Unikátní objev: Archeologové vykopali na poli na Přerovsku poklad

Archeologové odkryli na Přerovsku keramickou nádobu s 3000 let starými bronzovými předměty. Zakopaná byla na poli. Jde například o kruhové šperky zdobené rytou výzdobou, části spon a zejména kruhový předmět, takzvanou faléru z bronzového plechu s bohatě tepanou výzdobou.

Soubor bronzových předmětů z pozdní doby bronzové řadí k nejvýznamnějším archeologickým objevům v Olomouckém kraji v posledních desetiletích. Nález budou nyní odborníci zkoumat v laboratoři Muzea Komenského.

"Jedná se o unikátní objev v rámci celého Olomouckého kraje. Řadí se mezi nejvýznamnější bronzové depoty, lidově zvané jako bronzové poklady, které byly v posledních desetiletích nalezeny na území Moravy či celé České republiky," řekl dnes ČTK přerovský archeolog Zdeněk Schenk.

Místo objevil na jednom z polí na Přerovsku Tomáš Melich; upozornil na něj okamžitě archeology, kterým se podařilo lokalizovat za pomoci detektoru kovů jádro bronzového depotu. "Následně byla provedena mikrosonda, která v hloubce pouhých 0,3 metru odkryla orbou částečně poškozenou větší keramickou nádobu. Okraj, hrdlo a částečně i stěny keramické nádoby byly v minulosti zemědělskou činností zničeny a rozvlečeny spolu s několika bronzovými předměty od místa původního uložení," popsal Zdeněk Schenk.

Archeologové ocenili včasné ohlášení nálezce, neboť jim umožnil odborné odkrytí i dokumentaci okolí. "Celou nádobu s bronzovými předměty jsme poté zajistili a neporušenou jsme ji vyzvedli a převezli do laboratoře Muzea Komenského v Přerově. Tam bude podrobena různým odborným analýzám, její obsah bude postupně vypreparován a teprve na konci budeme moci říci, kolik bronzových předmětů depot obsahoval, jakou mají skladbu a strukturu a umožní nám přiblížit i přesnější dataci," doplnil archeolog muzea.

Bronzový depot byl do země podle archeologů uložen v pozdní době bronzové (1000 až 750 př. n. l.). Uložení keramické nádoby s bronzovými předměty do země mělo podle nich nejspíše kultovní význam spojený s některým z rituálů, které tehdejší obyvatelé praktikovali. Přesné místo nálezu zatím nechtějí archeologové z preventivních důvodů uvádět. "V době současného nouzového stavu v nás tento objev vyvolal doslova pozitivní vlnu nadšení," dodal za kolegy archeolog Zdeněk Schenk.

Související

Více souvisejících

Poklad archeologové Olomoucký kraj historie Přerov

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 52 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy