Svazky bývalé Státní bezpečnosti ovlivnily i polistopadovou společnost

Svazky vzniklé při činnosti někdejší komunistické Státní bezpečnost (StB), o jejichž zpřístupnění rozhodla Sněmovna 26. dubna 1996, ovlivňovaly fungování české společnosti i dlouho po listopadu 1989. A dodnes se například vedou spory o to, jak jsou tyto dokumenty věrohodné. Řada lidí včetně premiéra Andreje Babiše (ANO) - jehož svazek je ale dnes na Slovensku - například zpochybňují pravost svých závazků ke spolupráci s StB.

První zmínky o existenci svazků StB pronikly na veřejnost na jaře 1990, kdy se ukázalo, že tehdejší federální ministr vnitra Richard Sacher prověřuje případné vazby nových politických špiček na Státní bezpečnost. Záhy vyšlo najevo, že velké množství svazků bylo skartováno nebo zmizelo, některé podle běžného postupu, velké množství krátce po listopadu roce 1989. V roce 1996 ministerstvo vnitra uvedlo, že eviduje 60.000 svazků bývalé StB. Od roku 1954 jich však bylo založeno zhruba 900.000.

Na podzim 1991 byl mechanismus zjišťování spolupráce s StB podřízen zákonu. Šlo o lustrační zákon, který zákonodárci přijali s cílem ochránit státní správu a významné hospodářské instituce před vlivem lidí spojených v minulosti s tajnou policií. Zákon však neřešil přístup veřejnosti ke svazkům. Absenci oficiálních informací o agentech tajné policie se pokusil v roce 1992 vyplnit vydáním neoficiálního seznamu spolupracovníků StB aktivista Petr Cibulka.

O zveřejnění seznamů agentů a spolupracovníků bezpečnostních složek se vedly dlouho spory. Teprve na jaře 1996 přijal parlament zákon o zpřístupnění svazků, který začal platit od prosince 1996. Na základě zákona se však lidé mohli podívat pouze do svého osobního svazku nebo do svazků se svými osobními údaji. Na jaře 2002 schválili zákonodárci novelu zákona, jež zpřístupnila nejen svazky o sledovaných lidech, ale uložila zveřejnit i seznamy spolupracovníků a agentů StB.

Otevřel se také přístup k personálním spisům někdejších příslušníků StB a například i k materiálům bývalé vojenské kontrarozvědky. Utajené zůstaly dokumenty, jejichž zveřejnění by mohlo poškodit bezpečnostní zájmy státu nebo ohrozit životy. V únoru 2008 pak zahájil činnost Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Současně s ním vznikl Archiv bezpečnostních složek (ABS), jenž od ministerstev vnitra, spravedlnosti a obrany a tajných služeb převzal písemnosti StB.

Sdílejte článek

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy