Vědci kritizují vládu: Vaše unáhlenost bude mít dopad na zdraví občanů i chod ekonomiky

Jsou znepokojeni a své rozhořčení dávají důrazně najevo. Rada Učené společnosti České republiky ve svém prohlášení uvádí, že s velkými obavami sleduje rozsáhlé šíření infekce covid-19 v české populaci. „Vládou oznámené rozvolnění protiepidemických opatření v závěru první vlny pandemie se ukázalo být velkou chybou, jejíž následky nás budou pronásledovat v dalších týdnech a měsících,“ píše Rada Učené společnosti České republiky, která sdružuje renomované vědce napříč všemi obory.

Předčasné a unáhlené rozvolnění podle expertů z Učené společnosti České republiky, bude mít významný vliv nejen na zdravotní stav občanů, ale i na chod zdravotnických zařízení, škol, podniků, úřadů i kulturních zařízení, a také bude mít významný dopad ekonomický. „Máme za to, že dnešní situace je důsledkem kombinace nedostatečného zajištění služeb zkušených odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství a také toho, že odpovědné struktury státu podlehly v některých oblastech tlaku lobbistických struktur či těch, kteří nejsou přímo odborníky v oblasti epidemiologie či infekčního lékařství, tvrdí vědci a dodávají, že považují rovněž za nevhodné, aby zásadní rozhodnutí v tak složitých záležitostech, jakými jsou protipandemická opatření, činila vláda nekonsistentně a chaoticky,“ konstatuje Rada ve svém vyjádření.

Učená společnost České republiky od samého začátku kritizuje, že ministerstvo zdravotnictví přišlo v počátku pandemie s rozhodnutím vyvinout vlastními silami vakcínu proti covidu-19, proti čemuž se místopředsedkyně spolku profesorka Blanka Říhová vymezila i v rozhovoru pro EuroZprávy.cz a výzkum označila za naivní. Nyní vědci hovoří o nekompetentním přístupu ze strany ministerstva zdravotnictví. „Tímto úkolem pověřilo tři státem řízená rezortní výzkumná pracoviště bez potřebné analýzy proveditelnosti. Na problematičnost tohoto rozhodnutí jsme upozornili už začátkem května. Současná situace jasně ukazuje, že úsilí výzkumných kapacit by mělo být místo toho napřeno k mapování variability biologických vlastností nového koronaviru, k poznání imunobiologie a patogeneze infekce novým koronavirem, k vývoji moderní diagnostiky koronavirového původce nákazy na bázi rychlých a spolehlivých testů a k aplikací získaných poznatků do epidemiologie pandemického procesu v naší zemi,“ stojí v prohlášení.

Podle Učené společnosti České republiky pro takové úkoly má česká věda a český výzkum dostatečné kapacity v ústavech Akademie věd ČR, na univerzitách a v některých výzkumných ústavech. „Přitom vědci již na jaře a v létě prokázali, že jsou schopni dát své intelektuální i přístrojové kapacity do služby protipandemických aktivit. V této situaci vyzýváme Vládu České republiky, aby další postup tlumení současné koronavirové pandemie opírala výlučně o názory kompetentních odborníků z oblasti hygieny, epidemiologie a infekčního lékařství,“ shodují se signatáři výzvy.

Vědci požadují, aby si Česká republika brala inspiraci ze sousedních zemí, které jsou nyní v boji proti koronavirové pandemii úspěšnější a za příklad dávají Slovensko, Polsko, Německo, či Rakousko. „Požadujeme dále, aby byla urychleně přehodnocena současná strategie testování tak, aby nebyly neúnosně zatěžovány diagnostické kapacity a aby bylo co nejrychleji zavedeno účelné a rychlé testování osob s příznaky onemocnění.“

Rada Učené společnosti České republiky považuje za klíčové, aby se pandemie dostala pod kontrolu. „Proto považujeme za zásadní jasné, srozumitelné, odborně podložené a konsistentní instrukce pro veřejnost. Rovněž také očekáváme, že ministři a další vysocí státní úředníci budou podávat do medií zásadně stejné informace, že se nebudou popírat a že se tyto informace nebudou měnit každým dnem,“ dávají vědci najevo své rozhořčení a znepokojení.

Učená společnost České republiky Vláda ČR Blanka Říhová Andrej Babiš věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy