Tragická nehoda ve Studénce: Polovina obžalovaných se vrátí před soud

Krajský soud v Ostravě dnes jako odvolací soud potvrdil zproštění obžaloby pěti z deseti obžalovaných v kauze železničního neštěstí ve Studénce na Novojičínsku. U pěti dalších obžalovaných prvoinstanční zproštění viny zrušil a nařídil nové projednání jejich případu. Okresnímu soudu dal závazný pokyn, který musí respektovat.

Železniční nehoda ve Studénce se udála 8. srpna 2008 v 10:30 hodin. Mezinárodní vlak EC 108 Comenius jedoucí na trase Krakov – Praha narazil v železniční stanici Studénka do konstrukce opravovaného silničního mostu, která se několik sekund před tím zřítila na železniční trať. Zemřelo 8 lidí (5 žen a 3 muži), asi 95 dalších bylo zraněno. Úmrtí osmé oběti bylo oznámeno v médiích 30. září 2008.
doporučujeme

Podle žalobce Pavla Šáry, jenž je přesvědčen o vině všech obžalovaných, to znamená, že musejí být odsouzeni. Případ se tak potřetí dostane před Okresní soud v Novém Jičíně, který obžalované už dvakrát obžaloby zprostil.

Nehoda se stala 8. srpna 2008. Do trosek zříceného silničního mostu narazil mezinárodní rychlík. Osm cestujících tragédii nepřežilo a desítky dalších utrpěly zranění, někteří s dlouhodobými následky.

zdroj: YouTube

Mezi obžalovanými, jejichž zproštění soud zrušil, je většina hlavních obžalovaných z řad manažerů dvou firem, které se na stavbě podílely. Vyhlášení rozhodnutí se účastnili jen tři obžalovaní. Dorazilo i několik cestujících či příbuzných obětí. Většina rozhodnutí odmítla komentovat. Richard Salamon, který ve vlaku cestoval, vyslechl verdikt soudu se slzami v očích. "Pokud nebude někdo odsouzen, nemáme jistotu, že se taková tragédie nebude opakovat. Myslím si, že jsou vinni všichni," dodal.

Na lavici obžalovaných usedli tři pracovníci společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) Petr Janouškovec, Michal Foniok a Jiří Vlach. Janouškovec a Foniok budou souzeni dál. Vlach byl zproštěn. Část prací jako subdodávku zajišťovala firma Bögl a Krýsl. Obžalobě čelilo pět jejich zaměstnanců - Miroslav Kovalík, Zdeněk Malý, Oldřich Magnusek, Marek Krejčiřík a Michal Adam. Znovu před soudem stane jen Kovalík, Malý a Magnusek. Odpovědnost za neštěstí podle policie nesl i živnostník Jiří Karásek a Ladislav Novický ze Správy silnic Moravskoslezského kraje. Oba byli zproštěni.

"Pád mostu byl důsledkem celé řady pochybení," uvedl předseda senátu. Hlavně podle něj ale chyběl dokument, který by popsal metodický postup prací. Pochybení pětice obžalovaných kteří ještě budou dál souzeni, označil soudce za natolik významné, že bez něj by k pádu mostu nedošlo. "Každý z nich mohl ve svém postavení zabránit pádu mostu či tomu, aby pod stavbou jezdily vlaky," řekl.

Státní zástupce Pavel Šára, který je přesvědčen o vině všech obžalovaných, dnešní rozhodnutí označil za remízu. V případě obžalovaných, jejichž zproštění soud potvrdil, počká na písemné vyhotovení rozsudku. Zvažuje ale dovolání. V případě pěti dalších, které čeká pokračování hlavního líčení, uvítal závazný pokyn, na jehož základě mají být odsouzeni. "Okresní soud pokyn musí respektovat. Pokud tak neučiní, případ by měl být soudci odebrán a přidělen jinému," řekl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je navzdory covidu se svým životem spokojena, ukázal průzkum

30.10.2020 18:15 Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a…

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama