Šimůnková chce změnit, jak společnost vnímá postižené. Vydala tato doporučení

Zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková chce změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Jednou ze zásadních chyb je, že se mluví o invalidech, vozíčkářích a nevidomých, jako by postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka, řekla ČTK Šimůnková.

Ilustrační foto
doporučujeme

Zástupkyně ombudsmana v týdnu zveřejnila doporučení nejen pro média, jak o lidech s postižením mluvit a psát a jak s nimi komunikovat.

"Chci postupně změnit způsob, jakým společnost vnímá lidi s postižením. Je to zásadní úkol vyplývající z Úmluvy o právech lidí s postižení a z doporučení OSN. Změnit myšlení se ale nepodaří, pokud nezačneme o lidech s postižením jinak mluvit," uvedla Šimůnková.

Za nejzásadnější nedostatek považuje, když lidé vidí člověka jen v kontextu jeho postižení. Uvedla, že se mluví o invalidech, vozíčkářích, nevidomých, jako kdyby právě postižení tvořilo osobnost popisovaného člověka. Podobné je to však se zažitými obraty typu "trpí postižení".

"Není v tom zlá vůle, jde o stereotypy, kterých je třeba se zbavit. Měli bychom se zamýšlet, jestli výrazy, které používáme, jsou adekvátní situaci, a jestli nemohou člověka, o němž mluvíme, stigmatizovat. Lidé také často zapomínají na specifika komunikace s lidmi s postižením, ať už jde o přizpůsobení tempa řeči, gestikulace, úpravy prostředí a podobně," uvedla Šimůnková.

Důležité je podle ní vidět na prvním místě člověka a teprve pak jeho postižení, což znamená mluvit například o člověku s postižením, a ne o postiženém člověku. Stejně tak je lepší vyhýbat se jednoslovným označením, jako nevidomý, vozíčkář, autista, protože tím se osobnost člověka také redukuje jen na jeho postižení.

Vhodné je podle ní také nevyobrazovat lidi s postižením jako oběti, které je třeba litovat, nebo naopak jako hrdiny, že s nějakým postižením dokážou žít. Stejně tak je lepší vyhnout se bezmyšlenkovitě používaným obratům, jako je například "trpí postižením", "upoután na vozík", které opět naznačují, že postižení je něčím dramatickým nebo politováníhodným.

Někteří lidé s postižením podle ní považují způsob, jakým se o nich především v médiích mluví, za stigmatizující. Jiní jsou s tím naopak smířeni. "Zdá se, že jako společnost jsme je přiměli zvyknout si na to, jak se o nich mluví, jak jsou popisováni. Je třeba to začít napravovat," uvedla Šimůnková.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy