Evropská komise schválila Česku příspěvek na nájmy firem stižených krizí

Česko bude moci z veřejných peněz přispět firmám zasaženým koronavirovými omezeními na platbu nájmů. Evropská komise schválila českou státní podporu v maximální výši pěti miliard korun ve formě přímých grantů. Komise o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Česká vláda v květnu rozhodla, že stát přispěje 50 procenty na komerční nájem podnikatelům zasaženým koronavirovou krizí v případě, že ho majitel o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Podpora do maximální výše deset milionů korun na jednu firmu se bude vztahovat na duben, květen a červen. Pokud bude pronajímatelem veřejná instituce, může příspěvek na nájem být až 80 procent.

Exekutiva Evropské unie dospěla k závěru, že tato podpora je "nutná, vhodná a přiměřená v boji se zdravotní krizí", uvedl Brusel v dnešním odůvodnění svého souhlasu.

Komise pravidla pro státní pomoc v rámci série koronavirových opatření uvolnila v březnu s cílem pomoci financovat zdravotnictví a firmy nejvíce zasažené krizí. Státy od té doby mohou soukromému sektoru finančně pomáhat způsobem, který za běžných podmínek není povolený.

Brusel už takto schválil stovku žádostí členských zemí, několik z nich také Česku. V květnu mimo jiné komise stvrdila státní podporu za 142 miliard korun pro velké české exportéry, jejichž podnikání zasáhla koronavirová omezení. V dubnu zase Praha uspěla se žádostí o poskytnutí miliardy korun malým a středním podnikům, které vyrábějí zdravotnické a ochranné prostředky pro boj s pandemií.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Cestovky protestují: Zařazení Černé Hory k rizikovým je zbrklé, dotkne se…

11.07.2020 16:00 Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne několika stovek…

Analytici: Prodej innogy neohrozí, Maďaři tím navýší svou hodnotu

11.07.2020 15:12 Prodej tuzemské energetické skupiny innogy maďarské firmě MVM Group její postavení na českém trhu…

Novým vlastníkem české innogy bude maďarská MVM Group, transakce má zvýšit…

11.07.2020 11:53 Aktualizováno Novým vlastníkem energetické skupiny innogy v Česku bude maďarská společnost MVM Group. Firmu…

Kolik bude stát český pavilon na Expo v Dubaji? MZV chce rozpočet zvýšit

11.07.2020 10:34 Rozpočet českého pavilonu na světové výstavě Expo 2020 by se měl zvýšit o 25,2 milionu korun kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy