Zavřené hranice vadí stále víc. Demonstrovalo se na české i polské straně Těšína

V Českém Těšíně i polském Těšíně dnes opět demonstrovali obyvatelé pohraničního regionu. Na obou březích řeky Olše se dnes po poledni sešlo asi 400 lidí. Požadovali hlavně otevření česko-polské státní hranice. Chtějí se znovu setkat se svými rodinami a přáteli. Pohyb přes hranice je omezený v důsledku opatření, která mají zabránit šíření koronaviru.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Státní hranice České republiky
doporučujeme

Češi sice mohou vycestovat, ale například do Polska je tamní úřady pustí jen v odůvodněných případech. Tím je například práce. Návštěva rodiny a přítel, popřípadě turistika nejsou důvody, které by úřady uznaly. Omezený je i příjezd cizinců do Česka. Lidé jedoucí za prací potřebují pro překročení hranice potvrzení o zaměstnání a negativní test na koronavirus.

Polským pendlerům dojíždění za prací dlouho komplikovala skutečnost, že po návratu domů museli na dva týdny do karantény. To se nyní pro Poláky pracující nebo studující v sousedních zemích včetně Česka změní. Už Od pondělí 4. května nebudou muset při návratu na 14 dnů do karantény.

Posun svolavatelé demonstrace považují za dílčí úspěch. Nyní požadují, aby se polská vláda postarala o obyvatele pohraniční oblasti, kteří vinou uzavřené hranice přišli o práci. "Vláda udělala krok, ale ne dost velký a efektivní. Takže klademe konkrétní požadavky a počkáme na odpověď," uvedli organizátoři protestu na polské straně na svém facebookovém profilu. Odpověď chtějí dostat do středy. Žádají například konkrétní plán pomoci lidem, jejichž život byl destabilizován. Požadují také, aby polské úřady v plné výši proplatili pendlerům náklady na testy, které si nechávají před návratem do Polska dělat v Česku.

"Příhraniční oblast je diametrálně odlišná od samotného života v metropolích, jako je například Varšava nebo Praha. Tady opravdu jsme jedno město," poukázala na úzké vazby mezi lidmi z obou stran hranice starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková. I ona vnímá změnu na polské straně pozitivně. "Řada lidí se dostala do opravdu nelehké situace. Museli se rozhodnout. Jestli budou pracovat, nebo se vrátí domů do Polska," řekla.

Řada z nich to řešila tím, že si v Česku našla ubytování a s rodinou nebyla. "Zaznamenali jsme ale i případ mladé ženy samoživitelky. O její dítě se neměl kdo starat. Tak se musela vrátit do Polska," řekla.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřela spisovatelka a mluvčí Charty 77 Zdena Tominová

24.05.2020 19:36 Ve věku 79 let dnes v Praze zemřela spisovatelka a jedna z mluvčích disidentského hnutí Charta 77…

Češi sundají roušky, mohou jít do restaurací. Co vše se od pondělí mění?

24.05.2020 10:28 Česko čeká v pondělí velká vlna uvolňování restriktivních opatření zavedených kvůli koronaviru. Po…

Exkluzivní rozhovor. Účastník únosu autobusu teroristy Barešovými: StB si…

23.05.2020 22:01 Aktualizováno ROZHOVOR - Bezstarostnou zábavu a veselí přeruší výstřel do vzduchu. Do autobusu RTO Škoda, v němž…

Hasiči kvůli bouřkám zasahovali na jihu Čech i na Vysočině

23.05.2020 20:02 Hasiči v jižních Čechách měli dnes vpodvečer kvůli silnému větru a přívalovému dešti přes 20 zásahů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy