KOMENTÁŘ | 35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

Česko se během uplynulých tří dekád stalo standardní pluralitní demokracií s vysokou mírou politických práv i občanských svobod. V aktuálním hodnocení neziskové organizace Freedom House předčí s 94 ze 100 možných bodů i historické západní demokracie jako Spojené státy či Velkou Británii. Podle globálního mírového indexu také patří mezi nejbezpečnější země světa. Rovněž pohled na index kvality života naznačuje, že polistopadový vývoj byl v mnoha směrech pozitivní a tuzemsko zařadil k lepším lokalitám pro život, a to nejen celosvětově, ale i v rámci Evropy. 

Uvedené statistiky by zároveň neměly upozadit skutečnost, že od posledního kulatého výročí listopadu 1989 zažilo Česko dvě velké krize. Patříme k těm zemím, které koronavirová pandemie i následný energetický a inflační šok poškodily mimořádně silně. Měli bychom to vnímat jako signál, že pilíře, na nichž stála naše polistopadová strategie rozvoje, čelí dramatickým výzvám dynamicky se proměňujícího světa. Chceme-li v něm být úspěšní, musíme na tyto změny reagovat. Nestačí obracet se k minulosti a ujišťovat se, že současný model je lepší než ten předlistopadový. 

Existuje celá řada ukazatelů, které odhalují, že Česko trápí nezanedbatelné problémy, jejichž řešení se patrně neobejde bez přehodnocení některých dosavadních politik. Při vědomí, že jde o arbitrární výběr, lze pro účely tohoto komentáře zmínit míru bezdomovectví a s tím spojenou dostupnost bydlení, úroveň vzdělanosti a s ní související výše příjmů. 

Podle aktuální statistiky Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se Česko dostalo na nelichotivou třetí příčku z 38 členských zemí v počtu osob bez domova na 10 tisíc obyvatel. Ačkoliv je bezdomovectví složitý fenomén, jehož příčiny nelze redukovat na několik málo faktorů, jeho nezanedbatelný nárůst v posledních letech indikuje, že některé důležité socioekonomické trendy v Česku se pohybují po nepříliš optimistické trajektorii. 

Ačkoliv nejde o jedinou příčinu, nelze v této souvislosti nezmínit smutné prvenství, kterého Česko letos dosáhlo: vzhledem k našim reálným příjmům se pro nás bydlení stalo nejméně dostupné v celé Evropě. Krize bydlení sice ve veřejném prostoru v posledních letech rezonuje stále více, u diskuze a lamentování však končí. Jedná se totiž systémový problém, který si žádá systémové řešení. Na straně politické reprezentace k němu není velká chuť; patrně i z důvodu, že by s sebou neslo přehodnocení některých po listopadu vzývaných přístupů. 

Špatná dostupnost bydlení se do značné míry váže k výši reálných příjmů. S tou zase úzce souvisí úroveň vzdělanosti populace. Ani v tomto směru si Česko nevede příliš slavně. Podíl vysokoškolsky vzdělaných obyvatel je v naší zemi čtvrtý nejmenší v OECD. Do vzdělávací oblasti ostatně náš stát dlouhodobě vydává znatelně nižší částku, než je průměr v této organizaci.  

Je paradoxní, že i za této situace tuzemským veřejným prostorem opakovaně znějí apely zájmových zaměstnavatelských sdružení, aby se zvýšil poměr dětí, které míří do praktických škol a učilišť. Česko má přitom dle statistiky z roku 2018 nejnižší míru mezigenerační vzdělanostní mobility ze všech zemí OECD. Je zjevné, že podpora vzdělanosti je zde především otázkou rodinného prostředí, nikoliv cílevědomé státní politiky. Jde o praktickou ukázku toho, že ochota a chuť transformovat polistopadový ekonomický model, který stavěl konkurenceschopnost Česka z velké části na levné pracovní síle, není v klíčových politických a hospodářských kruzích velká. 

Tuzemská ekonomika tak stojí i 35 let po sametové revoluci na málo kvalifikované práci bez vyšší přidané hodnoty. Zatímco podle Eurostatu průměrná cena hodiny práce v EU téměř 32 eur, v Česku stojí 18 eur. Tuzemský HDP na hlavu přitom není průměru sedmadvacítky tak vzdálený, dosahuje 91 %, tedy nejvíce z bývalých zemí východního bloku. Lze se chlácholit jinou statistikou, podle které má Česko nejnižší míru chudoby ze zemí OECD. Bližší pohled na to, jak je tato chudoba definovaná, již tolik povzbudivý není. Navíc patříme mezi tři státy OECD, kde je díky nízkým výdělkům nejtěžší dostat se pomocí práce z chudoby. 

Je paradoxní, že téměř rok před sametovou revolucí vznikla pod taktovkou komunisty řízeného ministerstva zahraničního obchodu koncepce obchodní a hospodářské spolupráce se západní Evropou, která do značné míry předjímala, jakým směrem se ubíral polistopadový vývoj. Kalkul zněl, že tuzemské hospodářství nedokáže konkurovat finálními produkty, a proto by se mělo orientovat na výrobu subkomponentů pro západní firmy. Jednalo se o rezignaci na ambici být součástí globálního ekonomického jádra, o přijetí pozice semiperiferie. Zdá se, že tento přístup nebyl klíčovými politiky a ekonomickými aktéry nikdy skutečně opuštěn. 

S odstupem 35 let od listopadu 1989 tedy nazrála potřeba další strukturální transformace. Nedávná pandemie a energetická krize nám ukázaly, jaké problémy přináší ekonomický model postavený na průmyslové produkci s nízkou přidanou hodnotou, která silně závisí na nízké ceně práce a vstupních nákladů. Česku by prospěla nová dlouhodobá realistická vize, která bude cílevědomě sledována, podobně jako kdysi polistopadová přeměna státně-socialistického modelu. Relevantní politické síly v zemi – přinejmenším ty, které budou s největší pravděpodobností v příštích parlamentních volbách soupeřit o možnost sestavit vládu – ji naneštěstí momentálně nenabízejí. 

Autor je historik. 

Související

Více souvisejících

17. listopad 17. listopad 1989 komentář

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 48 minutami

Policie zasahuje kvůli hlášené střelbě na ZČU v Plzni. (4.12.2024)

Policie našla výtržníky, kteří způsobili zásah na ZČU v Plzni. Jde o studenty

Policie po pouhých dvou dnech od incidentu oznámila, že našla a obvinila dvojici mladíků, kteří svým chováním vzbudili ve středu důvodnou obavu z útoku na Západočeské univerzitě v Plzni, kde v pozdních odpoledních hodinách došlo k rozsáhlému policejnímu zásahu. Mladíci čelí obvinění ze spáchání přečinu výtržnictví ve formě spolupachatelství. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Putin změnil zavedená pravidla. Obešel sankce USA

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil změnu pravidel pro platby za ruské fosilní palivo, aby obešel nové sankce uvalené Spojenými státy na Gazprombank, klíčovou banku pro platby za plyn a ropu. Tyto sankce ohrožují především dodávky zemního plynu do Maďarska a Slovenska, které jsou na ruském plynu silně závislé.

před 1 hodinou

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Politico: EU tříští obchodní dohoda. Pro Německo je klíčová, Francie mobilizuje spojence

Evropská unie čelí vážnému rozkolu kvůli obchodní dohodě s jihoamerickým blokem Mercosur, která vyvolává ostré spory mezi Francií a Německem. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová odletěla do Uruguaye s cílem uzavřít tuto historickou dohodu, která je v jednání již několik desetiletí. Zatímco Berlín tuto dohodu považuje za klíčovou pro oživení průmyslu, Paříž ji vnímá jako hrozbu pro své zemědělství a národní suverenitu, uvedl server Politico.

před 2 hodinami

Syrští rebelové v Aleppu

Vůdce syrských rebelů potvrdil, co je cílem „revoluce“

Abú Mohammad al-Džolání, vůdce hlavní skupiny ozbrojené opozice v Sýrii Haját Tahrír aš-Šám (HTS), exkluzivně pro americkou stanici CNN promluvil o cílech současného konfliktu s vládními silami. „Když mluvíme o cílech, cílem revoluce zůstává svržení tohoto režimu. Je naším právem použít všechny dostupné prostředky k dosažení tohoto cíle,“ řekl.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA stanovila nové datum, kdy se člověk vrátí na Měsíc

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 11 hodinami

včera

Bakterie, ilustrační foto

Afrikou se šíří nová záhadná nemoc. Počty mrtvých rostou, lékaři o ní nic netuší

Záhadné onemocnění, které zasáhlo Demokratickou republiku Kongo, vyvolává stále větší obavy nejen mezi místními úřady, ale i na mezinárodní úrovni. Dosud neznámá nemoc, která se projevuje chřipkovými příznaky, si v provincii Kwango na jihozápadě země vyžádala životy desítek lidí. Podle místních zpráv počet obětí dosahuje mezi 67 a 143, přičemž nejvíce postiženi jsou ženy a děti.

včera

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Neodstoupím. Macron v reakci na politickou krizi ve Francii promluvil k národu

Prezident Emmanuel Macron se obrátil na francouzský národ v reakci na politickou krizi, která otřásá zemí po pádu vlády vedené Michelem Barnierem. V desetiminutovém projevu zdůraznil své odhodlání zůstat v úřadu až do konce svého mandátu v roce 2027, přestože někteří političtí oponenti požadují jeho rezignaci.

včera

včera

Očkování, ilustrační foto

Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná

Závod o nalezení dlouhodobější ochrany proti černému kašli odstartoval. Vakcíny, které jsou v současnosti k dispozici, sice chrání před závažným průběhem nemoci, ale jejich účinnost časem klesá. Tento problém se stává stále naléhavějším, neboť černý kašel, kdysi smrtelná nemoc 19. století, se vrací v mnoha zemích světa. S epidemiologickými cykly této nákazy a s poklesem proočkovanosti zejména mezi těhotnými ženami je nutné hledat inovativní přístupy k prevenci.

včera

včera

Aktualizováno včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová ustála hlasování o odvolání z čela Sněmovny

Hnutí ANO neuspělo ve snaze odvolat Markétu Pekarovou Adamovou z čela Poslanecké sněmovny. Opozice ji kritizuje za nezvládnutí funkce a omezování opozičních iniciativ. Například podle Aleny Schillerové jedná proti pravidlům Poslanecké sněmovny a dokonce protiústavně.

včera

Věznice

14letý terorista? V ruských věznicích končí i nezletilí, stačí aby kritizovali Putina

Během chladného listopadového rána si Irina Turbina balí tašky plné jídla, přidává dvě velká balení sprchového gelu, objemné balíky toaletního papíru, kleštičky na nehty, román a atlas geografie. Poté se vydává na vyčerpávající dvoudenní cestu. Tyto věci jsou pro jejího šestnáctiletého syna Arsenije. Možná je to její poslední šance ho spatřit, než bude poslán do nápravného zařízení pro mladistvé, kde má strávit pětiletý trest.

včera

včera

AI: Postup Izraele je ukázkovým zničením života v Pásmu Gazy

Amnesty International vydala obsáhlou zprávu, ve které tvrdí, že izraelská válka proti Hamasu v pásmu Gazy představuje zločin genocidy podle mezinárodního práva. Upozornil na to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy