Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

Pro mnoho migrantů je nástup nové administrativy Donalda Trumpa důvodem k obavám. Trump během své kampaně opakovaně sliboval masové deportace a striktní prosazování imigračních zákonů. Migranti jako Gabriela však věří, že na ně tyto sliby nedopadnou. „Nemám vůbec strach,“ říká. „To je problém pro zločince. Platím daně a pracuji.“

Přesto tento problém zůstává horkým tématem v komunitách migrantů. Na sociálních sítích, v WhatsApp skupinách a při osobních setkáních se často debatuje o tom, jaký bude mít nová politika dopad.

Přesné detaily Trumpových plánů na prosazování imigračních zákonů zůstávají nejasné. Jeho „hranční car“ Tom Homan uvedl, že prioritou budou migranti považovaní za hrozbu pro národní bezpečnost nebo veřejný pořádek. Homan zároveň naznačil, že by se mohly vrátit razie na pracovištích, což byla praxe, kterou administrace Joea Bidena ukončila.

Podle experta Aarona Reichlina-Melnicka z American Immigration Council lze očekávat nárůst tzv. „kolaterálních zatčení“. Během razií mohou být zatčeni i ti, kdo nebyli původním cílem, například spolubydlící nelegálních migrantů s trestním rejstříkem.

Deportace nejsou v USA ničím novým. Za administrace Baracka Obamy bylo deportováno přibližně tři miliony lidí, přičemž důraz byl kladen na deportace jednotlivců z příhraničních oblastí. Administrativa Joea Bidena deportovala více než 1,5 milionu lidí, často v rámci opatření během pandemie COVID-19.

Trumpovy plány však slibují mnohem širší záběr, včetně operací hluboko v americkém vnitrozemí. Spekuluje se i o zapojení Národní gardy a vojenských letadel k provádění deportací.

Mnozí migranti se obávají nejhoršího. Například Eric Bautista, třicetiletý učitel z Kalifornie a „Dreamer“, který byl do USA přivezen jako dítě, popisuje svou situaci jako plnou nejistoty. „Je to jako návrat vlny nativismu, o kterém učím své studenty,“ říká Bautista, který vzpomíná na historii přistěhovalců v USA, často čelících xenofobii.

Stejně jako mnoho dalších nevidí Bautista jasnou cestu vpřed. Obává se, že by mohl být jedním z těch, kdo se stanou obětí razií, přestože žije spořádaným životem a přispívá ke společnosti.

Někteří migranti však v Trumpově administrativě vidí potenciál ke zlepšení. Carlos, nelegální migrant z Mexika žijící v New Yorku, věří, že Trumpova politika může oživit ekonomiku, což by přineslo více pracovních příležitostí. „Strach nic nevyřeší,“ říká. „Nejlepší, co můžeme udělat, je vyhýbat se problémům a neporušovat zákony.“

Související

Pákistán

Pákistán vyvíjí rakety, kterými by mohl zasáhnout USA

Vysoce postavený úředník Bílého domu varoval, že Pákistán rozvíjí schopnosti dlouhého doletu svých balistických raket, které by mohly umožnit útoky daleko za hranicemi Jižní Asie. Toto prohlášení přichází v době, kdy vztahy mezi Washingtonem a Islámábádem procházejí nejistým obdobím, zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu v roce 2021.

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump uprchlíci

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy