Počet střetů vozidel se zvířaty v Česku roste

Počet střetů vozidel se zvířaty se loni podle policejních statistik zvýšil o skoro 800 případů na 15.349 incidentů. Při nehodách zemřel loni jeden člověk. V prvních měsících letošního roku navíc počet střetů dál roste. Odborníci varují, že s příchodem jara se bude riziko srážek ještě zvyšovat.

Ilustrační foto

Jen v lednu letošního roku se podle statistik na českých silnicích stalo 1135 srážek s lesní zvěří, což je oproti minulému roku nárůst o 217.

"Potkávají se tu dvě mimořádné věci, na které si musí obě strany zvyknout. Jedna strana je stále houstnoucí provoz. Druhá strana je to, že kromě hledání potravy v blízkosti silnic začínají zvířata také migrovat či si hledat partnera, čili jsou mnohem aktivnější než třeba v zimě, kdy je jejich jedinou prioritou shánění potravy," řekl ředitel kanceláře ústřední výkonné rady Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.

Zdeněk Kůta z Mysliveckého spolku Loreta Bolina pak upozorňuje i na časté rušení zvěře lidmi. Roli může hrát i přemnožení některých druhů, i když o celkové přemnožení zvěře podle myslivců nejde. Podle údajů ze serveru srazenazver.cz, který funguje pod Centrem dopravního výzkumu, jsou nejčastější kolize s divokým prasetem, srncem obecným a zajícem polním. Server uvádí také informace, v jakých lokalitách lze očekávat zvýšený výskyt zvěře.

Přibývání incidentů potvrzuje i pojišťovna Uniqa, podle které počet srážek jejích klientů se zvěří v posledních třech letech každoročně roste o osm až 12 procent. "Velké množství srážek je paradoxně v poslední době poblíž obcí, anebo i přímo v obcích, například na náměstí poblíž centrálních parčíků nebo v udržovaných zelených pruzích u silnic," uvedla mluvčí Eva Svobodová.

Nejvíce případů pojišťovna registruje ve středních Čechách a na Vysočině, v Praze pak například z okolí Klánovického lesa. Podle Svobodové postupně roste i výše hmotných škod zejména s tím, jak rostou ceny aut a oprav. "Například škoda na terénním Mercedesu po srážce se srnou se vyšplhala na 400.000 korun, jenom přední sklo se všemi čidly a vyhříváním stálo k 100.000 korunám," dodala Svobodová.

Častější výskyt zvěře poblíž obcí nebo přímo v nich je podle Stýbla výsledkem dlouhodobého procesu, kdy si zvířata postupně uvědomila, že se jim v blízkosti lidí žije lépe. Upozornil však, že jde o dlouhodobý jev.

ON-LINE 90. den války: Rusové se nejspíš pokusí o další útoky a obklíčení…

24.05.2022 13:12 Rusko soustřeďuje síly k místním útokům a ruská armáda se spolu se separatistickými jednotkami…

Počasí: Část Česka skropí vydatný déšť, spadne až 60 milimetrů srážek

24.05.2022 06:00 S vydatnými srážkami musí od dnešního poledne počítat obyvatelé v pásu od Vysočiny po Jeseníky.…

V Česku se objevil první případ opičích neštovic

24.05.2022 13:40 V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Serveru Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý,…

Kavárna dostala pokutu poté, co na ni zákazník zavolal policii kvůli ceně…

22.05.2022 11:27 Kavárna v italské Florencii dostala pokutu 1000 eur (24.670 korun) poté, co se zákazník rozčílil…

Gazdík odvolal z funkce ředitelku Cermatu

24.05.2022 12:01 Ministr školství Petr Gazdík (STAN) odvolal z funkce ředitelku Centra pro zjišťování výsledků…

Při velikonočních nehodách letos přišli o život čtyři lidé

19.04.2022 10:32 Při dopravních nehodách o prodlouženém velikonočním víkendu přišli letos v Česku o život čtyři lidé…

Související:

Právě se děje

reklama