Ekonomika jižní Moravy se za 30 let zcela proměnila

Přesun lidí ze zemědělství a průmyslu do služeb, rozpad velkých průmyslových podniků i rozvoj technických odvětví díky vysokým školám ovlivnily v letech po pádu totality ekonomiku jižní Moravy.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Ekonomika jižní Moravy se za 30 let zcela proměnila
doporučujeme

Pro ČTK změny shrnul Petr Tonev z katedry regionální ekonomie Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

"Zejména v první půlce 90. let docházelo k významným mezisektorovým přesunům. Především díky takzvané přezaměstnanosti a poklesu produkce se přesouvali zaměstnanci z priméru a sekundéru, tedy především zemědělství a průmyslu, do sektoru služeb, který byl do té doby výrazně poddimenzovaný," uvedl.

Přechod z centrálně řízené ekonomiky na tržní poznamenal i pět největších předrevolučních zaměstnavatelů v regionu, kteří patřili do strojírenství. Byli jimi brněnská Zbrojovka, Zetor, Královopolská strojírna, První brněnská strojírna a adamovský Adast. Žádná z těchto kdysi obřích firem nevydržela do současnosti ve své někdejší podobě. Buď zcela zanikly, rozdělily se na více firem, nebo se postupně zmenšily a optimalizovaly výrobu.

"K dalším důležitým odvětvím patří potravinářství a především elektrotechnický průmysl, který se přes prvotní velký propad produkce na počátku 90. let stal zejména díky zahraničním investicím tahounem zpracovatelského průmyslu v Jihomoravském kraji," dodal Tonev.

Velký útlum postihl těžbu nerostných surovin, textilní a kožedělný průmysl i část oděvního průmyslu, kde většina firem nedokázala konkurovat kvalitou výrobkům ze západu a cenou levnému dovozu z východu.

Naopak velký rozmach v posledních 30 letech v kraji zažil obor komunikačních a informačních technologií. Díky velkému množství kvalitních absolventů brněnských vysokých škol tu vzniklo velké množství úspěšných firem v oboru a některé velké zahraniční firmy do Brna přišly.

Na jižní Moravě ale neztratilo svůj význam ani zemědělství, i když i v něm nastaly velké změny. "Pokles produkce po roce 1989 se projevil především v živočišné výrobě, tradiční zůstalo ovocnářství a především pěstování vinné révy a výroba vína, což je výrazným specifikem Jihomoravského kraje, který se na rozloze vinic a počtu pěstitelů v ČR podílí 95 procenty," uvedl Tonev. Zvýšil se nejen objem produkce, ale zároveň i kvalita vína.

Hlavní změny podle Toneva nastaly hned v první polovině 90. let. Pozdější vývoj už nebyl tak překotný, i když do něj zasáhla krize v roce 1997 i ta zatím poslední v letech 2008 až 2011.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lesy města Brna těží kvůli kůrovci víc dřeva, sází pestré porosty

21.09.2019 17:41 Lesy města Brna už letos kvůli kůrovcové kalamitě vytěžily asi 100.000 kubíků dřeva, číslo za celý…

Nejvyšší mrakodrap v Česku? Firma chce postavit Top Tower

20.09.2019 17:00 Nejvyšší budovu v Česku s názvem Top Tower chce postavit developerská společnost Trigema v Nových…

Vzniká gigant na trhu se zájezdy: Majitel Exim Tours koupil CK Fischer

20.09.2019 13:44 Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, koupila od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka…

Žádný shortlist neexistuje, ohradil se Kremlík. Kandidátů do…

20.09.2019 13:37 Seznam kandidátů do představenstva Českých drah má 14 jmen a o jeho případném zúžení rozhodne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama