Rathova kauza by mohla být přeložena jinam, přeje si to Metrostav

Stavební firma Metrostav souzená v druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha chce přeložit odvolací jednání z pražského vrchního soudu na Vrchní soud v Olomouci.

David Rath
doporučujeme

Žádostí, ve které společnost argumentuje nynějším případem soudce Zdeňka Sováka viněného z úplatkářství, se bude zabývat Nejvyšší soud. Napsal to dnes server SeznamZprávy.cz.

Největší stavební firma v ČR byla v Rathově kauze zatím nepravomocně odsouzena k zákazu účasti ve veřejných zakázkách na tři roky. Soud jí uložil také zaplatit peněžitý trest deset milionů korun. Odvolání má řešit pražský vrchní soud, jehož soudce Sovák je v současnosti obviněn právě v souvislosti s možným ovlivněním odvolacího jednání v druhé větvi kauzy středočeského hejtmana.

"Ano, vzhledem k této kauze, ve které se Metrostav nachází na straně reputačně poškozených, jsme podali návrh, aby se druhá větev kauzy doktora Ratha soudila v Olomouci. Nechat soudit korupční kauzu soudem, jehož soudci jsou obviněni z korupce a odkud unikají do médií informace rychleji, než přicházejí oficiální cestou, nám za stávající situace nepřijde z pohledu právního i reputačního rozumné a zodpovědné," řekl Seznam Zprávám mluvčí společnosti Vojtěch Kostiha. Nejvyšší soud si podle serveru již z Prahy vyžádal celý spis k Rathově případu.

V kauze Sováka existuje podle kriminalistů důvodné podezření, že u pražského vrchního soudu opakovaně ovlivňoval odvolací řízení a nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně. Počínal si tak údajně zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobviněného podnikatele Milana Bíby. Policejní prověřování se týká mimo jiné toho, že někteří lidé nabízeli firmě Metrostav možnost ovlivnění jejího soudního řízení. Soudce měl požadovat desítky milionů korun.

Metrostav podal podle jeho právního zástupce Daniela Voláka podal loni v listopadu kvůli informacím o snahách ovlivňovat soudní jednání na pražském vrchním soudu trestní oznámení. V údajné korupční kauze soudce Sováka není obviněna společnost ani nikdo z jejich představitelů.

Nepravomocný verdikt v kauze bývalého hejtmana padl loni v lednu. Krajský soud Ratha uznal vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami Středočeského kraje a o rok mu prodloužil už pravomocně uložený sedmiletý trest. Dalším obžalovaným soud uložil podmíněné i nepodmíněné tresty. Obžalobě čelilo i osm firem. Proti rozsudku se odvolali všichni odsouzení i státní zástupce. Krajský soud spis na konci prosince poslal vrchnímu soudu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Loni do půlky prosince zemřelo o 14 procent více lidí než obvykle

21.01.2021 13:08 Za prvních 50 týdnů loňského roku zemřelo v Česku o 14 procent více lidí, než je průměr za stejné…

Jídlo si z restaurací nyní objednává 62 procent Čechů

21.01.2021 12:41 Jídlo z restaurací si nyní podle nového průzkumu společnosti Up Česká republika objednává 62…

OBRAZEM: V Praze se slavil konec Donalda Trumpa v Bílém domě

20.01.2021 21:00 Aktuální politické dění ve Spojených státech amerických rezonuje také v Česku. V centru Prahy se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama