I v relativně nedávné minulosti nalezneme události, které výrazně otřásly celou Českou republikou. Jednou z nich byla nepochybně i kauza takzvaného heparinového vraha Petra Zelenky, od jehož zatčení v jihlavské nemocnici dnes uplynulo patnáct let. Chladnokrevnost, s jakou měly být vraždy provedeny, tehdy šokovala celou společnost. Petr Zelenka, který nejdříve působil v havlíčkobrodské nemocnici jako zdravotní bratr, byl obviněný a následně odsouzený za sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Těch se měl dopustit od května do září 2006 na ARO v havlíčkobrodské nemocnici, když pacientům v bezvědomí podával silné dávky heparinu. Byl odsouzen k odnětí svobody na doživotí. Bohužel nikdo z rodin obětí se nedočkal odškodnění. Tragickou událost stále obestírá tajemství kolem motivu a dodnes budí vášně.
Pro okolí znamenalo odhalení vražd šok i z toho důvodu, že nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna Petr Zelenka by se mohl dopustit něčeho tak strašlivého. Zdravotník byl bývalými kolegy z nemocnice vnímaný jako milý, usměvavý a spolehlivý člověk. Kolegové si ho nemohli vynachválit a cenili si na něm toho, že rád bral práci navíc. Podle slov primáře Pavla Longina se navíc nadprůměrně zajímal o dění na oddělení. Zdravotník byl ze své práce znechucený a vyhořelý V době, kdy se měl vražd dopustit, prožíval Zelenka ve svém životě úspěšné období. Jeho rodiče se sice poměrně těžko smiřovali s jeho homosexuální orientací, on byl však spokojený. Našel si konečně partnera, u něhož začal bydlet, a dostal práci, kterou si vysnil. Nedlouho předtím, v roce 2005, při zaměstnání odmaturoval v oboru všeobecná zdravotní sestra a počátkem roku 2006 začal pracovat jako vedoucí sesterských směn na ARO. Záhy byl ale zdravotník ze své práce znechucený. Projevovaly se u něho příznaky profesního vyhoření a nevěděl, co by dělal dále. V nestřežených okamžicích začal podávat pacientům heparin, který bývá podávaný jako takzvaný antikoagulans - snižuje srážlivost krve a může také způsobit krvácení. Pokud se podá například lidem po operaci či autonehodě, mohou vykrvácet.
Podezřele vysoký počet případů zemřelých na krvácení, kterému nešlo zabránit, nemohl zůstat bez povšimnutí a začal se jimi nenápadně zabývat primář Pavel Longin. Byl to právě on, kdo na věc upozornil. Stal se na čas detektivem, aby odhalil neobvyklý počet poruch srážlivosti krve a naléhal na vyšetřovací orgány, aby věc řešily.
Podle přehledu úmrtí pacientů na krevní srážení a rozpisu směn padlo podezření právě na Petra Zelenku. Zpětnou kontrolou totiž přišel na fakt, že jméno zmíněného zdravotníka figurovalo celkem u 23 pacientů, kteří měli problémy s hemokoalugací, tedy poruchou srážlivosti krve. Jeho poslední obětí byla pacientka po operaci a zemřela v září. Primář poté dal Zelenkovi výpověď, kterou on přijal. Vyhnul se přímé odpovědi za odpovědnost za smrt, ale nezpochybnil nic. Trvalo dva měsíce, než Longin podal správné trestní oznámení. I po propuštění však mohl Zelenka pracovat ve zdravotnictví. Do svého zatčení v prosinci pracoval v jihlavské nemocnici.
Petr Zelenka byl zatčený 1. prosince 2006 před nástupem na noční směnu. Jeho skutečný motiv nebyl úplně objasněný. Nejspíše se jednalo o potřebu mít pocit moci nad druhými. Podávání heparinu a chaos, který poté způsobil, mělo dávat Zelenkovi pocit toho, že má navrch nad lékaři, protože kromě něho nikdo nevěděl, co se ve skutečnosti děje. U soudu neprojevil účinnou lítost a věrohodným způsobem nevyjádřil ani jakoukoli omluvu. V únoru 2008 mu krajský soud v Hradci Králové vyměřil výjimečný doživotní trest.
