Ústavní soud odmítl stížnost pozůstalých po jedné z obětí Zelenky

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost pozůstalých po muži, který zemřel v nemocnici poté, co mu vrah Petr Zelenka píchnul přípravek na ředění krve. Rodina žádala od Nemocnice Havlíčkův Brod odškodné 8,8 milionu korun, ale neuspěla. Usnesení je dostupné v databázi ÚS.

Přidejte svůj názor 1 komentář

soudy
doporučujeme

Podle pravomocného verdiktu Krajského soudu v Hradci Králové a Vrchního soudu v Praze nemocnice nenese zodpovědnost za činy někdejšího zdravotního bratra Zelenky, potrestaného doživotním vězením.

Nejvyšší soud loni dovolání pozůstalých odmítl pro nepřípustnost. Podle ústavních soudců postupoval správně. Dovolání mělo nedostatky. "Stručně řečeno, nepodali věcně projednatelné dovolání," stojí v usnesení ÚS.

Rodina už dříve uváděla, že nemocnice porušila prevenční povinnost, jak ji upravoval starý občanský zákoník. Příčinu řady podezřelých úmrtí pro poruchu srážlivosti krve v nemocnici prý mohli zdravotníci zjistit daleko dříve než po osmém případu během dvou měsíců.

Podle verdiktu však bylo příčinou úmrtí protiprávní jednání Zelenky "ve zjevném excesu z plnění pracovních povinností". Nemocnice za exces nenese zodpovědnost.

Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tím zředil krev a někteří vykrváceli. Trestní soud Zelenkovi prokázal, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu.

Později policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k uloženému doživotnímu trestu ho však už znovu nestíhali.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Boj za Floyda není boj s rasismem, ale zabíjení. Čechy to…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno KOMENTÁŘ - V současnosti se zdá, že největším problémem světa není ruská agrese nebo pandemie…

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

04.06.2020 21:49 Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu…

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí, přihlíželi Duka či…

04.06.2020 17:47 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po téměř 102 letech vrátil mariánský sloup. Stavbu jeho…

Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole…

04.06.2020 17:03 Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy