Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v roce 1989. Studenti připravují na 17. listopad akci Brněnský sedmnáctý. Na náměstí Svobody promluví rektoři vysokých škol, bude lampionový průvod. Masarykova univerzita připravuje také Festival 30 let svobody, převrat si připomenou radnice všech větších měst na jihu Moravy.

"17. listopad 1989 považuji za klíčový milník našich životů a života celé naší společnosti. A myslím, že ve světle 30. výročí tohoto zlomového okamžiku našich moderních dějin bychom si měli opakovaně připomínat, že jsme vlastně velmi šťastná a privilegovaná generace, protože žijeme v časech, kdy máme svobodu. Za její udržení jsme ale zároveň spoluodpovědní," řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Hlavním příspěvkem Masarykovy univerzity k oslavám bude třídenní festival v kině Scala. Od 16. do 18. listopadu nabídne debaty pamětníků a dalších osobností, projekce filmů i výstavy. Mendelova univerzita zase připravuje festival Sametová třicítka. Pozadu nezůstanou ani další vysoké školy, připravují různorodé akce od slavnostních shromáždění akademické obce po pietní akty.

V Brně se do připomínek výročí zapojí řada institucí. K zajímavostem patří lidský řetěz, který 20. listopadu spojí náměstí Svobody a Malinovského náměstí. Jde o připomínku řetězu, který lidé utvořili v roce 1989, tehdy vedl až k bohunické věznici, lidem se tak podařilo dostat na svobodu vězněného disidenta Petra Cibulku.

Většinu brněnských akcí registruje městem provozovaný web Slavíme 30 let svobody. Magistrát dal na aktivity spojené s připomenutím pádu komunismu zhruba tři miliony korun.

Hodonín připravuje výstavu na náměstí. "Půjde o výstavu dobových fotografií revolučního dění v Hodoníně po listopadu 1989," uvedl mluvčí radnice Josef Horníček. Součástí bude takzvaná Svobodná zeď. "Lidé na ní budou moct vyjádřit názor podobně, jako tomu bylo na Lennonově zdi v Praze," poznamenal Horníček.

Výročí pádu komunismu v Blansku si lidé připomenou například besedou s účastníky tehdejších událostí. Uskuteční se odpoledne 17. listopadu. Pozvání přijal první porevoluční starosta Miroslav Vykydal, účastník a organizátor demonstrace na Wanklově náměstí Dalimil Marek a ředitelka blanenského archivu Božena Kovářová.

Třicet let staré události si v neděli 17. listopadu připomene i Vyškov. Město ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi naplánovalo několik akcí, jednou z nich bude například koncert, při kterém zazní písně populární v roce 1989.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.
Mödlareuth

Peklo v Mödlareuth: Studená válka nerozdělovala jenom města, ale i vesnice

Celý svět si nedávno připomínal 30. výročí pádu Berlínské zdi, která ze dne na den rozdělila nejen německou metropoli, nýbrž i rodiny a přátele. Bariéry však za Studené války neprocházely pouze městy, nýbrž i vesnicemi. Příkladem je Mödlareuth, malá obec ležící na pomezí Bavorska a Durynska. O té informovala britská rozhlasová stanice BBC.

Více souvisejících

30 let od sametové revoluce 17. listopad Brno studenti Jihomoravský kraj

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 32 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

Rusko vydalo zatykač na Volodymyra Zelenského

Rusko vydalo zatykač na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, informovala v sobotu ruská státní agentura TASS s odvoláním na záznam v policejní databázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy