Asociace chce po státu podporu. Bez cizinců podnikatelé činnost neudrží

Agentury zaměřené na příjezdový cestovní ruch jsou se zakázkami podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) prakticky na nule, propustit musely 70 procent lidí. Pokud stát rychle příjezdy turistů z ciziny nepodpoří, budou muset vypovídat smlouvy dalším zaměstnancům, podnikání neudrží. Výpadek zahraničních turistů může mimo jiné mít vliv na zdražení dalších služeb. Zástupci ACK to dnes uvedli na tiskové konferenci.

Cestování, ilustrační foto

Zásadním problémem, proč si návštěvníci z ciziny raději než Česko vybírají jiné země, je nejasný systém pravidel pro překročení hranic. ACK podle svého místopředsedy Jana Papeže přes rok ministerstvo zdravotnictví žádá o vysvětlení, podle jaké metodiky postupuje při rozřazování států na takzvané mapě cestovatele. Úřad dříve na dotaz ČTK uvedl, že seznam vzniká na základě dat, kterými se řídí celá Evropská unie.

Státní agentura CzechTourism podle Papeže sice Českou republiku na zahraničních trzích propaguje, ale ve chvíli, kdy chybí jednoduchý a jednoznačný způsob vstupu do země, jsou to podle něj "vyhozené peníze".

Výrazný propad v příjezdovém cestovním ruchu podle ACK nelze snadno nahradit a projevuje se i v cenách služeb a zboží pro Čechy. V některých městech například stouply ceny jízdenek v městské hromadné dopravě, následovat mohou další odvětví. Nedostatek turistů z ciziny vnímají dále třeba provozovatelé prádelen a čistíren nebo dodavatelé potravin do hotelů. Zasažená jsou ale i muzea, galerie nebo divadla.

"Naše společnost ročně přivážela například na 30.000 studentů z Itálie, kterým jsme zde organizovali několikadenní programy včetně návštěv památek UNESCO nebo památníků, jako jsou Lidice či Terezín, letos zatím nepřijel žádný," uvedl předseda sekce příjezdového cestovního ruchu ACK a majitel cestovní agentury Karel Výrut.

Cestovní agentury zaměřené na příjezdy zahraničních turistů před pandemií podle ACK generovaly ročně obrat kolem šesti miliard korun. Loni činil propad tržeb 95 procent, letos může být situace ještě horší. Agentury se přitom podle Výruta nedočkaly téměř žádné podpory. Jedinou byl program COVID podpora cestovního ruchu, ve kterém ale všechny agentury, i ty, které měly obrat kolem miliardy korun, dostaly 50.000 korun, řekl.

Jen v Praze podle Výruta funguje zhruba 100 větších agentur pracujících v příjezdovém cestovním ruchu. Statistiky, kolik jich muselo činnost přerušit, nebo skončilo, nejsou podle něj dostupné. V případě, že bude stav pokračovat ve stejném režimu jako dosud, mohou podle Papeže nastat škody, které bude v budoucnu těžké nahradit, a ČR ztratí velkou část příjmů, které návštěvníci z ciziny přinášeli, dodal.

Tripartita chce automobilkám v čipové krizi dát peníze určené na covidový…

18.10.2021 14:03 Automobilky a jejich dodavatelé by kvůli omezení výroby mohli začít čerpat příspěvky z programu…

Ceny v průmyslu vyrostly nejvíce za posledních 28 let

18.10.2021 10:33 Meziroční růst cen průmyslových výrobců v září zrychlil na 9,9 procenta ze srpnových 9,3 procenta,…

ČEZ oznámil dramatické zvýšení cen plynu, lidé si připlatí i za elektřinu

18.10.2021 08:09 Energetická společnost ČEZ zdraží od ledna elektřinu i plyn. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš…

Automobilky v Česku letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí 250 tisíc aut

17.10.2021 08:50 Tuzemské automobilky letos kvůli nedostatku čipů nevyrobí přes 250.000 aut, což pro ně a pro…

S dodávkami energií končí také firmy Kolibřík energie a A-PLUS Energie

16.10.2021 07:42 Po Bohemia Energy končí v Česku s dodávkami elektřiny a plynu další dodavatelé. Dnes konec dodávek…

Bohemia Energy se hájí: Závazkům dostojíme, pouze jsme ukončili činnost

15.10.2021 12:17 Aktualizováno Končící energetická skupina Bohemia Energy dostojí všem svým závazkům vůči zákazníkům, zaměstnancům…

Většina Čechů má zkušenosti s tíživou finanční situací

14.10.2021 10:40 Tři čtvrtiny Čechů se během života dostaly do jedné nebo vícero tíživých životních situací, kam…

Babiš poslal peníze na nemovitostí ve Francii z české banky

13.10.2021 16:57 Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal v minulosti peníze do zahraničí na nákup nemovitostí na…

Největší dodavatel plynu innogy zvýší cenu, u základního produktu o 10,6…

13.10.2021 12:57 Aktualizováno Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního…

Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií

13.10.2021 12:30 Aktualizováno Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se…

Související:

Právě se děje

reklama