Případ pošpinil primářovu i ředitelovu pověst, šéfa očistil soud
Kauza se nedotkla zdaleka jen pacientů a jejich blízkých. Případ poškodil, až pošpinil i dobré jméno primáře Pavla Longina a ředitele Josef Pejchla, který v té době šéfoval havlíčkobrodské nemocnici. Několik lékařů, František Kunčík, Ladislav Těšínský z IKEMu a primář z oddělení klinické biochemie v Mladé Boleslavi i Petr Wagner vyjádřilo pochybnosti o tom, že by heparin mohl při množství podaném Zelenkou zabíjet. Podle nich nebylo vůbec jisté, že Zelenka spáchal skutek, za který byl odsouzen na doživotí. Zmíněný František Kunčík měl také o Longinovi prohlásit, že udělal podraz v tom, že jako odpovědný člověk za oddělení svalil vinu na někoho jiného. Ladislav Těšínský z IKEM Praha navíc obvinil primáře z havlíčkobrodského ARO z toho, že na celý případ mohl přijít dříve. Pokud byl primář Longin terčem různých nevybíravých útoků a pomluv kvůli údajnému pozdnímu řešení případu, ředitel nemocnice Josef Pejchl dopadl kvůli stejné věci ještě hůře. Šéf skončil dokonce před soudem a musel vynaložit obrovské úsilí, aby se mu podařilo očistit své jméno. Obžaloba ho vinila z toho, že skutky pachatele Petra Zelenky neohlásil včas a v případě heparinových vražd se měl dopustit trestného činu neoznámení trestného činu. Pejchl byl v červenci 2008 havlíčkobrodským soudem odsouzen k 10 měsícům odnětí svobody. Odvolací krajský soud v Pardubicích pak v říjnu 2008 podmíněný trest zrušil. Pardubický soud konstatoval, že Pejchl nejednal v úmyslu trestný čin zatajit či oddálit jeho odhalení.
Vedle dlouhých soudních jednání byla pro Josefa Pejchla hlavní újma v tom, že byla pošpiněná jeho dobrá pověst. Navzdory osvobozujícímu rozsudku byl stále spojovaný s heparinovými vraždami. Pro jeho život to představovalo obrovskou překážku, například když se ucházel o jiné manažerské pozice. Ministerstvo spravedlnosti nakonec v listopadu roku 2009 uznalo, že vyšetřování a soud Josefa Pejchla kvůli heparinovým vraždám byly protizákonné. Přiznalo Pejchlovi náhradu za náklady vynaložené na obhajobu. V žádosti o odškodné 1,5 milionu korun mu ministerstvo však nevyhovělo s tím, že přiměřenou satisfakcí bylo už sdělení o nezákonnosti trestního řízení. Tragická událost se objevila v literatuře i filmu
Za zmínku stojí, že s případem heparinového vraha je srovnávaný jiný případ, který řešily soudy o několik let později. Jednalo se o případ zdravotní sestry Věry Marešové, která měla pacientům v rumburské nemocnici podávat draslík. Důsledkem toho mělo v letech 2010-2014 zemřít šest lidí. Soud ji ale nakonec osvobodil, protože chyběly přímé důkazy.
Vraťme se ale na závěr zpět k Petru Zelenkovi, který měl podle několik let starých zpráv ve vězení údajně pěstovat zeleninu na své zahrádce a luštit křížovky. Na svobodu může být propuštěný nejdříve v roce 2038. Případy vražd rukou zdravotníků představují problém pro celou společnost. Dochází zde k tomu nejzavrženíhodnějšímu zneužití moci personálu nad životy často úplně bezbranných lidí, které mají léčit. Tím dochází k nabourání důvěry pacientů vůči zdravotníkům nezbytné pro poskytování kvalitní péče.
Případ heparinového vraha se také vcelku záhy stala inspirací pro naši literární a filmovou tvorbu. Posloužila jako námět pro román psychiatra Miroslava Skačániho s názvem Vraždy ze závisti. Podle této románové předlohy navíc natočil režisér Dan Svátek film Hodinu nevíš. O tom, že tragická událost dodnes neztratila na aktuálnosti, svědčí i dva roky stará epizoda pořadu Příběhy českých zločinů věnovaná právě tomuto případu. Kauza heparinového vraha se nesmazatelně zapsala do povědomí české veřejnosti a není divu, že budí vášně ještě po patnácti letech.
Autor je europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL i dopisovatelem zpravodajského webu EuroZprávy.cz.
Související
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
Válka na Ukrajině se může změnit. Severokorejci mohou bojiště přiblížit dobám druhé světové
komentář , Petr Zelenka (heparinový vrah) , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Sérioví vrazi
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 8 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
Muž podezřelý ze spáchání pátečního útoku na vánočních trzích v Magdeburgu je aktivistou s kritickým pohledem na Islám a podporovatelem Alternativy pro Německo. Informují o tom německá média na základě jeho příspěvků na sociálních sítích, upozornila Deutsche Welle.
Zdroj: Lucie Podzimková