Analytici jsou překvapeni. V ČR vzniklo nečekané množství nových společností

V červenci v ČR přibylo 946 obchodních společností. Vzniklo jich 2257, o 166 méně než v červnu. Přesto byl červenec letošním prvním měsícem od začátku vyhlášení nouzového stavu, ve kterém vzniklo více firem než ve stejném měsíci roku 2019. Zároveň zaniklo 1311 společností, o 117 méně než v červnu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z analýzy dat portálu informaceofirmach.cz, kterou vypracovala společnost CRIF.

"Počet nově vzniklých společností byl v červenci překvapivě vysoký. Šlo o nejsilnější červenec z pohledu nově vzniklých společností za více než deset let," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková. Zároveň ale upozornila na to, že jde spíše o jednorázový výkyv. "Určitě nemůžeme čekat, že počet nově vznikajících společností se vrátí na rekordní hodnoty z roku 2017. Poslední tři roky jejich počet postupně klesal a tento trend bude zřejmě ještě nějakou dobu pokračovat," dodala.

To dokládá i fakt, že ve většině krajů v červenci vzniklo méně společností než před rokem. Výrazně více, než bylo v předešlých letech obvyklé, jich ale vzniklo třeba v Olomouckém kraji nebo v Libereckém kraji, ve kterém vzniklo téměř dvakrát více společností než v červenci 2019.

I když v červenci vzniklo více společností než před rokem, v některých sektorech se dále zvýraznil negativní trend z posledních let. Šlo například o obchod nebo ubytování a stravování. "V obchodu sice nastalo zpomalení růstu počtu zanikajících společností a v ubytování a stravování byl počet zaniklých společností dokonce nižší než před rokem, ale v obou odvětvích zároveň vzniklo výrazně méně společností než v předešlých letech," podotkla.

V červenci vzniklo nejvíce společností v odvětví nakládání s nemovitostmi (311), v obchodu (237) a ve zpracovatelském průmyslu (132). Nejvíce společností zaniklo v obchodu (442), v odvětví nakládání s nemovitostmi (263) a v profesních, vědeckých a technických činnostech (135).

Během posledních 12 měsíců vzniklo v ČR 28.135 společností a zaniklo jich 15.620. Na deset zaniklých společností tak připadlo 18 nově vzniklých. Nejvyšší poměr nových firem vůči těm, které zanikly, byl v odvětví informační a komunikační činnosti, kde připadlo na deset zaniklých firem 27 nových. Následovalo ubytování a stravování s 26 novými firmami na deset v zaniklých a doprava a skladování s 25. Naopak v obchodu vzniklo na deset zaniklých společností jen sedm nových.

Z pohledu krajů se nejrychleji zvyšoval počet společností na Vysočině, kde vzniklo za posledních 12 měsíců 36 společností na každých deset zaniklých. V Olomouckém a Pardubickém kraji šlo o 34 společností. Naopak na Karlovarsku vzniklo na každých deset zaniklých společností pouze osm nových.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB nechala úrokové sazby beze změny, hlasování bylo jednomyslné

23.09.2020 16:58 Pro ponechání úrokových sazeb beze změny dnes hlasovalo všech sedm členů Bankovní rady ČNB. Na…

Vláda projedná kurzarbeit v pátek, koalice našla shodu. Bude se řešit i…

23.09.2020 15:53 Aktualizováno Vláda bude v pátek znovu projednávat pravidla kurzarbeitu. Koaliční strany se dnes dohodly na jeho…

ČEZ a E.ON sníží cenu elektřiny pro domácnosti

23.09.2020 15:27 Aktualizováno Největší dodavatel elektřiny v Česku, skupina ČEZ, sníží od října cenu elektřiny pro domácnosti…

TOP 09 navrhuje nový zákon. Má stanovit pravidla odškodňování za opatření…

23.09.2020 12:47 TOP 09 navrhuje zákonem do budoucna upravit odškodňování podnikatelů postižených vládními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama