Židovská obec Brno neuspěla u Ústavního soudu. Dům na Kolišti zpět nedostane

Ústavní soud zamítl stížnost Židovské obce Brno, která se domáhala navrácení domu v Brně na Kolišti podle restitučního zákona. Městský soud v Brně sice dům Židům přiřkl, avšak Česká správa sociálního zabezpečení, která dům spravuje, posléze uspěla u Krajského soudu v Brně i u Nejvyššího soudu.

Ústavní soud se ztotožnil s výroky odvolacích soudů, podle kterých bylo klíčové to, že právní předchůdce Židovské obce Brno dům před 25. únorem 1948 nevyužíval, uvedl při vyhlášení soudce zpravodaj Radovan Suchánek.

Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Židovské obce Brno ve sporu o vydání nemovitostí: https://t.co/ubmpr32r08 K výroku i odůvodnění nálezu uplatnil odlišné stanovisko soudce Jiří Zemánek.

— Ústavní soud (@usoud_official) July 1, 2020

Židé měli dům před válkou, za války jim jej nacisté zabavili, vrácený jim byl po válce. V roce 1947 uzavřeli nájemní smlouvu se státem, podle Židovské obce obsahovala "transparentně nevýhodné podmínky". V roce 1954 získal stát na základě dohody dům do bezplatného užívání. Pro Židy bezvýchodná situace vedla k uzavření kupní smlouvy se státem v roce 1957.

Podle odvolacích soudů je podle daného paragrafu restitučního zákona nutné pro přiznání restitučního nároku, aby stěžovatel prokázal, že nemovitost používal i po komunistickém převratu. To se v tomto případě nestalo.

Židovská obec argumentovala tím, že soudy vykládají zákon restriktivně a nevzaly v potaz, že užívání nemovitosti jí bylo státní mocí znemožněno. "Byť se v napadených rozhodnutích zaujatý výklad může jevit přísným, dospěl Ústavní soud k závěru, že spolu s jemu odpovídajícím postupem obecných soudů jako jediný odpovídá mezím ústavně zaručeného práva na soudní ochranu. Soudy nevyložily zákon...restriktivně, nýbrž adekvátně," uvedl Suchánek.

Vedle domu na Kolišti stála až do 80. let minulého století tzv. Nová synagoga. Tehdy ji stavbaři strhli kvůli rozšiřování Úrazové nemocnice.

Související

Pavel Fried

Zemřel Pavel Fried, bývalý předseda Židovské obce Brno

Ve věku 88 let zemřel dnes bývalý předseda Židovské obce Brno Pavel Fried. ČTK to řekl současný předseda obce Jáchym Kanarek. Fried jako dítě prošel ghettem v Terezíně, kde zemřely tisíce lidí. Část jeho rodiny zahynula v plynových komorách v Osvětimi.

Více souvisejících

Židovská obec Brno Ústavní soud ČR Brno restituce

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy