Tragický útok, při němž zemřelo v úterý dopoledne v ostravské nemocnici šest lidí, vyvolal mezi Čechy emotivní debaty o regulaci legálně držených zbraní. Jak ale ukazují statistiky, problém je někde úplně jinde. A regulace zbraní nic nevyřeší.
Česko se v úterý probudilo do tragického rána. Stavební dělník v nemocnici v Ostravě zastřelil šest pacientů a po několika hodinách otočil zbraň proti sobě. Na internetu se okamžitě rozhořely zuřivé diskuze o tom, jestli by se měla regulace zbraní zpřísnit. A tyto názory podněcují i sami politici.
V souvislosti s debatami o legálně držených zbraních se ale objevuje řada mýtů a nepřesných informací, ty následně vyvolávají obavy a strach u veřejnosti, že by se útoky podobné tomu úternímu mohly opakovat. Navzdory domněnkám podobným činům nedokáže nikdy nikdo zabránit, a ani regulace zbraní není řešením.
Vyjdeme-li ze statistik, je nutné rozlišit skutečnou střelnou zbraň a plynové zbraně. Druhé zmíněné totiž také dokáží člověka zranit či zabít, jejich prodej ale nepodléhá regulaci a není vázán na zbrojní průkaz. Pořídit si "plynovku" tak může zkrátka každý.
V případě skutečných střelných zbraní totiž není situace tak děsivá, jak se může na první pohled jevit. Minimálně ne u těch legálně držených. Ročně je v Česku zavražděno mezi 100 až 150 lidmi. V případě zastřelení převažují pachatelé, kteří zbraň vlastnili nelegálně, a jak zjistil server zbrojnice.cz, například v loňském roce roce došlo "pouze" ke dvěma vraždám, jejichž pachatelé měli zbraň legálně.
V České republice je zhruba 300 000 držitelů legální zbraně nebo zbraní. Na 100 obyvatel připadá v Česku 16 střelných zbraní. V USA je to 90 střelných zbraní, ve Švýcarsku 45, Švédsko, Norsko, Francie, Island, Německo, Rakousko a mnoho dalších zemí eviduje 30 zbraní na 100 obyvatel. Z pohledu statistiky jsme na tom sice dvakrát hůře než Slovensko, ale dvakrát lépe než řada evropských vyspělých zemí
Vyplývá to z údajů Small Arms Survey, mnohem zajímavější je ale druhý žebříček. Ten totiž ukazuje, kolik vražd je střelnými zbraněmi, včetně těch nelegálních, skutečné spácháno. V Česku je to 0,12 vražd na 100 tisíc obyvatel, čímž jsme velmi hluboko pod světovým průměrem.
Regulace neznamená, že zbraně zmizí
Ačkoliv lidé napříč sociálními sítěmi ve velkém volají po regulaci zbraní, jen málokdy se lze dočíst, jak přesně by ona regulace měla vypadat. Jde totiž o abstraktní pojem, který dostane konkrétní podobu až ve chvíli, kdy je popsáno, v čem by regulace měla spočívat.
Snížit počet zbraní u jednotlivců? Omezit některé druhy zbraní? Zpřísnit podmínky pro získání zbraně? Možností je řada, ani jedna ale nikdy nevyřeší ten nejzásadnější problém. Vraždit se totiž bude dál. Když ne střelnou zbraní, tak chladnou zbraní. A když ne legální střelnou zbraní, tak nelegální.
Ostatně to, že zrovna úterní tragédie vyvolala debaty o regulaci zbraní, je samo o sobě na pováženou. Útočník z ostravské nemocnice totiž vraždil nelegálně drženou zbraní. A tu si dnes může za pár dní opatřit každý. Sehnat obyčejnou pistoli není ani přes všechny přísné kontroly ze strany úřadů, celníků a policistů, nic těžkého.
Regulace zbraní by tak mohla vyvolat spíše opačný efekt, kdy by se lidé začali více shánět po nelegálních zbraních. A ty nepodléhají žádné evidenci, tudíž by se v případě spáchání trestného činu situace kriminalistům jen zhoršila.
Problém tak nelze hledat jen ve střelných zbraních, zejména těch držených legálně. Problém je a vždy bude i v lidech, kteří je používají. To ostatně potvrzuje například sociolog Ivan Gabal, který ve vysílání Českého rozhlasu uvedl, že by se Česko mělo zaměřit spíše na psychologickou podstatu věci.
"Nelegální zbraň pro něj nebyla žádnou bariérou. Musíme proto také řešit problém psychologie kolem zbraní. A to už je mimo zbraňovou zónu, protože když se někdo zblázní, tak si zbraň sežene," okomentoval úterní řádění vraha.
Regulace? Nebude. Česko chce pravý opak
Skutečnost je ale taková, že když už k nějaké formě regulace zbraní dojde, Česko projeví snahy o to ji zrušit. Ostatně naposledy před týdnem Soudní dvůr Evropské unie zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní.
Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky přitom navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Právě po nich se zvedly největší debaty o legálnosti držení zbraní, navzdory tomu, že většina teroristů zbraně vlastnila nelegálně.
Země EU i europarlament normu schválily předloni, Česko ale namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. A případ se dostal až k evropskému soudu.
Regulace zbraní tak není pravděpodobně na pořadu dne, a i kdyby k ní došlo v jakékoliv formě, nezabrání tomu, aby se případy podobné tomu úternímu neopakovaly.
Související

Psycholožka Wolf: Tragické útoky nejsou náhlé. Předchází jim varovné chování, trauma a vliv okolí

Evropské zbrojovky mají zásadní problém. Neumí nic utajit
zbraně , střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě (10. 12. 2019)
Aktuálně se děje
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
včera
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák