V Česku klesl počet úmrtí na silnicích za dekádu třetinu

Počet obětí dopravních nehod v Česku v posledních deseti letech klesl o 31,3 procenta. V Evropě tím ČR patří do průměru. Nejvíce se na starém kontinentu daří snižovat počet tragických nehod v Norsku a v Litvě, kde zaznamenali více než padesátiprocentní pokles.Vyplývá to ze zprávy Centra pro dopravní výzkum (CDV). Strategický cíl Evropské unie, který počítal s 50procentním poklesem obětí nehod od roku 2010, tak Česko nesplnilo.

Česká republika patří podle analýzy poklesu obětí dopravních nehod na 14. místo v Evropě. Podle CDV k pomalejšímu poklesu přispívá řada tuzemských systémových nedostatků. Centrum k nim řadí například zdlouhavé prosazování změn či absenci databáze s přesnými statistikami o ději dopravní nehody spolu s údaji z nemocnic, Kladně naopak centrum hodnotí třeba novou Strategii BESIP pro období 2021 až 2030, v níž jsou stanoveny jednotlivé cíle pro snižování počtu tragických nehod. Tím hlavním je zmenšení počtu úmrtí a těžkých zranění o 50 procent proti průměru z let 2017 až 2019. Na Strategii dále navazují další krátkodobé akční plány.

Zatím se strategické cíle BESIPu do roku 2030 daří plnit. Loni na tuzemských silnicích zemřelo 470 lidí, což je asi o šest procent méně než předpokládala strategie. V počtu těžce zraněných bylo 1634 loňských případů o čtvrtinu méně, než uváděla strategie. Příznivější jsou hlavně čísla u řidičů osobních aut, naopak u motorkářů nebo cyklistů zatím cíle splněny nebyly.

Na poklesu počtu obětí nehod měla v Evropě vliv také covidová pandemie. Analýza Evropské rady pro bezpečnost v dopravě (ETSC) ukázala, že počet úmrtí na silnicích se v EU vloni snížil o 13 procent ve srovnání s předcovidovým rokem 2019.

Související

Více souvisejících

Dopravní nehody

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy