Šimůnková chce změnit, jak společnost vnímá postižené. Vydala tato doporučení

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková chce změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Jednou ze zásadních chyb je, že se mluví o invalidech, vozíčkářích a nevidomých, jako by postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka, řekla ČTK Šimůnková.

Zástupkyně ombudsmana v týdnu zveřejnila doporučení nejen pro média, jak o lidech s postižením mluvit a psát a jak s nimi komunikovat.

"Chci postupně změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Je to zásadní úkol vyplývající z Úmluvy o právech lidí s postižení a z doporučení OSN. Změnit myšlení se ale nepodaří, pokud nezačneme o lidech s postižením jinak mluvit," uvedla Šimůnková.

Za nejzásadnější nedostatek považuje, když lidé vidí člověka jen v kontextu jeho postižení. Uvedla, že se mluví o invalidech, vozíčkářích, nevidomých, jako kdyby právě postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka. Podobné je to však se zažitými obraty typu "trpí postižení".

"Není v tom zlá vůle, jde o stereotypy, kterých je třeba se zbavit. Měli bychom se zamýšlet, jestli výrazy, které používáme, jsou adekvátní situaci, a jestli nemohou člověka, o němž mluvíme, stigmatizovat. Lidé také často zapomínají na specifika komunikace s lidmi s postižením, ať už jde o přizpůsobení tempa řeči, gestikulace, úpravy prostředí a podobně," uvedla Šimůnková.

Důležité je podle ní vidět na prvním místě člověka a teprve pak jeho postižení, což znamená mluvit například o člověku s postižením, a ne o postiženém člověku. Stejně tak je lepší vyhýbat se jednoslovným označením, jako nevidomý, vozíčkář, autista, protože tím se osobnost člověka také redukuje jen na jeho postižení.

Vhodné je podle ní také nevyobrazovat lidi s postižením jako oběti, které je třeba litovat, nebo naopak jako hrdiny, že s nějakým postižením dokážou žít. Stejně tak je lepší vyhnout se bezmyšlenkovitě používaným obratům, jako je například "trpí postižením", "upoután na vozík", které opět naznačují, že postižení je něčím dramatickým nebo politováníhodným.

Někteří lidé s postižením podle ní považují způsob, jakým se o nich především v médiích mluví, za stigmatizující. Jiní jsou s tím naopak smířeni. "Zdá se, že jako společnost jsme je přiměli zvyknout si na to, jak se o nich mluví, jak jsou popisováni. Je třeba to začít napravovat," uvedla Šimůnková.

Související

Stanislav Křeček

Křeček tvrdí, že rezignace Šimůnkové situaci v úřadu ombudsmana neovlivnila

Ohlášená rezignace Moniky Šimůnkové na funkci zástupkyně ombudsmana situaci v úřadu neovlivnila, vyplynulo z vyjádření veřejného ochránce práv Stanislav Křeček na dnešním jednání sněmovního petičního výboru. Šimůnková, jež zdůvodnila odchod nesouhlasem s Křečkovými názory Křečka a jeho profesním i lidským přístupem, se z jednání výboru omluvila. Rezignaci podá podle informací z kanceláře předsedkyně dolní komory ve středu odpoledne.
Stanislav Křeček

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím, že nesouhlasí s názory a přístupem veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Řekla to dnes ČTK. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že ho rezignace Šimůnkové mrzí a zváží, jak její zkušenosti pro stát dál využívat. Křeček tvrdí, že s další spoluprací se Šimůnkovou počítal. Od července ale odebral své zástupkyni všechny agendy.

Více souvisejících

Monika Šimůnková (Vládní zmocněnkyně pro lidská práva) zdravotně postižení život ombudsman

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 25 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Řecko odmítá tlak EU a NATO: Ukrajině nedáme ani Patrioty, ani S-300

Řecko nemůže poslat Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot nebo S-300. Uvedl to podle DPA řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy