Zaorálek si vyslechl zástupce kultury, od 17. května chtějí hrát

Zástupci různých odvětví v kultuře na dnešním jednání s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) navrhli, aby se od 17. května mohlo začít hrát divadlo nebo konat koncerty uvnitř. Kapacita by měla být využita na 50 procent s maximálním počtem diváků 500 lidí a podmínkou absolvování antigenního testu. ČTK to řekli účastníci schůzky.

Eurozpravy.cz

Venkovní prostory by mohly být podle jejich návrhu naplněny na 60 procent s maximální kapacitou 1000 lidí, řekla po schůzce Yvona Kreuzmannová, ředitelka společnosti Tanec Praha. "Bude diskuse nad kulturou, velmi nyní s MK tlačíme na jasné podmínky rozvolnění v této oblasti, nás se to dotýká z pohledu podnikatelů v kultuře," sdělil ČTK ke čtvrtečnímu jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který se dnešní schůzky také zúčastnil. Mluvčí MK Michaela Lagronová ČTK řekla, že jednání se vedou nad návrhem rozvolňování připraveným MK. Vláda bude o podmínkách rozvolňování v kultuře jednat ve čtvrtek a rozhodnout by měla v pondělí.

"Dnes začalo další dějství dramatu o pozvolném otevírání kultury. Přeskupily se síly a do děje razantně vstoupil Lubomír Zaorálek, který důrazně trval na tom, že kultura je služba a nesmí být diskriminována nerovnými podmínkami," uvedla Kreuzmannová, která je také prezidentka Českého střediska Mezinárodního divadelního institutu (ITI). "Věříme, že zítřejší (čtvrteční) jednání přinese finální rozuzlení, všichni si oddychneme a začneme pracovat tak, aby byla kultura bezpečná, ale zároveň pro diváka dostupná," doplnila.

Schůzky se účastnil také ředitel Národního divadla Jan Burian. "Dnešní schůzka, zdá se, konečně vedla k první reálné dohodě o možnosti postupného otevírání kultury. Kompromis mezi správnými požadavky zdravotníků a správnými požadavky kultury se hledal těžce na mnohohodinových jednáních. Poslední schůzka bude, doufám, zítra (ve čtvrtek) večer," sdělil ČTK.

"Zdá se, že bychom první kulturní akce mohli navštívit již ve druhé polovině května a diváky do divadel pozvat alespoň na některá představení v červnu. A uspořádat bohatý program pro letní měsíce mimo uzavřené prostory. Čekáme na predikci pro začátek nové sezony, neboť bychom ještě před prázdninami chtěli zahájit předprodej vstupenek na září," uvedl Burian.

Pokud by navržené podmínky vláda schválila, pro 33. ročník mezinárodního festivalu tance a pohybového divadla Tanec Praha by to znamenalo třeba možnost uvést už od loňska slibované zahraniční hvězdy. "Znamená to, že čtyřletá složitá jednání se světovou hvězdou Dimitrisem Papaioannou snad přece jen vyústí v jeho historicky první hostování v Praze a že diváci i v regionech se mohou od 1. června těšit jak na domácí, tak na zahraniční umělce včetně Silvie Gribaudiové. Mezinárodní rozměr prestižních festivalů se tak po dlouhých měsících přiblížil opět realitě," věří ředitelka Tance Praha.

Zaorálek v pondělí kritizoval návrh na uvolňování covidových opatření v kultuře, který dostal od ministerstva zdravotnictví. Říkal, že kulturu diskriminuje proti ostatním odvětvím - plán MZd totiž například vyžaduje od diváků nákladnější PCR testy a podmiňuje rozvolňování proočkovaností populace. Plán navíc požaduje výrazněji lepší epidemickou situaci než srovnatelné země, které už pravidla pro kulturu uvolňují. MK má vlastní plán rozvolňování s mírnějšími kritérii. Podle informací ČTK dnes MZd ustupuje od požadavku PCR testů od účastníků představení a také od podmínky odvíjet plán rozvolňování od incidence 100 nově nakažených na 100.000 obyvatel. Dnes byla v celé zemi 123, v Praze 99.

Témata: EZ

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Lidé na sociálních sítích svolávají pomoc pro Hodonínsko, zjišťují situaci

24.06.2021 22:50 Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí po mimořádně silné bouři, která zničila obce v…

Bouře zasáhla i hodonínskou zoo, polovina je zničená, zvířata ale přežila

24.06.2021 22:26 Mimořádně silná bouře postihla i Zoo Hodonín, popadaly stromy, zničené jsou ohrady, psí útulek…

V přírodních koupalištích v Česku se lidé mohou stále koupat bez obav

24.06.2021 16:34 Lidé v Česku stále mohou bez obav vyrazit za koupáním do přírody. V některých přírodních…

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Související:

Právě se děje