Přípravy na 30. výročí sametu vrcholí. Studenti budou v Brně hodně slyšet

Při oslavách 30 let svobody budou v Brně hodně slyšet univerzity a jejich studenti, stejně jako v roce 1989. Studenti připravují na 17. listopad akci Brněnský sedmnáctý. Na náměstí Svobody promluví rektoři vysokých škol, bude lampionový průvod. Masarykova univerzita připravuje také Festival 30 let svobody, převrat si připomenou radnice všech větších měst na jihu Moravy.

Přidejte svůj názor 155 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"17. listopad 1989 považuji za klíčový milník našich životů a života celé naší společnosti. A myslím, že ve světle 30. výročí tohoto zlomového okamžiku našich moderních dějin bychom si měli opakovaně připomínat, že jsme vlastně velmi šťastná a privilegovaná generace, protože žijeme v časech, kdy máme svobodu. Za její udržení jsme ale zároveň spoluodpovědní," řekl rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš.

Hlavním příspěvkem Masarykovy univerzity k oslavám bude třídenní festival v kině Scala. Od 16. do 18. listopadu nabídne debaty pamětníků a dalších osobností, projekce filmů i výstavy. Mendelova univerzita zase připravuje festival Sametová třicítka. Pozadu nezůstanou ani další vysoké školy, připravují různorodé akce od slavnostních shromáždění akademické obce po pietní akty.

V Brně se do připomínek výročí zapojí řada institucí. K zajímavostem patří lidský řetěz, který 20. listopadu spojí náměstí Svobody a Malinovského náměstí. Jde o připomínku řetězu, který lidé utvořili v roce 1989, tehdy vedl až k bohunické věznici, lidem se tak podařilo dostat na svobodu vězněného disidenta Petra Cibulku.

Většinu brněnských akcí registruje městem provozovaný web Slavíme 30 let svobody. Magistrát dal na aktivity spojené s připomenutím pádu komunismu zhruba tři miliony korun.

Hodonín připravuje výstavu na náměstí. "Půjde o výstavu dobových fotografií revolučního dění v Hodoníně po listopadu 1989," uvedl mluvčí radnice Josef Horníček. Součástí bude takzvaná Svobodná zeď. "Lidé na ní budou moct vyjádřit názor podobně, jako tomu bylo na Lennonově zdi v Praze," poznamenal Horníček.

Výročí pádu komunismu v Blansku si lidé připomenou například besedou s účastníky tehdejších událostí. Uskuteční se odpoledne 17. listopadu. Pozvání přijal první porevoluční starosta Miroslav Vykydal, účastník a organizátor demonstrace na Wanklově náměstí Dalimil Marek a ředitelka blanenského archivu Božena Kovářová.

Třicet let staré události si v neděli 17. listopadu připomene i Vyškov. Město ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi naplánovalo několik akcí, jednou z nich bude například koncert, při kterém zazní písně populární v roce 1989.

Loading...
Vstupte do diskuze (155)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Demonstranti po několika dnech ukončili blokádu Karolina

18.11.2019 21:01 Demonstranti, kteří po několik dnů blokovali budovu rektorátu Univerzity Karlovy (UK), se dnes…

Útok na romské děti v Lipníku? Začal soud, obžalovaní manželé vinu odmítli

18.11.2019 16:53 Aktualizováno Přerovský soud dnes otevřel případ letošního napadení skupiny romských dětí v zámeckém parku v…

Nejvyšší soud řeší kauzu OKD. Zeman podal dovolání v neprospěch obviněných

18.11.2019 16:50 Nejvyšší soud začal přezkoumávat zprošťující verdikt nad třemi muži obžalovanými v souvislosti s…

Neoficiální novoroční ohňostroj v Praze? Má uctít Gotta, výběr peněz vázne

18.11.2019 16:16 Aktualizováno Spolek Ohňostroj pro Prahu, který chce v Praze navzdory rozhodnutí magistrátu uspořádat novoroční…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama