Umělci jsou bohatí a pomoc nepotřebují? Je to úplně jinak, zlobí se herci

Program ministerstva financí „petadvacítka“, tedy plán na pomoc pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) má podle české Herecké asociace hned několik zádrhelů. Tak, jak je nastavený, totiž vyřazuje tu část herců, kteří se věnují například také učitelské činnosti na částečný úvazek. Hercům se také nelíbí, že herci jsou označováni za natolik bohaté, že pomoc od státu nepotřebují.

Přidejte svůj názor 179 komentářů

Divadlo, ilustrační foto
doporučujeme

Herecká asociace upozorňuje, že po konzultaci s několika daňovými poradci a Ministerstvem průmyslu a obchodu se ukázalo, že dlouho očekávaný „Program 25“ pro OSVČ v sobě skrývá několik zásadních otazníků. „Bohužel, původně prohlašovaná podmínka, že nárok na příspěvek budou mít všichni OSVČ, kteří tuto činnost vykonávají jako hlavní, se do výsledného zákona nedostala,“ vysvětluje asociace v jejímž čele stojí herec a režisér Ondřej Kepka.

Háček je v tom, že v aktuálním zákoně se nehovoří o hlavní nebo vedlejší činnosti, ale o tom, že kdokoliv, za koho někdo platí nemocenské pojištění, nemá nárok. „Tedy lidově řečeno, má li OSVČ byť jen miniaturní úvazek jako „zaměstnanec“, tak i přesto tato mikroskopická částka v řádu jednotek tisíc korun mu ruší nárok na dotaci. V případě uměleckých profesí se často jedná například o malý učitelský úvazek, který pro většinu umělců nepřináší zásadní zisk – ten získávají ve své 'OSVČ aktivitě',“ popisuje zádrhel Herecká asociace.

Nelíbí se mu ani fakt, že se poslední dobou v médiích objevují výzvy, aby si každý rozmyslel, zda má na dotaci nárok. „Jaká jsou však přesná měřítka 'potřebnosti' dotace samozřejmě nikdo přesně nemůže stanovit – a tak se často vychází jen z laické představy 'výnosných či nevýnosných profesí'. Na začátku byl 'Program 25' stavěn jako 'pomoc pro každého, kdo byl nějak současnou situací zasažen' – nyní se přesouváme do roviny 'chudých' či 'bohatých' jedinců,“ píše se v oficiálním prohlášení.

Otázkou tedy prý je, kde je ona pomyslná hranice. „Je tedy rozhodující jaké mám úspory, majetek atp. – nebo je rozhodující, zda mě krize nějak postihla? Navíc stanovit 'postižení' v některých profesích je velmi složité. Zejména složité je vystihnout 'postižení' v profesích, které působí nepravidelně, které mají sice stabilní výdaje, ale nepravidelné příjmy. Právě v takové situaci jsou umělci v širokém slova smyslu,“ popisuje situaci umělců asociace.

Poukazuje na to, že mnozí herci nejsou tak bohatí, aby bez pomoci vydrželi delší dobu. „Dále se ohrazujeme, aby se v naší společnosti rozdělovali jedinci podle mediálního klišé na 'chudé' a 'bohaté' jen tím, že někdo pracuje ve zdánlivě výnosném oboru a jiný ne. Být spisovatelem, hercem, fotbalistou či překladatelem automaticky neznamená, že jsem 'za vodou'. Neposuzujme profesi jen na základě mimořádně úspěšných jedinců. Je to jen špička ledovce,“ dodává se v prohlášení. 

Loading...
Vstupte do diskuze (179)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Boj za Floyda není boj s rasismem, ale zabíjení. Čechy to…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno KOMENTÁŘ - V současnosti se zdá, že největším problémem světa není ruská agrese nebo pandemie…

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

04.06.2020 21:49 Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu…

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí, přihlíželi Duka či…

04.06.2020 17:47 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po téměř 102 letech vrátil mariánský sloup. Stavbu jeho…

Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole…

04.06.2020 17:03 Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy