Školy se v pondělí vrátí k plně prezenční výuce, otevřou divadla a kina

Ve školách se od pondělí opět zmírní režim protikoronavirových opatření. K plně prezenční výuce se vrátí zbytek základních škol a přidají se i střední školy, kde zároveň začnou státní maturity. Teoretickou výuku budou moct obnovit rovněž vysoké školy, které ale už budou mít v řadě případů zkouškové období. Po několika měsících se také budou znovu konat kulturní akce v uzavřených prostorách.

Eurozpravy.cz

Rozvolní se režim základních uměleckých škol (ZUŠ) a středisek volného času. Povinné budou ve školách dál roušky a testování na covid-19, jeho frekvence se ale třeba v základních a základních uměleckých školách bude lišit. Desetičlenné skupiny dětí v kroužcích a ZUŠ se budou moct scházet i bez testu.

První stupeň základních škol se vrátil k prezenční výuce od 17. května. Druhý stupeň se učí plně prezenčně zatím v Praze a šesti dalších krajích, kde byla v uplynulých týdnech lepší epidemická situace. Ve zbývajících sedmi krajích se třídy na druhém stupni dosud střídaly po týdnu doma a ve škole, běžnou prezenční výuku budou mít od 24. května. Týká se to krajů Jihočeského, Ústeckého, Olomouckého, Moravskoslezského, Jihomoravského a Zlínského a Vysočiny. Podle statistik ministerstva školství tam chodí na druhý stupeň 214.381 dětí. Základní školy v ČR mají přibližně 962.000 žáků, z nichž kolem 407.000 je na druhém stupni.

K teoretické výuce se do lavic od pondělí vrátí rovněž asi 361.919 středoškoláků z celé ČR. Dosud mohlo mít zhruba 300.000 z nich ve škole jen praktickou výuku. Například gymnazisti seděli v lavicích naposledy týden v prosinci a předtím do půlky října. Přibližně 70.000 maturantů začne v pondělí skládat státní didaktické testy z matematiky nebo z angličtiny. V úterý budou pokračovat povinným testem z češtiny a ve středu se budou konat testy pro studenty, kteří se přihlásili k dalším cizím jazykům nebo dobrovolné těžší zkoušce z matematiky. Testů se nebude účastnit asi 90 procent maturantů ze zdravotnických škol, kde mohli požádat o výjimku kvůli pomoci s covidem-19 v nemocnicích.

Znovuotevření vysokých škol už asi velký vliv na výuku v tomto akademickém roce mít nebude. Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky již na univerzitách semestr skončil nebo v nejbližší době skončí. Pro vysoké školy je podle něj podstatné hlavně to, že vláda už dříve umožnila prezenční praktickou výuku, která se nedá na dálku nahradit. V souladu s nařízením vlády bude možné od pondělí otevřít pro všechny studenty také ubytování na kolejích, zástupci vysokých škol ale neočekávají, že by se proti minulým týdnům zájem o návrat studentů na ně výrazně zvedl. Rektoři doufají v to, že v běžném režimu výuky se studenti budou moci sejít na podzim.

V ZUŠ a střediscích volného času bude možná někde působit komplikace podmínka testu na covid-19 pro skupiny nad deset dětí. Žákům se sice budou uznávat výsledky testů ze základních či středních škol, kde se budou dělat antigenní testy jednou týdně či PCR testy jednou za dva týdny. Pro ZUŠ ale nemá být test starší 72 hodin a PCR test bude platit sedm dní.

Divadla mohou od pondělí hrát pro diváky, začnou pozvolna

Od pondělí 24. května se budou moci v České republice po několika měsících znovu konat kulturní akce v uzavřených prostorách. V divadelních sálech, kinosálech či na koncertech může být najednou maximálně 500 lidí, kapacita sálu musí být využita jen z poloviny a všichni diváci musejí sedět a mít respirátor. Musejí mít také potvrzení o negativním testu, o tom, že prodělali covid-19 maximálně před třemi měsíci nebo mají třítýdenní odstup od první dávky očkování.

Z kin se chystají otevřít spíše jednosálová kina, multiplexy čekají, až budou moci prodávat občerstvení. Pražská divadla se možnosti přivítat diváky naživo chápou jen pozvolna, první představení se na několika málo scénách objeví během týdne. Zástupci českých divadelníků apelovali na vládu, aby stejně jako restauratéři nemuseli po lidech potvrzení požadovat, zatím však na nich tato povinnost zůstala.

V úterý se odehraje první představení v šapitó,které na holešovickém Výstavišti připravili organizátoři sdružení kolem souboru Cirk La Putyka a prostoru Jatka 78. Zastřešená scéna bude až do konce září nabízet prostor mimo jiné souborům Dekkadancers, Městských divadel pražských, Divadla pod Palmovkou, Divadla Na zábradlí, Minoru a Vosto5.

Divadlo Alfred ve dvoře otevře své brány prvním divákům 26. května, kdy uvede nonverbální představení Teď když mám dům spálený na popel, vidím lépe na měsíc, které kombinuje živé herce a loutky.

Zřejmě prvním divadlem v metropoli, které nabídne po rozvolnění premiéru nového díla, bude Švandovo divadlo. Publikum přivítá 29. května premiérou hry Ať vejde ten pravý nastudovanou podle známé předlohy na pomezí severské detektivky, upírské romance a psychologického dramatu. Divadlo Na zábradlí plánuje jako první uvést 4. června inscenaci Kleopatra souboru 8lidí, která ale do značné míry počítá s účastí diváků venku v okolí divadla.

Národní divadlo již před časem avizovalo, že začne hrát v červnu. Začne hned 1. června Audiencí u královny, opera začne 5. června Toscou a balet 8. června Labutím jezerem. První česká scéna bude nabízet premiéry, výběr z repertoáru svých souborů i několik mimořádných koncertů a hostování. ND neplánuje hrát venku, u nastudovaných inscenací k tomu podle ředitele Jana Buriana mimo jiné nemá uzpůsobenou scénografii ani kostýmy.

Mnohá divadla pokračují ještě na konci května a počátkem června v on-line programu. Studio DVA všechna svá představení naplánovaná na květen přesouvá na podzim, od června bude hrát na několika venkovních scénách, kromě Vyšehradu a tvrzi Divice také na holešovickém Výstavišti a Libeňském zámečku.

Také až od 4. června bude hrát Divadlo Viola, začne Vančurovým Rozmarným létem. Na červen plánuje kromě repríz předpremiéru inscenace Jacques Prévert: Pro tebe má lásko a v červenci bude hrát pod širým nebem na festivalu Dejvice v Praze. Divadlo na Vinohradech začne uvádět svá představení přesunutá z doby, kdy byla divadla zavřená, v polovině června. V červenci se také vinohradská scéna rozhodla pro hraní pod širým nebem a bude ve Valdštejnské zahradě uvádět Romea a Julii.

Témata: EZ

Bez proudu je 75.000 odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 08:01 Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na tři. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 07:30 Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České…

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Lidé na sociálních sítích svolávají pomoc pro Hodonínsko, zjišťují situaci

24.06.2021 22:50 Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí po mimořádně silné bouři, která zničila obce v…

Bouře zasáhla i hodonínskou zoo, polovina je zničená, zvířata ale přežila

24.06.2021 22:26 Mimořádně silná bouře postihla i Zoo Hodonín, popadaly stromy, zničené jsou ohrady, psí útulek…

Související:

Právě se děje