Pro Čechy jsou nejdůležitější prezidentské volby, vyplynulo z průzkumu STEM

Jako nejdůležitější volby lidé v Česku vnímají volbu prezidenta. Jen o něco menší význam přisuzují volbám do obecních zastupitelstev a do Poslanecké sněmovny. Další se v důležitosti umístily krajské volby, za kterými s větším odstupem následují evropské a senátní volby. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu agentury STEM.

Ilustrační foto
doporučujeme

V porovnání s průzkumem z roku 2017 se význam prezidentských voleb pro Čechy nezměnil, mírně ale klesl u komunálních voleb, které se tak dostaly na stejnou úroveň jako volby do Sněmovny. Nicméně rozdíly ve vnímání důležitosti mezi prezidentskými, komunálními i poslaneckými volbami jsou minimální.

Důležitost voleb hodnotila tisícovka respondentů na pětibodové škále. Čím vyšší číslo volbám přiřadili, tím bylo podle nich hlasování zásadnější. Prezidentské volby si vysloužily průměrně čtyři body a volby do obecních zastupitelstev a do Sněmovny shodně průměrných 3,9 bodu.

Krajské volby dostaly průměrných 3,7 bodu. Evropské volby skončily s průměrnými třemi body a senátní s 2,9 bodu. Proti roku 2017 se průměr u voleb do Evropského parlamentu zvýšil o 0,3 bodu, a předstihl tak v hodnocení důležitosti hlasování do Senátu. "Nejrychleji v poslední době roste podle mínění veřejnosti důležitost voleb do Senátu a Evropského parlamentu, přesto tyto volby v porovnání s ostatními výrazně zaostávají," doplnili autoři průzkumu.

Podle nich je patrná souvislost při porovnání skutečné volební účasti a deklarované důležitosti jednotlivých voleb. V této souvislosti STEM zmínil, že nejvyšší volební účast byla u volby prezidenta v roce 2018 při druhém kole hlasování a ve volbách do Poslanecké sněmovny před třemi lety a tyto volby zároveň patří ve vnímání veřejnosti mezi nejdůležitější. "Tomuto trendu se v poslední době mírně vymykají pouze volby do obecních zastupitelstev, které lidé podle průzkumu považují za relativně důležité, ale reálná volební účast byla nižší," uvedl STEM.

Druhého kola přímé volby prezidenta se před dvěma lety zúčastnilo téměř 67 procent lidí, k volbách do Sněmovny v roce 2017 přišlo 61 procent lidí. V obecních volbách před dvěma lety hlasovalo 47 procent lidí a v senátních volbách v témže roce při prvním kole 42 procent a v druhém kole 16,5 procenta voličů. K evropským volbám loni přišlo zhruba 29 procent Čechů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda kvůli covidu uzavírá maloobchod a služby, omezí se pohyb lidí

21.10.2020 13:00 Aktualizováno Vláda kvůli vývoji koronavirové epidemie rozhodla o uzavření maloobchodu od čtvrtka 06:00. Výjimku…

Epidemiolog Maďar varuje: Na protestech je rizikové skandování bez…

21.10.2020 11:54 Na protestech je nejrizikovější skandování bez roušek a rozestupů, kdy se šíří více kapének.…

Co mají lidé dělat doma? Expert prozradil, jak se připravit na vládní…

21.10.2020 09:55 Covid-19 se nadále šíří Českem a konec epidemie je v nedohlednu. Vláda navíc aktuálně jedná o…

Průzkum: Index paniky stoupl, se všemi opatřeními proti covidu souhlasí 46…

20.10.2020 22:21 Aktualizováno Se všemi vládními opatřeními proti šíření koronaviru souhlasí 46 procent Čechů, vyloženě odmítavý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama