Seniorka z Oskavy se stále pohřešuje, hasiči pokračují v úklidu po povodních

Především na čerpání vody ze zatopených studní, na jejichž vodě je řada lidí závislá, se dnes zaměřili hasiči v obcích na Uničovsku a Šumpersku postižených nedávnými záplavami. Z obcí dnes odváželi také nánosy bahna a káceli stromy hrozící pádem. Hasiči zároveň zaznamenávají i velkou vlnu solidarity, lidé jim vozí potřebné věci, velké množství dobrovolníků na úklid očekávají také o víkendu. V oblasti stále pokračuje pátrání po čtyřiasedmdesátileté ženě z Oskavy, zatím je neúspěšné.

Hasiči
doporučujeme

"Zaměřili jsme se dnes na studny, je to jeden z největších problémů, neboť se teprve staví vodovod. Čerpáme proto studny, aby mohli lidé postupně vodu užívat. Zároveň pokračujeme v čištění koryta řeky, zbavujeme postupně ulice nánosů bláta a splavených materiálů, které se postupně odváží. Prováděli jsme také rizikové kácení stromů, proud totiž některé z nich podemlel. Stromy, které hrozily pádem, jsme proto pořezali," řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. V terénu zjišťuje stav dotčených objektů statik.

Neštěstí obyvatel z Šumvaldu, jeho místní části Břevence, Oskavy i z Dlouhé Loučky, kterým bleskové povodně poničily v noci na pondělí majetek, vyvolalo velkou vlnu solidarity mezi lidmi. "Na stanici v Uničově nám navážejí obrovské množství materiálu. Prosíme lidi, aby nevozili oblečení či nádobí, ale zaměřil se především na pomoc, která je potřeba. Jde hlavně o nářadí, kolečka, ale i popelnice, které lidem voda odplavila. Stanice je pro příjem otevřena od 07:00 do 19:00," uvedla mluvčí hasičů. Hasiči také vítají dobrovolníky, nárůst jejich počtu očekávají v Šumvaldu hlavně o víkendu. Hlásit se mají při příjezdu od Dlouhé Loučky.

Na místě působí i humanitární organizace. Například Diakonie Českobratrské církve evangelické otevřela svou humanitární základnu v Rýmařově a do Olomouckého kraje vysílá své dobrovolníky, kteří odklízejí bahno a nepořádek po povodni hlavně v domácnostech seniorů, kteří sami na úklid nestačí. Proškoleni jsou i v psychické první pomoci. "Budeme pomáhat celý víkend. S hasiči a starosty jednáme o nasazení i v příštím týdnu podle potřeby," sdělila ČTK Jarmila Dvořáková z humanitárního oddělení diakonie. Noví dobrovolníci se mohou podle ní hlásit přes stránky povodne.diakonie.cz.

V oblasti pokračuje také pátrání po čtyřiasedmdesátileté ženě z Oskavy na Šumpersku, která se v souvislosti s bleskovými záplavami pohřešuje. Pátrání podle mluvčího policie Libora Hejtmana ztěžuje rozbahněný terén a kalná voda. Rozsáhlejší pátrací akci chystá policie na začátek příštího týdne, kdy by se již měly zlepšit podmínky.

Ničivé záplavy, které postihly Uničov a okolí a jižní část Šumperska v noci na pondělí, mají dosud jednu oběť, osmačtyřicetiletou ženu z místní části Šumvaldu Břevence. Pohřeb měla žena dnes.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy