Podíl lidí, kteří se setkali s dezinformacemi, stoupl na 66 procent

Přibývá lidí, kteří se už někdy setkali s dezinformacemi. Zkušenost s takzvanými fake news mělo loni na podzim podle svého vyjádření 66 procent uživatelů internetu, což je meziročně o 11 procentních bodů víc.

Vyplývá to ze studie Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNZ), která vznikla ve spolupráci s výzkumnou agenturou Nielsen Admosphere. Nejčastěji se respondenti setkali s dezinformacemi náhodně, v příspěvcích na sociálních sítích, případně je sdílel někdo z jejich kontaktů, četli je v komentářích na sociálních sítích či zpravodajských webech.

"Počet lidí přicházejících do styku s dezinformacemi roste také částečně i kvůli rostoucí míře povědomí o tomto fenoménu v české společnosti," uvedl Josef Šlerka z fondu. "Meziročně také zesílily obavy české internetové veřejnosti z masivního šíření dezinformací i obavy z toho, že lidé sami nedokážou v médiích rozeznat, co je pravdivá a co nepravdivá informace," dodala Hana Friedlaenderová z Nielsen Admosphere.

Mladí lidé v průzkumu vyjadřovali častěji obavy z masivního šíření dezinformací "Možná i proto je pro ně ve srovnání se starší generací přijatelnější určitá autocenzura sociálních sítí jako nahlašování nevhodných příspěvků druhými uživateli nebo mazání nevhodných příspěvků a blokování profilů na facebooku," uvedli autoři studie.

Výzkum mimo jiné zjišťoval, jak jsou některé "příběhy" šířené tzv. alternativními zpravodajskými zdroji úspěšné u české veřejnosti. Existuje jádro přibližně 12 až 16 procent lidí, kteří takovýmto dezinformacím a konspiracím věří, uvedli analytici. "Mezi nimi převažují především příslušníci starší generace, lidé z menších a středních měst a lidé s nižšími příjmy," dodal Šlerka.

Nejvíce se z testovaných výroků v české společnosti rozšířila informace, že "koronavirus byl uměle vytvořen v laboratořích díky financím Billa Gatese". V médiích ji zaregistrovalo 62 procent uživatelů internetu v Česku, souhlasí s ním 16 procent dotázaných, naopak 62 procent jí nevěří a zhruba pětina účastníků průzkumu uvedla, že neví nebo si není jistá. Za záměrnou dezinformaci považuje tvrzení 40 procent respondentů.

Druhou nejrozšířenější z testovaných informací byla informace o tom, že 5G vysílače mohou negativně ovlivnit lidské zdraví. Tuto informaci zaznamenalo v médiích 53 procent české internetové veřejnosti. Podíl těch, kteří souhlasí s tímto tvrzením, je zhruba stejný jako v případě prvního výroku o Billu Gatesovi, tedy 16 procent. S výrokem nesouhlasí 55 procent oslovených a nerozhodnutých je 29 procent.

Další výrok, podle něhož je nelegální migrace obyvatel muslimských zemí do Evropy ve skutečnosti záměrně řízená Evropskou unií, zaznamenalo ve sdělovacích prostředcích 44 procent dotázaných. O záměrnou dezinformaci jde podle 29 procent lidí, zatímco 28 procent veřejnosti s tvrzením souhlasí.

Nejméně často se lidé setkali v médiích s tvrzením, že dezinformace proti vládám v České republice, na Slovensku a v Maďarsku financuje americký miliardář maďarského původu George Soros. Zaregistrovalo jej 36 procent dotázaných, přičemž 12 procent se domnívá, že jde o pravdivou informaci, zatímco 30 procent považuje výrok za záměrnou dezinformaci.

Průzkumu se v říjnu a listopadu 2020 zúčastnila zhruba tisícovka uživatelů internetu starších 15 let.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy