Průzkum CVVM: Většina Čechů vnímá opatření proti koronaviru jako přiměřená

Většina Čechů vnímá opatření státu proti epidemii koronaviru jako přiměřená a účinná. Nejvíce lidé oceňují práci zdravotníků, hasičů, policistů a vědců. Naopak nejhůře si podle nich vedly nadnárodní instituce, a to Evropská unie a Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Sedm z deseti dotázaných považuje to, co stát udělal proti šíření koronaviru, za přiměřené. Necelá pětina považuje opatření za přehnaná, osm procent naopak za nedostatečná. "Z hlediska věku jako přiměřené počínání českého státu proti šíření koronaviru hodnotí častěji lidé ve věku od 65 let výše," uvedlo CVVM.

Za účinná pokládá opatření státu 86 procent populace, opačný názor má desetina dotázaných. "Lidé, kteří je pokládají za přiměřená, je zároveň častěji hodnotí jako účinná. Rovněž ti, kdo opatření státu vnímají jako přemrštěná, je ve zvýšené míře označují za rozhodně účinná," zjistili statistici.

Méně jednoznačné byly odpovědi na otázku, jak mnoho toho český stát dělá pro podporu ekonomiky. Za přiměřené označilo jeho kroky 52 procent lidí. Podle osmi procent dotázaných dělal stát příliš mnoho, ovšem téměř třetina lidí se naopak domnívá, že dělal v tomto směru příliš málo. Jako nedostatečné kroky státu na podporu ekonomiky častěji hodnotí muži, lidé ve věku od 18 do 44 let a absolventi vysokých škol.

Necelá polovina lidí považuje opatření na podporu ekonomiky za účinná, opačného názoru je 37 procent Čechů. Téměř pětina lidí se u této otázky nedokázala rozhodnout.

Činnost naprosté většiny institucí a skupin hodnotí Češi kladně. Zdravotníci získali 94 procent pozitivních hodnocení, hasiči 91 procent, policisté 87 procent a vědci 86 procent. Následují "obyčejní občané", armáda, hygienické stanice, ústřední krizový štáb, samospráva, vláda a média. Méně než poloviční podíl kladných hodnocení tak od Čechů získali pouze Evropská unie a WHO.

"Podrobnější analýza ukázala vyšší zastoupení kritického hodnocení u mužů v případě vlády, krizového štábu, WHO, EU a médií. WHO a EU jsou lépe hodnoceny ze strany lidí ve věku od 19 do 24 let," dodalo CVVM. Vysokoškoláci příznivěji hodnotili práci vědců, absolventi středních škol s maturitou lépe hodnotili činnost zdravotníků a HZS.

Průzkum se uskutečnil od 7. do 23. května a zúčastnilo se ho 1043 lidí.

Související

Více souvisejících

češi průzkumy život Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy