Zástupci církví chtějí jednat s vládou o možnosti bohoslužeb

Ekumenická rada církví (ERC) a Česká biskupská konference (ČBK) se obrátily na premiéra, představitele vlády a krizový štáb s žádostí, aby se mohly konat veřejné bohoslužby při zachování preventivních opatření.

Ilustrační foto
doporučujeme

ERC to uvedla na svém facebooku. Podle harmonogramu zveřejněného v úterý vládou by se bohoslužby stejně jako další kulturní a společenské akce měly konat od 8. června, a to jen za účasti méně než 50 lidí.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se letos slavily ve zvláštním režimu Velikonoce, hlavní křesťanské svátky. Lidé je trávili doma, sledovali bohoslužby online a nemohli navštěvovat chrámy k tradičním setkáním.

Tabulka postupného rozvolňování opatření proti koronaviru zveřejněná vládou explicitně bohoslužby či církevní poutě nezmiňuje. Agenda církví spadá pod ministerstvo kultury, jeho mluvčí Michaela Lagronová dnes ČTK řekla, že kostely a poutě podobně jako třeba cirkusy spadají podle vládního harmonogramu pod hromadné akce, s jejichž uvolněním se počítá od 8. června.

Ke stejnému termínu se počítá také s otevřením divadel či památek. Vláda uvedla, že se bude při konzultaci s hygieniky a epidemiology připravovat a zpřesňovat metodika pravidel, za nichž by se opatření měla rozvolňovat. Tedy mělo by se stanovit, za jakých podmínek bude možné navštěvovat divadla či památky a také o nich v určitém časovém postupu informovat, aby bylo možné se na ně připravit.

"Pokud se nyní počítá s tím, že by se 8. června otevřela divadla, tak by třeba v polovině května mělo být známé, za jakých podmínek," upřesnila mluvčí. Vše bude záležet na tom, jak se situace s šířením koronaviru bude vyvíjet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama