Masakr v Ostravě, Češi zuří: Regulace zbraní? Zbytečně, Česko žádá opak

Tragický útok, při němž zemřelo v úterý dopoledne v ostravské nemocnici šest lidí, vyvolal mezi Čechy emotivní debaty o regulaci legálně držených zbraní. Jak ale ukazují statistiky, problém je někde úplně jinde. A regulace zbraní nic nevyřeší.

Česko se v úterý probudilo do tragického rána. Stavební dělník v nemocnici v Ostravě zastřelil šest pacientů a po několika hodinách otočil zbraň proti sobě. Na internetu se okamžitě rozhořely zuřivé diskuze o tom, jestli by se měla regulace zbraní zpřísnit. A tyto názory podněcují i sami politici.

V souvislosti s debatami o legálně držených zbraních se ale objevuje řada mýtů a nepřesných informací, ty následně vyvolávají obavy a strach u veřejnosti, že by se útoky podobné tomu úternímu mohly opakovat.  Navzdory domněnkám podobným činům nedokáže nikdy nikdo zabránit, a ani regulace zbraní není řešením.

Vyjdeme-li ze statistik, je nutné rozlišit skutečnou střelnou zbraň a plynové zbraně. Druhé zmíněné totiž také dokáží člověka zranit či zabít, jejich prodej ale nepodléhá regulaci a není vázán na zbrojní průkaz. Pořídit si "plynovku" tak může zkrátka každý.

V případě skutečných střelných zbraní totiž není situace tak děsivá, jak se může na první pohled jevit. Minimálně ne u těch legálně držených. Ročně je v Česku zavražděno mezi 100 až 150 lidmi. V případě zastřelení převažují pachatelé, kteří zbraň vlastnili nelegálně, a jak zjistil server zbrojnice.cz, například v loňském roce roce došlo "pouze" ke dvěma vraždám, jejichž pachatelé měli zbraň legálně.

V České republice je zhruba 300 000 držitelů legální zbraně nebo zbraní. Na 100 obyvatel připadá v Česku 16 střelných zbraní. V USA je to 90 střelných zbraní, ve Švýcarsku 45, Švédsko, Norsko, Francie, Island, Německo, Rakousko a mnoho dalších zemí eviduje 30 zbraní na 100 obyvatel. Z pohledu statistiky jsme na tom sice dvakrát hůře než Slovensko, ale dvakrát lépe než řada evropských vyspělých zemí  

Vyplývá to z údajů Small Arms Survey, mnohem zajímavější je ale druhý žebříček. Ten totiž ukazuje, kolik vražd je střelnými zbraněmi, včetně těch nelegálních, skutečné spácháno. V Česku je to 0,12 vražd na 100 tisíc obyvatel, čímž jsme velmi hluboko pod světovým průměrem.

Regulace neznamená, že zbraně zmizí

Ačkoliv lidé napříč sociálními sítěmi ve velkém volají po regulaci zbraní, jen málokdy se lze dočíst, jak přesně by ona regulace měla vypadat. Jde totiž o abstraktní pojem, který dostane konkrétní podobu až ve chvíli, kdy je popsáno, v čem by regulace měla spočívat.

Snížit počet zbraní u jednotlivců? Omezit některé druhy zbraní? Zpřísnit podmínky pro získání zbraně? Možností je řada, ani jedna ale nikdy nevyřeší ten nejzásadnější problém. Vraždit se totiž bude dál. Když ne střelnou zbraní, tak chladnou zbraní. A když ne legální střelnou zbraní, tak nelegální.

Ostatně to, že zrovna úterní tragédie vyvolala debaty o regulaci zbraní, je samo o sobě na pováženou. Útočník z ostravské nemocnice totiž vraždil nelegálně drženou zbraní. A tu si dnes může za pár dní opatřit každý. Sehnat obyčejnou pistoli není ani přes všechny přísné kontroly ze strany úřadů, celníků a policistů, nic těžkého.

Regulace zbraní by tak mohla vyvolat spíše opačný efekt, kdy by se lidé začali více shánět po nelegálních zbraních. A ty nepodléhají žádné evidenci, tudíž by se v případě spáchání trestného činu situace kriminalistům jen zhoršila.

Problém tak nelze hledat jen ve střelných zbraních, zejména těch držených legálně. Problém je a vždy bude i v lidech, kteří je používají. To ostatně potvrzuje například sociolog Ivan Gabal, který ve vysílání Českého rozhlasu uvedl, že by se Česko mělo zaměřit spíše na psychologickou podstatu věci.

"Nelegální zbraň pro něj nebyla žádnou bariérou. Musíme proto také řešit problém psychologie kolem zbraní. A to už je mimo zbraňovou zónu, protože když se někdo zblázní, tak si zbraň sežene," okomentoval úterní řádění vraha.

Regulace? Nebude. Česko chce pravý opak

Skutečnost je ale taková, že když už k nějaké formě regulace zbraní dojde, Česko projeví snahy o to ji zrušit. Ostatně naposledy před týdnem Soudní dvůr Evropské unie zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. 

Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky přitom navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Právě po nich se zvedly největší debaty o legálnosti držení zbraní, navzdory tomu, že většina teroristů zbraně vlastnila nelegálně.

Země EU i europarlament normu schválily předloni, Česko ale namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. A případ se dostal až k evropskému soudu.

Regulace zbraní tak není pravděpodobně na pořadu dne, a i kdyby k ní došlo v jakékoliv formě, nezabrání tomu, aby se případy podobné tomu úternímu neopakovaly. 

Související

Zbraně Původní zpráva

Psycholožka Wolf: Tragické útoky nejsou náhlé. Předchází jim varovné chování, trauma a vliv okolí

Střelba na střední škole ve Štýrském Hradci si minulý týden vyžádala deset obětí. Nejde o ojedinělý incident, podobné útoky se ve střední Evropě opakují. Psycholožka Umay Wolf z portálu Terapie.cz pro EuroZprávy.cz vysvětlila, že masový útočník nevzniká ze dne na den – násilí je výsledkem kombinace traumat, frustrace, osobnostních rysů a často i neléčené duševní nemoci. Velkou roli hrají také sociální sítě a touha napodobit jiné útočníky nebo se s nimi dokonce „předhánět“ v počtu zabitých.
zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Evropské zbrojovky mají zásadní problém. Neumí nic utajit

V časech, kdy americký prezident Donald Trump opakovaně zpochybňuje bezpečnostní závazky Spojených států vůči Evropě a ruský prezident Vladimir Putin nadále jedná nepředvídatelně, se evropské vlády obracejí k jediné možné odpovědi – přezbrojení. Evropská komise proto představila ambiciózní plán: investiční balíček ve výši 800 miliard eur, který má podle slov předsedkyně Ursuly von der Leyenové „rychle a významně navýšit výdaje na obranné kapacity členských států“.

Více souvisejících

zbraně střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě (10. 12. 2019)

Aktuálně se děje

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

včera

energie

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes krátce po poledni ochromil značnou část České republiky, má podle společnosti ČEPS souvislost s poruchou na vedení V411. K výpadku došlo kvůli pádu fázového vodiče, což vedlo k odpojení části přenosové soustavy. Událost ovlivnila osm rozvoden, přičemž pět z nich se již podařilo znovu zprovoznit.

včera

včera

včera

Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu

Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy