Ve stínu koronaviru si Česko připomnělo výročí vzniku státu

Ve stínu epidemie koronaviru si dnes Česko připomnělo výročí vzniku samostatného státu. Ceremoniál udílení státních vyznamenání byl přesunut na příští rok, seznam 38 oceněných Pražský hrad zveřejnil večer. Věnce kladli představitelé státu na pražském Vítkově individuálně, tradiční pietní akt byl zrušen.

V televizním projevu prezident Miloš Zeman řekl, že 28. říjen by měl být svátkem národní hrdosti. Premiér Andrej Babiš (ANO) vyzval k dodržování opatření proti nákaze. Doufá, že lidé se semknou jako při jarní vlně epidemie. Proti vládním omezením se demonstrovalo v Praze.

Předtočený Zemanův proslov nahradil tradiční projev při udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále Pražského hradu. "Přejme si, aby svátek 28. října byl svátek národní hrdosti. Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech," řekl Zeman.

Slavnostní akt udělování státních vyznamenání na Pražském hradě prezident zrušil na základě doporučení ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO). Ocenění Zeman udělil, předá je příští rok. Vyznamenal válečné veterány či zástupce armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru nebo za statečnost. Řád bílého lva podle očekávání obdržel in memoriam zpěvák Karel Gott.

Nejvyšších státních vyznamenání udělil prezident šest. Spolu s Gottem je dostali bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Jak již dříve Zeman avizoval, udělil Řád bílého lva také Prymulovi za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání, dostal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Medailí Za zásluhy prezident vyznamenal téměř tři desítky lidí. V souvislosti s koronavirem se ocenění dočkal biochemik a virolog Tomáš Cihlář, který se podílel na vývoji léku remdesivir, a také armádní specialista Petr Šnajdárek, který pracuje na projektu tzv. chytré karantény.

Za zásluhy Zeman ocenil také třeba hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka či Petera Weisse, který nedávno skončil na postu slovenského velvyslance v Praze. Z oblasti sportu ocenil bývalého trenéra české fotbalové reprezentace Karla Brücknera, někdejšího motokrosového závodníka Jaroslava Faltu a hokejového reprezentanta Václava Nedomanského.

Z kultury medaili dostal nedávno zesnulý herec Karel Fiala, jehož proslavil film Limonádový Joe, herci Josef Dvořák a Pavel Trávníček či zpěváci lidových písní Jožka Černý a Jožka Šmukař. Oceněni byli také vojenský historik Eduard Stehlík, historik Petr Čornej a sexuolog Radim Uzel. Ze zástupců podnikatelské sféry prezident vyznamenal mimo jiné bývalého ředitele jaderné elektrárny Temelín Františka Hezoučkého. Mezi oceněnými není Jaroslav Kubera, který zemřel v lednu ve funkci předsedy Senátu. Řád bílého lva pro něj odmítla převzít vdova Věra Kuberová.

Položením věnců u hrobu Neznámého vojína na Vítkově vznik Československa připomněli po Zemanovi také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), Babiš, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či pražský arcibiskup Dominik Duka. K památníku přijížděli s časovými odstupy. Vystrčil, Babiš i Hřib vyjádřili přesvědčení, že země epidemii překoná a vyjde z ní silnější. "Přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla," řekl šéf Senátu.

Babiš ve videu zveřejněném na sociálních sítích připustil, že vládní omezení jsou obrovským náporem na psychiku lidí. Požádal je, aby pro svou zemi u příležitosti 28. října něco udělali. "Dodržujte prosím všechna nařízená opatření, omezte prosím kontakty s kamarády a kolegy, zůstaňte prosím doma," řekl. Poděkoval také lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje pro zvládnutí epidemie za klíčovou.

Podle bývalého prezidenta Václava Klause vláda svými opatřeními porušuje občanské svobody. Řekl to v projevu u pamětní desky na Obecním domě v Praze, k níž položil květiny. Klaus, který byl bez roušky, vyzval občany, aby nepodlehli strachu a nenechali si vzít nezávislost. U Obecního domu v podvečer uctili výročí státu položením věnce také zástupci Univerzity Karlovy. Na Pražském hradě se za přísných hygienických opatření uskutečnilo slavnostní střídání Hradní stráže, přihlížely desítky lidí.

Odpůrci vládních opatření proti koronaviru se dnes sešli na několika místech v Praze. Na náměstí Republiky policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Řadu dalších lidí vně svého kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna. Lidé sem přišli kvůli státnímu svátku s českými vlajkami. Na transparentech měli třeba nápis "Už i viry jsou schopnější než vláda".

Proti Babišově vládě a jejím omezením lidé odpoledne demonstrovali také na Klárově nedaleko sídla vlády. Pořadatel Jiří Černohorský epidemii označil za "mediální šílenství, kterým nás chtějí ovládat". Vládní opatření kritizoval jako omezování ústavou daných svobod. Neohlášená demonstrace asi 150 lidí se sešla na Letné, lidé se ale brzy rozešli. Policie na twitteru uvedla, že v souvislosti s demonstracemi zajistila kvůli přestupkům šest lidí a zjistila několik desítek porušení vládních nařízení.

Související

Petr Pavel udílel oceněným osobnostem státní vyznamenání Prohlédněte si galerii

Pavel udělil státní vyznamenání. Ocenil herce, generály, diplomata i papeže

Prezident Petr Pavel v proslovu na Pražském hradě u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu zdůraznil význam odpovědnosti za vlastní zemi a odhodlané přístupy k řešení výzev, kterým Česká republika čelí. Následně udělil tuzemským osobnostem státní vyznamenání.

Více souvisejících

28. října - výročí vzniku samostatného československého státu

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Pomník mistra Jana Husa během vánočních trhů.

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie

Šestého červencového dne roku 1915, o pětistém výročí upálení mistra Jana Husa, byl na pražském Staroměstském náměstí odhalen jeho pomník. Jeho vybudování se pojilo s vyostřenými spory mezi příznivci a odpůrci tohoto počinu, odhalení díla nedoprovázely okázalé slavnosti. Střety a emoce se s pomníkem váží po celou dobu jeho existence. A před 35 lety u něj došlo dokonce k tragédii.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Pozemní síly IDF operují na severu pásma Gazy.

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky

V předvečer očekávaného příměří v pásmu Gazy, o němž jednají představitelé Izraele a Spojených států v Bílém domě, nadále přicházejí zprávy o devastujících ztrátách civilistů a infrastruktury. Podle OSN a palestinských úřadů zahynulo až 80 tisíc lidí, především žen a dětí. Humanitární organizace varují před kolapsem základních služeb a nárůstem migrace, zatímco diplomatická jednání čelí odporu a hluboké nedůvěře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jeffrey Epstein

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice

Ministerstvo spravedlnosti USA popřelo existenci tzv. Epsteinova seznamu a podkopalo sliby generální prokurátorky Pam Bondiové o zveřejnění kompromitujících dokumentů. Podle resortu žádný usvědčující seznam ani důkazy o vydírání prominentních osob neexistují. Tvrzení přichází navzdory rostoucímu tlaku veřejnosti, politiků i Trumpových příznivců, kteří Bondiovou a FBI viní ze záměrného zdržování kauzy.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica

Muž, který vloni spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD), se dnes poprvé postaví před soud. Důchodce Juraj C. je obžalován ze zvlášť závažného zločinu teroristického útoku. Hrozí mu až doživotí. Případ řeší Specializovaný trestní soud. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval

Je to 20 let, co se datum 7. července smutně a nesmazatelně zapsalo do britských dějin. Král Karel III. u příležitosti výročí teroristických útoků v Londýně odsoudil tyto nesmyslné akty zla a vyzval lidi, aby se společně postavili těm, kteří se je snaží rozdělovat. Informovala o tom BBC. V hlavním městě království se dnes uskuteční řada vzpomínkových akcí. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO

Americký prezident Donald Trump vkročil do mezinárodní politiky, zejména v oblasti obchodu, velmi agresivním způsobem a zásadně narušil dosavadní fungování globálního systému. Profesorka Kristen Hopewellová z Univerzity Britské Kolumbie nastínila možné řešení, jak Spojené státy přimět k dodržování mezinárodních pravidel – jejich vyloučení ze Světové obchodní organizace (WTO).

včera

včera

Patrik Schick

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat

Vypadá to, že až odstartuje nadcházející sezóna německé Bundesligy, z českých legionářů zbyde v Leverkusenu už jen útočník Patrik Schick. Jak totiž informuje německý časopis Kicker, o služby dalšího českého reprezentanta, brankáře Matěje Kováře, projevil zájem nizozemský PSV Eindhoven. Přestože oficiálně ještě není nic potvrzené, v zákulisí se už mluví o tom, že se na přestupu již obě strany dohodly. Nyní pětadvacetiletý gólman absolvuje zdravotní prohlídku, aby pak mohl podepsat smlouvu.

včera

Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel

Končící polský prezident Andrzej Duda přijel v pondělí na návštěvu Prahy. Na Pražském hradě ho přijal český protějšek Petr Pavel. Duda za několik týdnů skončí ve funkci, nahradí ho vítěz nedávných prezidentských voleb Karol Nawrocki. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy