Zprávy o migraci? V českých médiích se objevují hlavě před volbami

Zprávy v českých médiích o migraci jsou v současné době, několik let po vypuknutí takzvané uprchlické krize, odosobněné a téma zaznívá zejména před volbami, kdy se k němu vyjadřují především politici. Migranti v nich dostávají minimální prostor. Vyplynulo to z analýzy nejčtenějších českých tištěných deníků a on-line webů, kterou pro společnost Člověk v tísni provedl tým analytiků z Masarykovy univerzity Brno.

Analytici v letech 2015 až 2018 zkoumali deníky MF Dnes, Právo a Lidové noviny a servery iDnes, Novinky a Aktuálně. V jejich zpravodajství bylo podle zjištění analytiků téma migrace do dubna 2015 jen okrajové, následně po vypuknutí uprchlické krize, která zasáhla Evropskou unii, se stalo dominantní. Pokrytí tématu vyvrcholilo v září 2015 v souvislosti s úvahami o rozdělení uprchlíků mezi unijní země na základě kvót. Poté zájem o téma upadl, pravidelně ale přibývalo zpravodajství o migraci před obecními, krajskými nebo parlamentními volbami.

Současně se z médií podle studie vytrácel výraz "uprchlík" a novináři jej nahradili slovem "migrant". Celkově ale obou těchto výrazů ubylo, na rozdíl od obecného pojmu "migrace". "Je tak zřejmé, že zájem se posouvá od lidí směrem k abstraktnímu problému," uvedli v tiskové zprávě zástupci Člověka v tísni.

Z analýzy podle nich rovněž vyplynulo, že hlavními náměty migračního zpravodajství jsou migrační politika a problémy či nepokoje, které s migrací souvisí. Zprávy v médiích se podle studie přitom téměř výhradně týkají žadatelů či držitelů azylu a opomíjí například pracovní migraci. O tom svědčí nejčastěji zmiňované a pro Česko netypické země původu migrantů jako Sýrie, Irák, Afghánistán nebo Eritrea. Téměř vůbec se pak podle autorů analýzy ve zpravodajství neobjevují migranti, kteří v Česku žijí ve větším počtu jako například Ukrajinci nebo Vietnamci. Většina novinářů, které analytici oslovili, je nepovažuje za atraktivní téma. Pozornost se tak zaměřuje hlavně na zahraničí, po oblasti Středozemního moře je nejčastějším tématem zpráv o migraci Německo.

"Média nám neříkají téměř nic o většině migrantů, kteří žijí běžný život, začleňují se do společnosti a nijak nevyčnívají - například proč přišli, jak se jim žije a co dělají oni sami, stát a občanská společnost pro jejich integraci," uvedla Adéla Jurečková z Programu migrace Člověka v tísni.

Podobný výzkum se uskutečnil i na Slovensku a v Estonsku a podle Člověka v tísni potvrdil podobné tendence ve zpravodajství jako v ČR. Přesto se ve slovenských médiích výrazně častěji objevovalo téma pracovního trhu a pracovní migrace nebo častěji mluvily o migrantech například z Ukrajiny, zatímco česká média se zaměřovala téměř výhradně na migraci v kontextu uprchlické krize. Ve slovenských a estonských médiích také o něco častěji dostávali migranti možnost se sami vyjádřit.

Související

Uprchlíci, ilustrační foto Původní zpráva

Kostarika přijme své občany deportované z USA. Chce jim usnadnit návrat, jak to jen jde

S příchodem nové imigrační politiky prezidenta Donalda Trumpa se mění nejen situace v USA, ale i v zemích Latinské Ameriky. Ty totiž ponesou důsledky jeho opatření, které se týkají zejména masových deportací. Ministerstvo zahraničí středoamerické Kostariky poskytlo exkluzivní vyjádření pro EuroZprávy.cz, ve kterém přibližuje svůj postoj k Trumpově politice i aktuální stav kostarických migrantů ve Spojených státech.
Uprchlíci, ilustrační foto

Uvrhne Trump USA do potravinové krize? Masová deportace migrantů se mu může vymstít

Plány Donalda Trumpa na masové deportace by mohly zásadně ovlivnit potravinový systém Spojených států a přitom paradoxně zvýšit závislost na migrantech s pracovním vízem. Navzdory snaze omezit počet nelegálních přistěhovalců se totiž potravinový průmysl bez zahraniční pracovní síly neobejde. Od polí s jahodami v Kalifornii po pomerančové sady na Floridě – více než 70 % zemědělských pracovníků pochází ze zahraničí, přičemž asi 40 % z nich je v USA nelegálně. Ve zpracovatelském průmyslu tvoří přistěhovalci téměř polovinu pracovní síly, píše Politico.

Více souvisejících

uprchlíci Česká republika člověk v tísni Media

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Prezident Trump

Trump poprvé přiznal, že válku na Ukrajině možná nedokáže ukončit

Prezident Donald Trump připustil, že si není jistý, zda dokáže ukončit válku na Ukrajině, čímž se výrazně odchýlil od svých sebevědomých předvolebních slibů. Na palubě letounu Air Force One odpověděl novinářům na otázku, zda je přesvědčen, že se mu podaří zastavit boje mezi Ruskem a Ukrajinou: „Nevím. Nemohu říct, jestli se to stane.“

před 3 hodinami

Pedro Sánchez

Španělskou vládou otřásá další skandál: Pod Sánchezem se houpe židle

Snaha španělského premiéra Pedra Sáncheze obnovit důvěru v jeho Socialistickou dělnickou stranu (PSOE) po sérii korupčních skandálů dostala v pátek večer tvrdou ránu. Vysoce postavený stranický představitel Francisco Salazar rezignoval poté, co byl obviněn z několika případů sexuálního obtěžování. Aféra přišla v nejméně vhodnou chvíli, kdy se Sánchez snažil na víkendovém sjezdu strany zvrátit klesající důvěru veřejnosti a stabilizovat vládní koalici.

před 4 hodinami

Elon Musk

Musk zvažuje založení nové strany, která by hodila vidle do plánů Trumpa

Elon Musk, nejbohatší muž světa a šéf společností Tesla a SpaceX, dál rozvíjí myšlenku na založení nové americké politické strany. Tvrdí, že by jeho takzvaná America party mohla cílit jen na několik klíčových křesel ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu – s cílem stát se jazýčkem na vahách při rozhodování o zásadních zákonech, které dnes často procházejí jen o jeden či dva hlasy.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump: Putin chce dál zabíjet, USA možná pošlou Patrioty na Ukrajinu

Americký prezident Donald Trump se vyjádřil k aktuálnímu vývoji války na Ukrajině a prohlásil, že ruský prezident Vladimir Putin podle všeho „nechce válku ukončit“. Řekl to během cesty prezidentským letounem Air Force One, kde také přiznal svou nespokojenost s nedávným telefonátem s Putinem.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 16 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident

Páteční blackout v Česku způsobila technická závada, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) po jednání Ústředního krizového štábu. Podle jeho slov se přepokládá, že ještě dnes budou obnoveny dodávky elektrické energie ve všech zasažených místech. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy