S poškozením spotřebiče kvůli bouřce se setkala řada Čechů, rizika přesto zlehčují

S poškozením nějakého elektrického zařízení v domácnosti kvůli přepětí v síti způsobeném bouřkou se setkalo 21 procent Čechů a 91 procent zažilo výpadek dodávky elektřiny. S výkyvy napětí má zkušenost 42 procent lidí. Před blesky a s nimi spojenými výkyvy napětí nebo výpadky elektrické sítě chrání svou domácnost 43 procent Čechů. Vyplývá to ze statistik a průzkumu společnosti Schneider Electric.

Počasí
doporučujeme

V České republice je v průměru 25 až 30 bouřkových dní za rok, přičemž jejich hlavní aktivita je od června do srpna. "Z počtu bouřkových dnů a map četnosti blesků u nás lze hodnotit dlouhodobě jako rizikovější oblasti severozápadně od Prahy, okolí Českého středohoří, Pošumaví, ale i okolí Beskyd. Nejslabší z tohoto pohledu je jižní polovina Vysočiny a jižní Morava," uvedl David Rýva z Českého hydrometeorologického ústavu.

I přesto, že jsou nestabilní situace v elektrické síti a její výpadky poměrně časté, šest z deseti dotázaných Čechů se poškození domácnosti vlivem bouřek a blesků neobává. Výrazné obavy má jen 12 procent dotázaných, další čtvrtina rizika vnímá, ale ne příliš dramaticky. Obavy mírně rostou s věkem.

"Průzkum ukázal, že větší strach z bouřkových rizik mají lidé z menších obcí. Obavy vyjádřila více než polovina dotázaných z obcí do 1000 obyvatel, oproti 23 procentům z měst na 100.000 obyvatel. Obyvatelé menších obcí mají také častěji negativní zkušenosti s následky bouřek, což je dáno obecně nižší technologickou vybaveností a zabezpečením rozvodných sítí v těchto méně urbanizovaných lokalitách," uvedl obchodní ředitel divize Secure Power Schneideru David Zika.

Různé situace v rozvodné elektrické síti jako jsou pulzní přepětí, změny frekvence nebo kolísání napětí, případně úplný výpadek napájení, mohou poškodit citlivá elektronická zařízení nebo způsobit jejich nedostatečné fungování. Uživatelé také mohou přijít o rozdělanou práci nebo neuložená data v počítači. Ve firmách může výpadek narušit výrobní proces.

Přepěťovou ochranu má doma 35 procent dotázaných a tři procenta respondentů mají záložní zdroj UPS. Asi pět procent dotázaných pak chrání svou domácnost přepěťovou ochranou i UPS. Zodpovědnější přístup mají obyvatelé Moravy, kde má nějaké zařízení, tedy přepěťovou ochranu, UPS nebo obojí, instalováno téměř polovina dotázaných. Oproti tomu v Praze jen asi třetina dotázaných. Zhruba 36 procent Čechů žádnou ochranu domácí elektrické sítě nemá a další pětina respondentů netuší, zda nějaké ochranné zařízení má.

Blesky loni v Česku způsobily 99 požárů, z toho ve třetině případů zapálily byt nebo dům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesezdaným párům by k setkání mohlo stačit čestné prohlášení

15.07.2020 19:28 Aktualizováno Cizincům, kteří tvoří s českým občanem nesezdaný pár, by mohlo k příjezdu do Česka stačit čestné…

Katolíci se dali na podnikání. S luxusními hotely většinou narazila

15.07.2020 18:25 Touha po rychlém a snadném výdělku se patrně nevyhýbá ani katolické církvi, která se v poslední…

Mezi horníky z OKD a příbuznými přibylo 20 lidí s covidem-19

15.07.2020 18:14 Mezi horníky Dolu ČSM-Sever a ČSM-Jih a jejich příbuznými za poslední den přibylo 20 lidí…

V Museu Kampa v centru Prahy hořelo. Jsou tam sbírky nedozírné hodnoty

15.07.2020 17:15 Aktualizováno V ulici U Sovových mlýnů na pražské Kampě zasahují hasiči, hořelo v jedné z budov v areálu Musea…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama