V účinnost opatření proti covidu věří méně než půlka Čechů

V Česku dál ubylo lidí, kteří věří v účinnost opatření proti koronaviru. Ještě v červnu byla účinná podle 86 procent lidí, v červenci podle 61 procent, v září už důvěra v účinnost opatření klesla pod polovinu na 48 procent.

Zjistilo to Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) v průzkumu, jehož výsledky dnes poskytlo ČTK. Průzkum přitom podle CVVM ještě neodráží krizovou situaci, která nastala koncem září a v říjnu.

Postupně naproti tomu roste podíl lidí, kteří opatření proti koronaviru vnímají jako neúčinná. Z červnových 11 procent se zvýšil na 32 procent v červenci a 44 procent v září. "Je zjevné, že nárůst počtu nakažených jak v ohniscích výskytu, tak celoplošně, vede k postupnému nárůstu skepse, která se již téměř vyrovnala s optimistickým hodnocením," uvedli autoři průzkumu.

CVVM poukázalo na to, že hodnocení účinnosti opatření souvisí s důvěrou k vládě Andreje Babiše (ANO). Z lidí, kteří vládě důvěřují, opatření považuje za účinná 64 procent. Z účastníků průzkumu, kteří vládě nevěří, se tak vyjádřilo 32 procent.

V otázce rozsahu protikoronavirových opatření ubylo v září na 60 procent lidí, kteří je hodnotí jako přiměřená. V červenci to bylo 66 procent, v červnu přes 70 procent. Příliš málo opatření bylo v září podle 23 procent dotázaných, v červnu podle méně než desetiny. Nad deseti procenty se drží podíl lidí, podle kterých je opatření příliš mnoho.

"V hodnocení (ne)srozumitelnosti zavádění opatření byla veřejnost rozdělena téměř půl na půl. Jen o několik málo procent převažuje názor, že opatření jsou srozumitelná," uvedlo CVVM. Srozumitelná jsou opatření podle 52 procent lidí, nesrozumitelná podle 46 procent.

Podobně zhruba stejně lidí vidí jako účinná a neúčinná opatření státu pro podporu ekonomiky zasažené omezeními kolem koronaviru. Za účinná je považuje 42 procent Čechů, nefungují podle 41 procent. Sedmnáct procent lidí uvedlo, že neví.

V průzkumu se CVVM mezi 5. a 20. zářím dotazovalo 951 lidí ve věku od 15 let.

Protiepidemická opatření vláda zavedla v březnu, kdy se koronavirus v ČR začal šířit. Rozvolňovala je od konce dubna. Po letním útlumu nemoci covid-19 se opatření začala zpřísňovat od počátku září. Důvodem jsou narůstající počty nakažených a lidí, kteří jsou s nemocí hospitalizovaní a umírají.

Související

Více souvisejících

průzkumy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 4 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí tvrdě dopadají na celou planetu. Jeden region ale trpí víc než jiné

Asie byla v roce 2023 regionem s největším počtem katastrof způsobených klimatickými a povětrnostními jevy na světě, uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) s tím, že hlavní příčinou úmrtí a majetkových škod byly záplavy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy