Vražda v Bedihošti: Nový proces nebude, Ústavní soud odmítl stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Antonína Pospíšila, jenž si odpykává 13 let ve vězení za vraždu tchána v Bedihošti na Prostějovsku. Neúspěšně žádal o obnovu řízení. Podle ústavních soudců justice postupovala správně, když nový proces nepovolila. Usnesení je dostupné v databázi soudu.

Přidejte svůj názor

Vražda, ilustrační foto
doporučujeme

Podle obhajoby vyvstaly v případu nové okolnosti. Navrhovala vyslechnout manželku pachatele, která měla vypovídat o svém fyzickém napadení otcem, tedy pozdější obětí trestného činu. Obhajoba avizovala také další svědkyni s novými informacemi.

Už dříve obhajoba opakovaně žádala překvalifikování činu z vraždy na zabití s mírnějším trestem. Pokud by se ukázalo, že střelbě předcházel fyzický útok, mohlo by to kvalifikaci činu ovlivnit.

Krajský soud v Brně ani Vrchní soud v Olomouci ale obnovu nepovolily. Poukázaly na to, že manželka pachatele hovořila v minulosti s vyšetřovateli vícekrát, fyzické útoky ale nezmiňovala, případné napadání jiných lidí, o kterém měla mluvit další nová svědkyně, pak s kauzou přímo nesouvisí.

Podobně argumentoval také ÚS. "Stále je třeba mít na zřeteli, že návrh na obnovu řízení představuje mimořádný opravný prostředek," stojí v usnesení. Podmínky obnovy je proto podle soudu nutné vykládat restriktivně.

Pospíšil svého pětaosmdesátiletého tchána zastřelil dvěma ranami do hlavy z podomácku vyrobené zbraně. Vyvrcholily tím dlouhodobé spory mezi příbuznými. Podle Pospíšila, který je také už v důchodovém věku, jeho tchán dlouhodobě šikanoval svoji dceru, manželku obžalovaného, a slovně ji napadal.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Inspekce odhalila nebezpečný potravinový doplněk, obsahuje mix rozpouštědel

03.07.2020 16:47 Mix různých rozpouštědel a aromatických uhlovodíků našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce…

Muž si má odpykat 16 let vězení. Dle soudu zastřelil družku před zraky…

03.07.2020 12:26 Krajský soud v Plzni poslal dnes na 16 let do věznice se zvýšenou ostrahou kosovského Albánce…

Klíšťatům se u nás daří. Exotické druhy mohou šířit nebezpečné nemoci

03.07.2020 11:30 S přicházejícím létem, kdy si všichni užíváme sluníčka, pohody a volna, přichází zároveň i jedna…

Brno koupilo od univerzity druhou kopuli hvězdárny

03.07.2020 11:18 Město Brno koupilo od Masarykovy univerzity za více než čtyři miliony korun druhou kopuli brněnské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy