Ve stínu koronaviru si Česko připomnělo výročí vzniku státu

Ve stínu epidemie koronaviru si dnes Česko připomnělo výročí vzniku samostatného státu. Ceremoniál udílení státních vyznamenání byl přesunut na příští rok, seznam 38 oceněných Pražský hrad zveřejnil večer. Věnce kladli představitelé státu na pražském Vítkově individuálně, tradiční pietní akt byl zrušen.

Ilustrační foto
doporučujeme

V televizním projevu prezident Miloš Zeman řekl, že 28. říjen by měl být svátkem národní hrdosti. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval k dodržování opatření proti nákaze. Doufá, že lidé se semknou jako při jarní vlně epidemie. Proti vládním omezením se demonstrovalo v Praze.

Předtočený Zemanův proslov nahradil tradiční projev při udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. "Přejme si, aby svátek 28. října byl svátek národní hrdosti. Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech," řekl Zeman.

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání na Pražském hradě prezident zrušil na základě doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Ocenění Zeman udělil, předá je příští rok. Vyznamenal válečné veterány či zástupce armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru nebo za statečnost. Řád bílého lva podle očekávání obdržel in memoriam zpěvák Karel Gott.

Nejvyšších státních vyznamenání udělil prezident šest. Spolu s Gottem je dostali bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Jak již dříve Zeman avizoval, udělil Řád bílého lva také Prymulovi za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání, dostal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Medailí Za zásluhy prezident vyznamenal téměř tři desítky lidí. V souvislosti s koronavirem se ocenění dočkal biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který se podílel na vývoji léku remdesivir, a také armádní specialista Petr Šnajdárek, který pracuje na projektu tzv. chytré karantény.

Za zásluhy Zeman ocenil také třeba hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka či Petera Weisse, který nedávno skončil na postu slovenského velvyslance v Praze. Z oblasti sportu ocenil bývalého trenéra české fotbalové reprezentace Karla Brücknera, někdejšího motokrosového závodníka Jaroslava Faltu a hokejového reprezentanta Václava Nedomanského.

Z kultury medaili dostal nedávno zesnulý herec Karel Fiala, jehož proslavil film Limonádový Joe, herci Josef Dvořák a Pavel Trávníček či zpěváci lidových písní Jožka Černý a Jožka Šmukař. Oceněni byli také vojenský historik Eduard Stehlík, historik Petr Čornej a sexuolog Radim Uzel. Ze zástupců podnikatelské sféry prezident vyznamenal mimo jiné bývalého ředitele jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého. Mezi oceněnými není Jaroslav Kubera, který zemřel v lednu ve funkci předsedy Senátu. Řád bílého lva pro něj odmítla převzít vdova Věra Kuberová.

Položením věnců u hrobu Neznámého vojína na Vítkově vznik Československa připomněli po Zemanovi také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či pražský arcibiskup Dominik Duka. K památníku přijížděli s časovými odstupy. Vystrčil, Babiš i Hřib vyjádřili přesvědčení, že země epidemii překoná a vyjde z ní silnější. "Přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla," řekl šéf Senátu.

Babiš ve videu zveřejněném na sociálních sítích připustil, že vládní omezení jsou obrovským náporem na psychiku lidí. Požádal je, aby pro svou zemi u příležitosti 28. října něco udělali. "Dodržujte prosím všechna nařízená opatření, omezte prosím kontakty s kamarády a kolegy, zůstaňte prosím doma," řekl. Poděkoval také lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje pro zvládnutí epidemie za klíčovou.

Podle bývalého prezidenta Václava Klause vláda svými opatřeními porušuje občanské svobody. Řekl to v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, k níž položil květiny. Klaus, který byl bez roušky, vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost. U Obecního domu v podvečer uctili výročí státu položením věnce také zástupci Univerzity Karlovy. Na Pražském hradě se za přísných hygienických opatření uskutečnilo slavnostní střídání Hradní stráže, přihlížely desítky lidí.

Odpůrci vládních opatření proti koronaviru se dnes sešli na několika místech v Praze. Na náměstí Republiky policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Řadu dalších lidí vně svého kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna. Lidé sem přišli kvůli státnímu svátku s českými vlajkami. Na transparentech měli třeba nápis "Už i viry jsou schopnější než vláda".

Proti Babišově vládě a jejím omezením lidé odpoledne demonstrovali také na Klárově nedaleko sídla vlády. Pořadatel Jiří Černohorský epidemii označil za "mediální šílenství, kterým nás chtějí ovládat". Vládní opatření kritizoval jako omezování ústavou daných svobod. Neohlášená demonstrace asi 150 lidí se sešla na Letné, lidé se ale brzy rozešli. Policie na twitteru uvedla, že v souvislosti s demonstracemi zajistila kvůli přestupkům šest lidí a zjistila několik desítek porušení vládních nařízení.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů očekává zlepšení situace ohledně covidu

03.12.2020 21:19 Zatímco v září byli Češi ohledně vývoje situace kolem koronaviru v ČR nejpesimističtější, v…

OBRAZEM: Češi po rozvolnění vyrazili do obchodů, plní se kadeřnictví i…

03.12.2020 20:29 Salóny krásy, nehtová studia, kadeřnictví, ale i menší obchody neměly dnes o zákazníky nouze. Spolu…

Dvě tváře rozvolnění: Mám plný diář, říká kadeřnice. V lednu jdu na…

03.12.2020 15:50 REPORTÁŽ – Před ještě zavřeným kadeřnictvím podupává v čerstvě napadaném sněhu noblesní seniorka.…

Kauza Setadiesel se vlče již 15 let, soud dnes uznal vinu obchodníků s…

03.12.2020 14:40 Soud uznal vinu obchodníků s naftou v letité kauze litvínovské firmy Setadiesel. Potrestal 15 mužů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama