Praha - Dopravní nehody o prvním prázdninovém víkendu si zatím vyžádaly sedm obětí, o dvě více než loni. Podle policie ale tragické nehody vesměs nesouvisejí přímo se zesílením provozu při odjezdech na dovolené. ČTK to dnes řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Provoz zhoustl hlavně v pátek, kdy se třeba na D1 vytvořila až desetikilometrová kolona.
Loni zemřelo při nehodách za poslední červnový víkend, od pátku do neděle, pět lidí. Letos byl začátek prázdnin o něco tragičtější, podle Bocána zahynulo na silnicích od pátku do dnešního večera sedm lidí. Mezi nimi byly například dvě starší chodkyně. Jednu srazil v pátek na Havlíčkobrodsku nákladní automobil a druhá nepřežila v sobotu srážku s osobním autem na Zlínsku. Další seniorka, tentokrát řidička osobního auta, zemřela v pátek na Strakonicku po srážce s vlakem na nechráněném přejezdu.
Zřejmě nejvážnější následky si vyžádala čelní srážka dvou osobních aut u Hory Svatého Šebestiána na Chomutovsku v noci na dnešek. Jedna žena zemřela a další čtyři lidé byli zraněni, z toho dva těžce. Jeden z řidičů zřejmě nezvládl řízení, a v zatáčce vyjel do protisměru. Motorkář zemřel dnes po střetu s osobním autem na Příbramsku.
Co se týče hustoty provozu, byla nejvážnější situace v pátek, kdy se řada rodin po rozdání vysvědčení vydala na dovolené. "Stalo se několik nehod na hlavních tazích, které sice nebyly vážné, ale třeba na dálnici D1 se kvůli nim tvořily dlouhé kolony. Zdržení činila nejméně několik desítek minut," uvedl mluvčí policie. Třeba na Benešovsku byla na D1 až deset kilometrů dlouhá kolona, a to kvůli špičce i hromadné nehodě.
Sobota už byla podle Bocána klidnější, až dnes začal provoz zase sílit. U Vyškova navíc zkomplikoval po poledni dopravu na D1 požár luxusního auta, trvalo dvě a půl hodiny, než byla dálnice opět průjezdná.
Letní provoz má také svá specifika. Po silnicích jezdí více unavených a vystresovaných lidí, a proto je větší nebezpečí, že se může stát nějaká dopravní nehoda. Podle statistik jsou vzhledem k počtu nehod oba letní měsíce, tedy červenec i srpen, nejnebezpečnějšími v celém roce. Lidé často podceňují rizika. Řidiči, kteří autem téměř nejezdí, nebo jezdí celý rok velmi krátké trasy z bydliště na pracoviště, nemají často zkušenosti s hustotou provozu a absolutně jim chybí zkušenosti v dopravních špičkách, netuší, co je může čekat, a na rozdíl od zkušenějších řidičů nemají dostatečné schopnosti předvídat. Velký podíl na vzniku dopravní nehody má také únava.
Psali jsme:Účinky únavy se dosti podobají účinkům při jízdě pod vlivem alkoholu. Nejkritičtějším časem je hluboká noc, tedy čas mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. Málo se také ví, že kritickým časem je také odpoledne mezi druhou a šestnáctou hodinou, uvedl besip.cz.
Prvním předpokladem bezpečné jízdy je tedy dobrá kondice. Nevyjíždějme na dlouhé cesty, pokud se necítíme zcela fit, zvláště ne tehdy, když užíváme léky, které řízení vylučují. Před delší cestou se musíme dobře vyspat, protože nedostatek odpočinku se projeví snížením postřehu, soustředěnosti a prodloužením reakční doby. Únava přijde jistě na každého, jde o to za jak dlouho. Zvláště nebezpečná je stereotypní jízda v letním vedru po dálnici, nebo v noci.
Cítíme-li bolest v zádech, strnulost, bolení nohou, pálení očí, zavírání očí nebo bolení hlavy, či dokonce mžikové vysazení – mikrospánek, pak už je skoro pozdě. Zastavme okamžitě na nejbližším odpočívadle a zacvičme si, v noci si pak alespoň na krátkou dobu zdřímněme. Zásadně se nesnažme o povzbuzení kouřením či jakýmikoli medikamenty. Pozor také na poslech monotónní, příliš hlasité hudby. Spolujezdec by pak měl pomáhat při navigaci, nikoli spát.
Kromě cestujících, kteří jedou na dovolenou, v létě také častěji vyrážejí na silnice lidé, kteří jedou za zábavou. Hlavně večer a v noci by tak řidiči měli dávat větší pozor, a to jak na chodce na neosvětlené silnici, tak na auta, ve kterých se mohou ze zábavy vracet i ti, kteří v sobě mají nějakou sklenku něčeho ostřejšího.
Související
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
Vážná nehoda na D5. Na příjezdu do Prahy se utvořila dlouhá kolona
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rakousko je bez plynu. Gazprom mu zavřel kohoutky
před 2 hodinami
Útěk z USA před Trumpem? Na čtyři roky vás ukryjeme, vrátíte se, až odejde, slibuje lodní společnost
Aktualizováno před 3 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana i Babiše, Pavel zpytoval svědomí. Na Staroměstském náměstí se demonstruje
před 4 hodinami
Do pěti let budeme mít platy jako Němci, slíbil Fiala. Ve skutečnosti to nebude ani za dalších 35 let
před 4 hodinami
COP29: Světu dochází čas. Musí sehnat bilion dolarů ročně dříve, než nastoupí Trump
před 5 hodinami
Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?
před 6 hodinami
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 7 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 8 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 9 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 10 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 11 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 12 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 12 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 13 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
Sociální média procházejí zásadní proměnou, přičemž stále více uživatelů opouští platformu X, dříve známou jako Twitter, kterou vlastní Elon Musk. Mnozí nacházejí nové útočiště na konkurenční platformě Bluesky, založené v roce 2019 Jackem Dorseyem, původním zakladatelem Twitteru.
Zdroj: Libor Novák