Velká část lidí nosí roušky dál, zejména na zastávkách MHD

Velká část lidí v Česku si i nadále zakrývá nos a ústa na veřejnosti, i když od dnešního dne už není povinnost mít venku dýchací cesty zakryté. Podle zpravodajů ČTK si lidé nasazují roušky zejména, pokud čekají na zastávkách MHD, mnoho jich ale nosí roušky i na ulicích.

V některých krajích však lidé mají roušky méně často než dopoledne. Ochranu dýchacích cest je nadále povinné nosit při použití veřejné dopravy, v obchodech, úřadech, nemocnicích a dalších vnitřních prostorech nebo venku při bližším kontaktu s dalším člověkem.

V širším centru Prahy měla i odpoledne nasazenou roušku většina lidí. Na Karlově náměstí, Jindřišské ulici na Novém Městě, v Karlíně nebo ve Vršovicích si ústa a nos zakrývala stejně jako ráno většina lidí. Výjimkou však byla například cyklostezka podél Vltavy v Podolí, kde roušku neměl nasazenou téměř nikdo. Cyklisté i lidé, kteří se jen procházeli ji ale většinou měli pouze staženou. Naopak naprostá většina Pražanů měla roušku na obličeji při čekání na tramvaje či autobusy.

I v Olomouci dnes odpoledne někteří lidé chodili s nasazenou rouškou. Ochranu nosu a úst měli zejména senioři, často si ji při chůzi po ulici ale nasadili i mladší lidé. V prodejnách i vozidlech MHD nosí roušku podle zjištění zpravodaje ČTK drtivá většina cestujících. Někteří obchodníci dnes vylepili u vstupu do svých provozoven nové upozornění, že při vstupu do prodejny je nutné mít nasazenou roušku.

Někteří lidé v Brně roušky venku i nadále nosí, jiní už využili toho, že je na veřejnosti mít nemusejí. U některých je ale vidět, že mají roušku staženou na krku, nebo mají nákrčník. Roušky většinou lidé mají i na zastávkách, když čekají na městskou hromadnou dopravu.

V českobudějovické čtvrti Suché Vrbné dnes po 15:00 ještě řada lidí roušky venku měla. Venčili v nich dva pejskaři, chodili v nich senioři i dělníci. Mnozí lidé je ale sundali hned poté, co vyšli z obchodního centra; byla mezi nimi prodavačka, jíž skončila směna. Někteří lidé dali roušku do "pohotovostní" polohy na krk poté, co vystoupili z trolejbusu na konečné. Někteří senioři ale na zastávce čekali na svůj spoj v roušce.

Přístup obyvatel Ostravy k nošení roušek je různý. Zatímco někteří lidé už roušky venku sundali a mají je pro případ potřeby připraveny v ruce nebo staženy na krku, jiní si je i nadále ponechali, zvláště starší lidé. Při vstupu do budov či MHD jsou ale lidé převážně zodpovědní a roušky si nasazují, a to i ti, kteří je venku nenosí.

Po ulicích Jihlavy chodili dnes v rouškách především také starší lidé. Odpoledne k nim přibyly i školní děti. Bylo ale patrné, že s ní nezacházejí podle zásad doporučovaných hygieniky - sahaly na vnější stranu celými dlaněmi, i opakovaně při sundávání a nasazování. Část lidí měla roušku ledabyle zachycenou za jedním uchem, jiní staženou na krku, aby si ji mohli v autobuse či v obchodě rychle nasadit. Nasazenou ji měli i cestující v MHD nebo ti, kteří na trolejbus teprve čekali.

V Karlovarském kraji nosí lidé roušky naopak méně než ráno. Ti co roušku mají, ji nosí většinou pod nosem nebo bradou, aby se jim lépe dýchalo. Ráno chodili lidé a děti zejména do škol, zaměstnání nebo do obchodů, kde je nošení roušek povinné. V karlovarské MHD lidé roušky většinou nosí. Dodržují také mezi sebou rozestupy.

Zatímco ráno podle zjištění ČTK v horním centru Liberce v okolí radnice stále spíše převládali lidé, kteří měli ústa a nos zakryté rouškou, odpoledne už tomu bylo naopak. Ráno kolem 9:00 na náměstí u radnice mělo roušku kolem 60 procent lidí, odpoledne po 15:00 už s rouškami chodila přes náměstí asi jen třetina lidí.

Nošení roušek, respirátorů či šátků bylo v Česku kvůli epidemii nového koronaviru až na výjimky povinné od 19. března. Kvůli počátečnímu nedostatku ochranných pomůcek si je lidé vyráběli sami. Roušky se staly zřejmě nejvýraznějším symbolem mimořádných omezení volného pohybu i běžných aktivit kvůli nemoci covid-19, které stát v posledních týdnech postupně ruší.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy