3. blok Dukovan opět dodává elektřinu, odstávka trvala tři měsíce

Třetí blok Jaderné elektrárny Dukovany začal po tříměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu do přenosové sítě. Energetici ho kvůli plánované výměně části palivových kazet, kontrolám a servisním pracím odstavili 25. ledna. První turbínu v bloku znovu připojili v pátek asi hodinu před půlnocí, druhou dnes krátce před 11:00, řekl ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk. I zbylé tři bloky Dukovan jsou v provozu.

Jaderná elektrárna Dukovany
doporučujeme

Ukončení odstávky třetího bloku firma ČEZ původně ohlásila na počátek dubna. Zkraje tohoto měsíce informovala o tom, že využije nižší spotřeby elektřiny v Česku a v odstaveném bloku udělá další práce.

Energetici se v průběhu odstávky zároveň museli vypořádat se zavedením mimořádných opatření, jejichž cílem je omezit riziko nákazy zaměstnanců elektrárny nemocí covid-19. "Jsme si vědomi, že jsme významnou součástí kritické infrastruktury státu," uvedl ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek.

Elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Letos zatím dodala 4,06 terawatthodiny elektřiny.

V minulém týdnu energetici provedli na třetím bloku tlakové zkoušky těsnosti a pevnosti, během kterých ověřili stav a funkci zařízení. Řízenou štěpnou řetězovou reakci obnovili operátoři v reaktoru tohoto bloku ve středu. "Stoprocentního výkonu by měl blok dosáhnout v neděli, záležet bude na výsledku dalších provozních testů a zkoušek," uvedl mluvčí.

Během odstávky energetici v reaktoru třetího bloku vyměnili za čerstvé část palivových kazet, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu, a také plánovanou modernizaci systémů a zařízení.

Kvůli výměně části jaderného paliva, servisu a kontrolám zařízení už letos stál kromě třetího i čtvrtý blok Dukovan. Odstávka dalšího bloku elektrárny je plánovaná za konec září.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlakem do ČR jezdí nejvíc Slováci, CzechTourism chce přilákat Rakušany

15.07.2020 17:12 Vlak k cestě do České republiky ze sousedních zemí využívají nejčastěji Slováci, po železnici jich…

Zájem Čechů o nebankovní půjčky na jaře klesl o desítky procent

15.07.2020 17:06 Zájem Čechů o půjčky v době karantény výrazně klesl o desítky procent, lidé se chovali zodpovědně.…

Povinné kvóty pro české potraviny? O návrh se začala zajímat Evropská…

15.07.2020 16:08 O povinné podíly českých potravin na pultech řetězců se začala zajímat Evropská komise. Dnes to…

Pracující lidé platí druhým dovolenou a zevlování, říká ekonom. Programy…

15.07.2020 14:12 Aktualizováno Úřad práce eviduje 3,6 procent nezaměstnaných, ale reálná čísla dostupných lidí na trhu jsou podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama