KOMENTÁŘ | 35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

Česko se během uplynulých tří dekád stalo standardní pluralitní demokracií s vysokou mírou politických práv i občanských svobod. V aktuálním hodnocení neziskové organizace Freedom House předčí s 94 ze 100 možných bodů i historické západní demokracie jako Spojené státy či Velkou Británii. Podle globálního mírového indexu také patří mezi nejbezpečnější země světa. Rovněž pohled na index kvality života naznačuje, že polistopadový vývoj byl v mnoha směrech pozitivní a tuzemsko zařadil k lepším lokalitám pro život, a to nejen celosvětově, ale i v rámci Evropy. 

Uvedené statistiky by zároveň neměly upozadit skutečnost, že od posledního kulatého výročí listopadu 1989 zažilo Česko dvě velké krize. Patříme k těm zemím, které koronavirová pandemie i následný energetický a inflační šok poškodily mimořádně silně. Měli bychom to vnímat jako signál, že pilíře, na nichž stála naše polistopadová strategie rozvoje, čelí dramatickým výzvám dynamicky se proměňujícího světa. Chceme-li v něm být úspěšní, musíme na tyto změny reagovat. Nestačí obracet se k minulosti a ujišťovat se, že současný model je lepší než ten předlistopadový. 

Existuje celá řada ukazatelů, které odhalují, že Česko trápí nezanedbatelné problémy, jejichž řešení se patrně neobejde bez přehodnocení některých dosavadních politik. Při vědomí, že jde o arbitrární výběr, lze pro účely tohoto komentáře zmínit míru bezdomovectví a s tím spojenou dostupnost bydlení, úroveň vzdělanosti a s ní související výše příjmů. 

Podle aktuální statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se Česko dostalo na nelichotivou třetí příčku z 38 členských zemí v počtu osob bez domova na 10 tisíc obyvatel. Ačkoliv je bezdomovectví složitý fenomén, jehož příčiny nelze redukovat na několik málo faktorů, jeho nezanedbatelný nárůst v posledních letech indikuje, že některé důležité socioekonomické trendy v Česku se pohybují po nepříliš optimistické trajektorii. 

Ačkoliv nejde o jedinou příčinu, nelze v této souvislosti nezmínit smutné prvenství, kterého Česko letos dosáhlo: vzhledem k našim reálným příjmům se pro nás bydlení stalo nejméně dostupné v celé Evropě. Krize bydlení sice ve veřejném prostoru v posledních letech rezonuje stále více, u diskuze a lamentování však končí. Jedná se totiž systémový problém, který si žádá systémové řešení. Na straně politické reprezentace k němu není velká chuť; patrně i z důvodu, že by s sebou neslo přehodnocení některých po listopadu vzývaných přístupů. 

Špatná dostupnost bydlení se do značné míry váže k výši reálných příjmů. S tou zase úzce souvisí úroveň vzdělanosti populace. Ani v tomto směru si Česko nevede příliš slavně. Podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel je v naší zemi čtvrtý nejmenší v OECD. Do vzdělávací oblasti ostatně náš stát dlouhodobě vydává znatelně nižší částku, než je průměr v této organizaci.  

Je paradoxní, že i za této situace tuzemským veřejným prostorem opakovaně znějí apely zájmových zaměstnavatelských sdružení, aby se zvýšil poměr dětí, které míří do praktických škol a učilišť. Česko má přitom dle statistiky z roku 2018 nejnižší míru mezigenerační vzdělanostní mobility ze všech zemí OECD. Je zjevné, že podpora vzdělanosti je zde především otázkou rodinného prostředí, nikoliv cílevědomé státní politiky. Jde o praktickou ukázku toho, že ochota a chuť transformovat polistopadový ekonomický model, který stavěl konkurenceschopnost Česka z velké části na levné pracovní síle, není v klíčových politických a hospodářských kruzích velká. 

Tuzemská ekonomika tak stojí i 35 let po sametové revoluci na málo kvalifikované práci bez vyšší přidané hodnoty. Zatímco podle Eurostatu průměrná cena hodiny práce v EU téměř 32 eur, v Česku stojí 18 eur. Tuzemský HDP na hlavu přitom není průměru sedmadvacítky tak vzdálený, dosahuje 91 %, tedy nejvíce z bývalých zemí východního bloku. Lze se chlácholit jinou statistikou, podle které má Česko nejnižší míru chudoby ze zemí OECD. Bližší pohled na to, jak je tato chudoba definovaná, již tolik povzbudivý není. Navíc patříme mezi tři státy OECD, kde je díky nízkým výdělkům nejtěžší dostat se pomocí práce z chudoby. 

Je paradoxní, že téměř rok před sametovou revolucí vznikla pod taktovkou komunisty řízeného ministerstva zahraničního obchodu koncepce obchodní a hospodářské spolupráce se západní Evropou, která do značné míry předjímala, jakým směrem se ubíral polistopadový vývoj. Kalkul zněl, že tuzemské hospodářství nedokáže konkurovat finálními produkty, a proto by se mělo orientovat na výrobu subkomponentů pro západní firmy. Jednalo se o rezignaci na ambici být součástí globálního ekonomického jádra, o přijetí pozice semiperiferie. Zdá se, že tento přístup nebyl klíčovými politiky a ekonomickými aktéry nikdy skutečně opuštěn. 

S odstupem 35 let od listopadu 1989 tedy nazrála potřeba další strukturální transformace. Nedávná pandemie a energetická krize nám ukázaly, jaké problémy přináší ekonomický model postavený na průmyslové produkci s nízkou přidanou hodnotou, která silně závisí na nízké ceně práce a vstupních nákladů. Česku by prospěla nová dlouhodobá realistická vize, která bude cílevědomě sledována, podobně jako kdysi polistopadová přeměna státně-socialistického modelu. Relevantní politické síly v zemi – přinejmenším ty, které budou s největší pravděpodobností v příštích parlamentních volbách soupeřit o možnost sestavit vládu – ji naneštěstí momentálně nenabízejí. 

Autor je historik. 

Související

Více souvisejících

17. listopad 17. listopad 1989 komentář

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

Helena Zeťová

Zemřela zpěvačka Helena Zeťová

Česko zasáhla jen pár dní před letošními Vánocemi nečekaná tragédie. Ve věku pouhých 44 let zemřela zpěvačka Helena Zeťová. Podle dostupných informací došlo k jejímu úmrtí za tragických okolností. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

České centrum v Kyjevě

Během ruského raketového útoku na Kyjev bylo zasaženo České centrum

Během pátečního raketového útoku ruské armády na ukrajinskou metropoli Kyjev bylo zasaženo i České centrum, které utrpělo škody v důsledku tlakové vlny. V době útoku se v budově nenacházeli žádní lidé, ale v okolních bytech žili civilisté, jak uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský na sociální síti X.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Chemické zbraně

Proč Kyjev zabil Kirillova? Používání chemických zbraní na Ukrajině není výjimkou

Obvinění z použití chemických zbraní během války na Ukrajině vzbuzují vážné obavy a znovu otevírají diskusi o respektování mezinárodního práva v konfliktech. Poslední události, včetně údajného atentátu na generála Igora , velitele ruských sil radiační, chemické a biologické ochrany, přitahují pozornost ke kontroverzní otázce využívání zakázaných látek na bojištích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin: Orbán navrhnul vánoční příměří, Kyjev ho zamítnul

Ruský prezident Vladimir Putin vyjádřil ve čtvrtek ochotu jednat s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem o možnosti ukončení války na Ukrajině. Tato vyjádření zazněla během jeho tradičního čtyřhodinového rozhovoru s novináři v Moskvě. Putin uvedl, že se s Trumpem osobně nesetkal více než čtyři roky, ale je připraven "kdykoli" zahájit diskuze na toto téma.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Kongres Spojených států amerických (United States Congress)

Vláda v USA kolabuje. Sněmovna zablokovala zákon o financování

Nad Spojenými státy se opět vznáší hrozba uzavření federální vlády, když návrh zákona o financování vlády podpořený Donaldem Trumpem ve Sněmovně reprezentantů neprošel. Ve čtvrtek večer se 38 republikánských zákonodárců vzepřelo svému budoucímu prezidentovi a hlasovalo proti návrhu. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Další důchodová změna. Od Nového roku se dotkne vybrané skupiny lidí

Důchody budou mít od ledna na základě pravidelné valorizace novou výši a některým lidem zároveň začnou chodit jinak, než byli zvyklí. Novela zákona o důchodovém pojištění totiž upravuje i způsob výplaty penzí lidem ve výkonu trestu odnětí svobody nebo v ústavu pro výkon zabezpečovací detence. 

včera

včera

včera

včera

Policie čelí kritice za postup v případu znásilněné dívky. Řeší ho inspekce

Mladá dívka se stala obětí brutálního mučení a znásilnění na Liberecku, kde ji násilník dva dny věznil. Po návratu v zuboženém stavu nenašla pomoc ani na policii, která její případ podle dostupných tvrzení zanedbala. Událost vyvolala vlnu kritiky a šetří ji Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy