V Praze budou od úterý povinné roušky i na nádražích

Denní přírůstek případů nákazy koronavirem v Praze se mírně zvýšil. Hygienici za posledních 24 hodin odhalili v hlavním městě 80 nemocných, v neděli to bylo 56 nově potvrzených případů.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Z dosud nakažených 5110 lidí se 70 procent vyléčilo, počet úmrtí zůstává od soboty na 111. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice. Zveřejněné nařízení hygieniků od úterý stanovuje povinnost nosit roušky také ve vnitřních prostorách nádražních budov a vestibulech metra.

Počet nově zjištěných případů onemocnění covid-19 za 24 hodin se tak zatím nevrátil k rekordním hodnotám z pátku a soboty, kdy přibylo 103 respektive 104 nemocných. "Situace s počty nakažených se nevyvíjí úplně dobře a počty rostou. Praha se dostala do žlutého semaforu, i když ve spodní hranici. Stále se ale daří situaci monitorovat, trasovat případy a mít ji pod kontrolou," řekl dnes náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) po jednání s hygieniky o rouškách.

Zakrývání nosu a úst ve společných prostorách škol, o kterém se vedla debata, pražský magistrát pouze doporučil a jeho zavedení nechává na zvážení ředitelů škol. Roušky ale budou od úterý povinné vedle metra včetně vestibulů stanic také na pražském Letišti Václava Havla a ve všech vnitřních prostorách nádražních budov. Ve vestibulech metra a na nádražích jsou lidé podle hygieniků v relativně velmi těsném kontaktu, na letišti se potkávají tisíce cestujících i ze zemí, kde je výskyt covidu-19 vyšší než v ČR.

Stejně jako jinde v ČR bude v metropoli zakrývání nosu a úst od září povinné také v dalších prostředcích hromadné dopravy, na úřadech, ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na vnitřních akcích od stovky účastníků. V rouškách budou muset lidé v ČR také k říjnovým krajským a senátním volbám.

Praha v posledních dnech podle údajů ministerstva zdravotnictví zaznamenávala nejvýraznější nárůst počtu nakažených ze všech regionů Česka. Za uplynulých sedm dní ministerstvo eviduje v hlavním městě zhruba 48 nových případů covidu-19 v přepočtu na každých 100.000 obyvatel, jen mírně nižší je tento údaj na Hodonínsku.

Kvůli vysokým přírůstkům nakažených zařadilo ministerstvo zdravotnictví v pátek Prahu do oranžového, tedy druhého stupně rizika nákazy koronavirem na takzvaném semaforu. Hygienici ale zatím v hlavním městě nezavedli zpřísněná bezpečnostní opatření, jako je třeba omezení otevírací doby restaurací a barů. Na druhém nebo vyšším stupni rizika není žádný jiný region.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama