Před epidemií bylo 9,5 procent lidí pod hranicí příjmové chudoby

V Česku ubylo před začátkem koronavirové epidemie lidí, jimž hrozila příjmová chudoba. Jejich podíl meziročně klesl z 10,1 na 9,5 procenta. Příjmy domácností tehdy rostly. Na jednoho jejich člena připadalo předloni 209.800 korun čistého, tedy meziročně o 14.700 korun víc. Výsledky průzkumu o životních podmínkách za loňský rok dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Každoroční pravidelné zjišťování životních podmínek se konalo loni v první polovině roku. Ukazatele tak odrážejí stav z roku 2019, tedy před začátkem epidemie. Jak se změnily příjmy kvůli ošetřovnému, karanténám či výpadku práce, bude zřejmé až z letošního průzkumu. Jeho výsledky budou nejspíš v příštím roce.

Člověku hrozí příjmová chudoba, pokud nemá ani 60 procent mediánu čistého příjmu. Tato hranice loni pro jednotlivce činila 13.640 korun za měsíc. V předchozím roce byla o 822 korun nižší.

Pro dva dospělé byl loňský příjem na hranici chudoby na částce 20.460 korun za měsíc. U samoživitele s malým dítětem to bylo 17.732 korun, u rodičů se dvěma menšími dětmi 28.644 Kč a se třemi dětmi pak 38.192 korun.

Pod hranicí příjmové chudoby bylo loni před začátkem epidemie 9,5 procenta Čechů a Češek. V přepočtu je to kolem milionu lidí. O několik desítek tisíc jich tak meziročně ubylo.

"V roce 2019 příjmy u deseti procent domácností s nejnižšími příjmy rostly rychleji než u středně příjmových kategorií obyvatel," uvedl Jiří Pekárek z odboru šetření v domácnostech ČSÚ.

V roce 2011 se hranice ohrožení příjmovou chudobou rovnala 9420 korunám. Od té doby částka každý rok rostla. V posledních letech se zvedala rychleji. Nejméně lidí chudoba ohrožovala v roce 2013, a to 8,6 procenta. Nejvyšší byla naopak předloni, kdy se pod stanovený příjem dostala desetina Čechů a Češek.

Meziročně se čistý příjem domácnosti na osobu v roce 2019 zvedl o 7,5 procenta na 209.800 korun. V roce 2010 byla částka o 65.200 korun nižší.

Na člena úplné rodiny s dětmi připadlo předloni 180.100 korun. V neúplné rodině to bylo 146.800 korun. Samotní lidé nad 65 let měli 198.300 korun a mladší pak 313.900 korun čistého na rok.

Příjmová chudoba ohrožovala už loni před epidemií téměř třetinu neúplných rodin s dětmi, podíl se meziročně zvýšil. U ostatních domácností poklesl. I tak pod příjmovou hranicí skončilo 37 procent samotných seniorů nad 65 let a 16 procent mladších lidí, z úplných rodin pak šest procent.

Podle statistiků klesl na pět procent podíl lidí, kteří trpěli materiálním nedostatkem, kdy si nemohli dovolit pět a více ze 13 sledovaných položek. Tři z deseti lidí si nemohli pořídit nový nábytek místo opotřebovaného, pětina nezvládla nečekaný výdaj 12.000 korun či týdenní dovolenou.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) chudoba Lidé

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy