KOMENTÁŘ | ANALÝZA: Před patnácti lety byl zatčen heparinový vrah Zelenka. Kauzu stále obestírá tajemství kolem motivu a dodnes budí vášně

I v relativně nedávné minulosti nalezneme události, které výrazně otřásly celou Českou republikou. Jednou z nich byla nepochybně i kauza takzvaného heparinového vraha Petra Zelenky, od jehož zatčení v jihlavské nemocnici dnes uplynulo patnáct let. Chladnokrevnost, s jakou měly být vraždy provedeny, tehdy šokovala celou společnost. Petr Zelenka, který nejdříve působil v havlíčkobrodské nemocnici jako zdravotní bratr, byl obviněný a následně odsouzený za sedm vražd a deset pokusů o vraždu. Těch se měl dopustit od května do září 2006 na ARO v havlíčkobrodské nemocnici, když pacientům v bezvědomí podával silné dávky heparinu. Byl odsouzen k odnětí svobody na doživotí. Bohužel nikdo z rodin obětí se nedočkal odškodnění. Tragickou událost stále obestírá tajemství kolem motivu a dodnes budí vášně.

Pro okolí znamenalo odhalení vražd šok i z toho důvodu, že nic nenasvědčovalo tomu, že zrovna Petr Zelenka by se mohl dopustit něčeho tak strašlivého. Zdravotník byl bývalými kolegy z nemocnice vnímaný jako milý, usměvavý a spolehlivý člověk. Kolegové si ho nemohli vynachválit a cenili si na něm toho, že rád bral práci navíc. Podle slov primáře Pavla Longina se navíc nadprůměrně zajímal o dění na oddělení. Zdravotník byl ze své práce znechucený a vyhořelý V době, kdy se měl vražd dopustit, prožíval Zelenka ve svém životě úspěšné období. Jeho rodiče se sice poměrně těžko smiřovali s jeho homosexuální orientací, on byl však spokojený. Našel si konečně partnera, u něhož začal bydlet, a dostal práci, kterou si vysnil. Nedlouho předtím, v roce 2005, při zaměstnání odmaturoval v oboru všeobecná zdravotní sestra a počátkem roku 2006 začal pracovat jako vedoucí sesterských směn na ARO. Záhy byl ale zdravotník ze své práce znechucený. Projevovaly se u něho příznaky profesního vyhoření a nevěděl, co by dělal dále. V nestřežených okamžicích začal podávat pacientům heparin, který bývá podávaný jako takzvaný antikoagulans - snižuje srážlivost krve a může také způsobit krvácení. Pokud se podá například lidem po operaci či autonehodě, mohou vykrvácet.

Podezřele vysoký počet případů zemřelých na krvácení, kterému nešlo zabránit, nemohl zůstat bez povšimnutí a začal se jimi nenápadně zabývat primář Pavel Longin. Byl to právě on, kdo na věc upozornil. Stal se na čas detektivem, aby odhalil neobvyklý počet poruch srážlivosti krve a naléhal na vyšetřovací orgány, aby věc řešily.

Podle přehledu úmrtí pacientů na krevní srážení a rozpisu směn padlo podezření právě na Petra Zelenku. Zpětnou kontrolou totiž přišel na fakt, že jméno zmíněného zdravotníka figurovalo celkem u 23 pacientů, kteří měli problémy s hemokoalugací, tedy poruchou srážlivosti krve. Jeho poslední obětí byla pacientka po operaci a zemřela v září. Primář poté dal Zelenkovi výpověď, kterou on přijal. Vyhnul se přímé odpovědi za odpovědnost za smrt, ale nezpochybnil nic. Trvalo dva měsíce, než Longin podal správné trestní oznámení. I po propuštění však mohl Zelenka pracovat ve zdravotnictví. Do svého zatčení v prosinci pracoval v jihlavské nemocnici.

Petr Zelenka byl zatčený 1. prosince 2006 před nástupem na noční směnu. Jeho skutečný motiv nebyl úplně objasněný. Nejspíše se jednalo o potřebu mít pocit moci nad druhými. Podávání heparinu a chaos, který poté způsobil, mělo dávat Zelenkovi pocit toho, že má navrch nad lékaři, protože kromě něho nikdo nevěděl, co se ve skutečnosti děje. U soudu neprojevil účinnou lítost a věrohodným způsobem nevyjádřil ani jakoukoli omluvu. V únoru 2008 mu krajský soud v Hradci Králové vyměřil výjimečný doživotní trest.

Případ pošpinil primářovu i ředitelovu pověst, šéfa očistil soud

Kauza se nedotkla zdaleka jen pacientů a jejich blízkých. Případ poškodil, až pošpinil i dobré jméno primáře Pavla Longina a ředitele Josef Pejchla, který v té době šéfoval havlíčkobrodské nemocnici. Několik lékařů, František Kunčík, Ladislav Těšínský z IKEMu a primář z oddělení klinické biochemie v Mladé Boleslavi i Petr Wagner vyjádřilo pochybnosti o tom, že by heparin mohl při množství podaném Zelenkou zabíjet. Podle nich nebylo vůbec jisté, že Zelenka spáchal skutek, za který byl odsouzen na doživotí. Zmíněný František Kunčík měl také o Longinovi prohlásit, že udělal podraz v tom, že jako odpovědný člověk za oddělení svalil vinu na někoho jiného. Ladislav Těšínský z IKEM Praha navíc obvinil primáře z havlíčkobrodského ARO z toho, že na celý případ mohl přijít dříve. Pokud byl primář Longin terčem různých nevybíravých útoků a pomluv kvůli údajnému pozdnímu řešení případu, ředitel nemocnice Josef Pejchl dopadl kvůli stejné věci ještě hůře. Šéf skončil dokonce před soudem a musel vynaložit obrovské úsilí, aby se mu podařilo očistit své jméno. Obžaloba ho vinila z toho, že skutky pachatele Petra Zelenky neohlásil včas a v případě heparinových vražd se měl dopustit trestného činu neoznámení trestného činu. Pejchl byl v červenci 2008 havlíčkobrodským soudem odsouzen k 10 měsícům odnětí svobody. Odvolací krajský soud v Pardubicích pak v říjnu 2008 podmíněný trest zrušil. Pardubický soud konstatoval, že Pejchl nejednal v úmyslu trestný čin zatajit či oddálit jeho odhalení.

Vedle dlouhých soudních jednání byla pro Josefa Pejchla hlavní újma v tom, že byla pošpiněná jeho dobrá pověst. Navzdory osvobozujícímu rozsudku byl stále spojovaný s heparinovými vraždami. Pro jeho život to představovalo obrovskou překážku, například když se ucházel o jiné manažerské pozice. Ministerstvo spravedlnosti nakonec v listopadu roku 2009 uznalo, že vyšetřování a soud Josefa Pejchla kvůli heparinovým vraždám byly protizákonné. Přiznalo Pejchlovi náhradu za náklady vynaložené na obhajobu. V žádosti o odškodné 1,5 milionu korun mu ministerstvo však nevyhovělo s tím, že přiměřenou satisfakcí bylo už sdělení o nezákonnosti trestního řízení. Tragická událost se objevila v literatuře i filmu

Za zmínku stojí, že s případem heparinového vraha je srovnávaný jiný případ, který řešily soudy o několik let později. Jednalo se o případ zdravotní sestry Věry Marešové, která měla pacientům v rumburské nemocnici podávat draslík. Důsledkem toho mělo v letech 2010-2014 zemřít šest lidí. Soud ji ale nakonec osvobodil, protože chyběly přímé důkazy.

Vraťme se ale na závěr zpět k Petru Zelenkovi, který měl podle několik let starých zpráv ve vězení údajně pěstovat zeleninu na své zahrádce a luštit křížovky. Na svobodu může být propuštěný nejdříve v roce 2038. Případy vražd rukou zdravotníků představují problém pro celou společnost. Dochází zde k tomu nejzavrženíhodnějšímu zneužití moci personálu nad životy často úplně bezbranných lidí, které mají léčit. Tím dochází k nabourání důvěry pacientů vůči zdravotníkům nezbytné pro poskytování kvalitní péče.

Případ heparinového vraha se také vcelku záhy stala inspirací pro naši literární a filmovou tvorbu. Posloužila jako námět pro román psychiatra Miroslava Skačániho s názvem Vraždy ze závisti. Podle této románové předlohy navíc natočil režisér Dan Svátek film Hodinu nevíš. O tom, že tragická událost dodnes neztratila na aktuálnosti, svědčí i dva roky stará epizoda pořadu Příběhy českých zločinů věnovaná právě tomuto případu. Kauza heparinového vraha se nesmazatelně zapsala do povědomí české veřejnosti a není divu, že budí vášně ještě po patnácti letech.

Autor je europoslancem a místopředsedou KDU-ČSL i dopisovatelem zpravodajského webu EuroZprávy.cz.

Související

Vladimir Putin Komentář

Putin vládnoucí dalších šest let je nebezpečím pro Rusko i svět. I Češi se na to musí připravit

Současný ruský prezident Vladimir Putin může po víkendových volbách setrvat na svém postu dalších šest let. Pokud bude kandidovat i v roce 2030, tak jeho panování potrvá až do 2036. Je to scénář, jenž si málokterý jiný politik na světě může dovolit jen přehrát v hlavě. Co ale jedno, případně dvě další funkční období Putina jako prezidenta mohou přinést?
NATO Komentář

25 let Česka v NATO. Členství nebylo samozřejmostí, umožnil jej vývoj v Rusku

Česká republika je rovné čtvrtstoletí součástí NATO. Výročí našeho vstupu je pravidelně oslavováno, zařadilo se mezi tradičně připomínaná výročí. Pro mnohé šlo o první skutečně hmatatelný krok na cestě „zpět do Evropy“, jak bývala eufemisticky nazývána transformace společensko-politického zřízení a zahraniční politiky po pádu diktatury KSČ. Členství v alianci mělo symbolickou i praktickou rovinu. Česko – spolu s Polskem a Maďarskem – se zařadilo do pomyslného elitního klubu západních zemí, institucionalizovalo svou polistopadovou mezinárodní orientaci. Zároveň získalo kýžené bezpečnostní garance ze strany tehdy jediné supervelmoci, Spojených států. Neměli bychom ale zapomínat, že takový výsledek nebyl předem daný.

Více souvisejících

komentář Petr Zelenka (heparinový vrah) Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) Sérioví vrazi

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 16 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin promluvil o napadení Česka a Polska

Rusko nemá žádné plány na útok na země NATO a nezaútočí na Polsko, pobaltské státy nebo Českou republiku, ale pokud Západ dodá Ukrajině stíhačky F-16, budou ruskými silami sestřeleny. Podle serveru euractiv.com to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s ruskými vojenskými piloty.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Druhý zápas pod Haškem, druhá výhra 2:1. Ani proti Arménii ale čeští fotbalisté nepřesvědčili herně

Po pátečním duelu v Norsku a výhře 2:1 se svěřenci kouče Ivana Haška představili na domácí půdě na pražské Letné. Pro Ivana Haška šlo o první domácí zápas od jmenování do funkce a stejně jako ve zmiňovaném duelu s Nory, tak i tentokrát přátelský duel s Arménií vyhrál český tým výsledkem 2:1. A stejně jako s Norskem i tentokrát musel otáčet skóre, jelikož jako první inkasoval. Navzdory konečnému vítězství tak ani tentokrát Češi svým výkonem zrovna dvakrát nepřesvědčili.

včera

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.

včera

včera

včera

Petr Fiala (ODS)

BIS odhalila proruskou vlivovou síť v Česku. Fialova vláda proti ní zasáhla

Vláda se ve středu rozhodla uvalit sankce na trojici subjektů z proruské sítě, která se pokoušela rozvíjet vlivovou operaci se závažným dopadem na bezpečnost Česka a Evropské unie. Skupina působila i v Evropském parlamentu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se ukazuje, že Rusko se dlouhodobě pokouší ovlivňovat demokratické procesy v Evropě.

včera

včera

včera

Ukrajinské tajné služby přiznaly atentáty na spolupracovníky Kremlu zodpovědné za válečné zločiny

Ukrajinské tajné služby vykonávají atentáty na lidi zodpovědné za válečné zločiny a útoky proti ukrajinským občanům. V rozhovoru pro soukromou ukrajinskou televizní stanici ICTV to řekl šéf Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Vasyl Maluk.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy