Prahu postihl masivní výpadek elektřiny. Nejezdilo metro ani tramvaje, lidé uvízli ve výtazích

Prahu dnes dopoledne postihl masivní výpadek dodávek elektřiny z rozvodny na Chodově, zasažené bylo centrum Prahy, ale i jiné městské části. Společnost ČEPS nedodávala elektřinu Pražské energetice (PRE), která se snažila dostat elektřinu do postižených oblastí z jiných rozvoden, například v Malešicích. ČTK to řekl mluvčí PRE Petr Holubec.

Ilustrační foto

Pražská energetika potvrdila, že se již podařilo zcela obnovit všechny dodávky elektřiny v Praze. Výpadek trval necelou hodinu, skončil kolem 09:40. ČTK to řekl mluvčí firmy Petr Holubec. Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl Prahu dnes ráno v 08:48.

Masivní výpadek elektrického proudu v Praze způsobila technická závada na 400 kV rozvodně na Chodově. Rozvodna je již pod napětím, informovala před 10:00 ČTK mluvčí ČEPS Hana Klímová.

Na celém pravém břehu Vltavy nejezdily tramvaje, uvedl pražský dopravní podnik na twitteru. Na webu doplnil, že nejezdila ani linka C metra. Dopravní podnik následně zprovoznil část tramvají, na východě metropole však stále ještě stojí. ČTK to řekl před 09:30 vedoucí odboru komunikace dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík.

"Výpadek nastal v 08:49 a postihl pravý břeh od centra dolů, kde způsobil zastavení tramvají. Mezi 09:04 až 09:13 pak nejelo ani metro na lince C. Nyní metro jezdí a obnovován je postupně také tramvajový provoz. Zatím nejezdí na východě města, tedy třeba v Hloubětíně, Strašnicích a v okolí," řekl Šabík.

V metru se zapnuly generátory elektrického proudu. Ty ale nejsou připraveny na to, aby zajišťovaly běžný provoz na lince, ale slouží k tomu, aby soupravy dojely do nejbližší stanice a cestující se z metra bezpečně dostali ven. "Lidé rozhodně nezůstali v tunelu mezi stanicemi," uvedl Šabík.

"V tuto chvíli se ocitly bez elektřiny především centrální části hlavního města Prahy, ale také Praha 5, Praha 10 nebo Praha 4," řekl v 09:00 Holubec. "Přibližně deset minut před 09:00 jsme my jako Pražská energetika přestali dostávat elektřinu z nadřazené přenosové soustavy, a to konkrétně ze 400 kV rozvodny ČEPS na Chodově," dodal.

Podle Holubce jde o velký zásah do dopravy, chodu úřadů, ale i obchodů a služeb. "Je to velmi nepříjemné, nezpůsobili jsme to, omlouváme se," řekl Holubec. Poznamenal, že podobný výpadek nebyl v Praze několik let.

"V souvislosti s výpadkem elektrické energie v Praze zasahujeme u několika technických zásahů - vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru.

Výpadek elektřiny v Praze zastavil na několik minut dopravu ve Zlíchovském tunelu a v tunelu Mrázovka, které jsou součástí městského okruhu. Na jihovýchodě města nefungovaly semafory. Provoz dopravního dispečinku po dobu výpadku zajistily generátory a fungoval tak bez přerušení. ČTK to dnes řekla mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Výpadek postihl i MHD.

"Výpadek elektrického proudu se dotknul jižní části, kdy se automaticky uzavřely Zlíchovský tunel a Mrázovka. To trvalo několik minut, a poté byl provoz pod dohledem policie obnoven. Pokud k podobným situacím dojde, tunely jsou z bezpečnostních důvodů okamžitě uzavírány," řekla Lišková.

Dnešní ranní masivní výpadek dodávek elektřiny v Praze zaznamenaly i některé nemocnice, svůj provoz ani zdravotní péči kvůli tomu ale neomezily, mají pro podobné případy záložní zdroje energie. Po výpadku proudu je spustily například Nemocnice Na Františku, Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) nebo Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Naproti tomu v Thomayerově nemocnici proud nevypadl. Vyplynulo to z vyjádření jejich mluvčí pro ČTK.

V Nemocnici Na Františku podle mluvčí Lucie Krausové byl výpadek proudu jen pár vteřin a na poskytování zdravotní péče to nemělo žádný vliv. "Máme záložní zdroj, který v případě výpadku proudu dodávku elektřiny nahradí," uvedla mluvčí. Záložní zdroje energie, které vyrovnávají kolísání energie, aby nebylo ohroženo fungování přístrojů, po výpadku proudu ihned naskočily také v VFN. Z hlediska fungování provozu je tak v nemocnici vše zajištěno, sdělila její mluvčí Marie Heřmánková.

Podobně situaci řešil také IKEM. Mluvčí Markéta Šenkýřová uvedla, že díky energocentru, které bylo vystavěno v roce 2021, byl spuštěn nouzový systém náhradních zdrojů elektrické energie, takzvaných dieselagregátů. "Proto nebylo nutné provoz nemocnice zásadně omezovat," doplnila.

Vedle toho Fakultní Thomayerova nemocnice podle mluvčího Petra Sulka žádný výpadek proudu nezaznamenala.

Výpadek proudu v centru Prahy postihl dnes dopoledne i budovy ministerstev. Ministerstvo práce sdělilo, že kvůli tomu vypnulo servery. Ministerstvo spravedlnosti podle svého mluvčího Vladimíra Řepky využilo záložní zdroj. Bez dodávky krátce zůstala budova vnitra v Jindřišské ulici, tamní provoz to podle mluvčí resortu Hany Malé ale neomezilo. Vyplývá to ze zjištění ČTK.

Výpadek elektřiny v Praze postihl podle zjištění ČTK i některé obchodní řetězce, nyní jsou znovu otevřeny. Většina prodejců má záložní zdroje a postupy, jak se v případě přerušení dodávek energií chovat, uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza.

V případě sítě supermarketů Billa ranní výpadek elektřiny zasáhl v hlavním městě pět prodejen. "Momentálně máme všechny postižené prodejny pro zákazníky znovu otevřeny, výpadek trval zhruba jednu hodinu," uvedla pro ČTK mluvčí společnosti Dana Bratánková. Doplnila, že v podobných případech Billa spolupracuje s externími společnostmi, které jsou schopny zajistit náhradní zdroje energie pro nepřerušený provoz obchodů. "Při tak masivním výpadku energie, kdy záložních zdrojů není dostatek a nejprve je třeba zabezpečit chod složek integrovaného záchranného systému, řešíme situaci operativně," řekla dále.

Bez proudu zůstalo také deset obchodů Penny, uzavřeny byly přibližně na 20 minut. V současné době podle mluvčího řetězce Tomáše Kubíka plně fungují.

Následkem přerušení dodávek elektřiny v Praze nefungovaly některé bankomaty, výpadek rovněž omezil činnost několika poboček bank. On-line bankovnictví zasaženo nebylo. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími bankami.

"Výpadek postihl několik desítek našich bankomatů v dotčené oblasti metropole a část centrály na Budějovické. S ohledem na funkční mobilní datovou síť nebyl však dopad výpadku na fungování centrály dramatický," řekl ČTK mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Žádné komplikace v rámci centrály v Radlicích ve spojitosti s výpadkem elektrické energie neeviduje ČSOB. "Pouze jsme zaznamenali krátkodobý výpadek v pobočkové síti," podotkl mluvčí banky Patrik Madle.

Moneta Money Bank se ráno potýkala s krátkodobou nefunkčností u bankomatů, které jsou umístěny v lokalitách, jež byly postiženy výpadkem proudu. "Nyní již vše funguje v pořádku. On-line bankovnictví postiženo nebylo," uvedla mluvčí banky Zuzana Filipová.

Rusko zaútočilo raketami na nákupní centrum plné lidí

27.06.2022 21:11 Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde dnes ruské střely zasáhly obchodní…

V Česku přibylo po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů…

28.06.2022 09:16 V Česku přibylo v pondělí opět po téměř dvou měsících více než 1000 potvrzených případů koronaviru.…

Počasí trápí odborníky. Místy už je extrémní sucho

28.06.2022 06:30 Po intenzivních lokálních srážkách v minulém týdnu se výrazně prohloubily rozdíly v míře sucha mezi…

Užívání konopí zvyšuje podle OSN tlak na zdravotnické systémy

27.06.2022 09:19 Rostoucí spotřeba konopí vyvíjí tlak na zdravotnická zařízení ve světě. Ve své nové zprávě to uvádí…

Ruská federace je v platební neschopnosti, potvrdila agentura Moody's

28.06.2022 11:32 Ruská federace je v platební neschopnosti, protože věřitelé nedostali na účet platbu úroků. Uvedla…

Pravidla u příspěvku na bydlení budou pravděpodobně jednodušší

28.06.2022 13:01 Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku,…

Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo

27.06.2022 14:16 Hodnocení ekonomické situace domácností se za poslední rok prudce zhoršilo. Jedná se o největší…

Případné omezení dodávek plynu může podle firem ohrozit výrobu léků

27.06.2022 12:19 Případné omezení dodávek plynu může podle České asociace farmaceutických firem (ČAFF) ohrozit…

Od počátku ruské invaze na Ukrajinu vydala ČR speciální víza 382.617…

27.06.2022 10:15 Dočasnou ochranu v Česku v neděli získalo 164 ukrajinských uprchlíků, to je podobný počet jako před…

Na Sokolovsku hoří les, hasiči nasadili vrtulník

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Požár zasáhl dnes odpoledne lesní porost na vrchu Bukovec mezi Stříbrnou a Přebuzí na Sokolovsku.…

Rodičovskou a přídavky bude možné vyřídit digitálně, uvedl Jurečka

24.06.2022 16:09 Ministerstvo práce chystá digitalizaci vyřizování dávek. Od srpna by mělo být možné na dálku…

Policie uzavřela prověřování reklam na Čapím hnízdě

24.06.2022 15:49 Policisté po čtyřech letech uzavřeli prověřování takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo, v níž…

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, hlásil počasí v České televizi

24.06.2022 12:55 Ve věku 63 let zemřel ve středu známý meteorolog Ján Zákopčaník, který přes deset let předpovídal…

Policie pátrá po 10leté dívce z Milovic, nevrátila se ze školy

24.06.2022 04:18 Policie pátrá po 10leté Melise Čápové z Milovic. Naposledy dívku viděli ve škole, domů se nevrátila…

V Praze došlo k výbuchu v domě, dva muži mají popáleniny

23.06.2022 19:42 Aktualizováno V Soběslavské ulici v Praze 3 dnes odpoledne v obytném domě vybuchly nahromaděné páry z montážní…

Související:

Právě se děje

reklama