Firma BioXcel, který využívá umělou inteligenci ve farmacii, otevřela pobočku v ČR

Americká firma BioXcel, která se věnuje využití umělé inteligence ve farmaceutickém průmyslu pro identifikaci vhodných léčiv v imunoonkologii a neurologii, otevřela pobočku v Praze. Chce zde postupně angažovat desítky expertů, zejména z oblasti informačních technologií a matematiky.

Přidejte svůj názor

Jak bude vypadat svět v roce 2050?
doporučujeme

"Praha je rostoucím hubem pro biotechnologický průmysl a centrum inovativních technologií. Proto zde můžeme vybudovat naši silnou evropskou základnu," uvedl pro list ředitel BioXcelu Vimal Mehta. Podle E15 vstupuje firma indických zakladatelů s hlavním sídlem v USA do ČR ve spolupráci s tuzemským investorem, kterým je fond Gradus z portfolia společnosti RSJ.

"V Praze nyní hledáme vhodné prostory pro usídlení našich expertů. Postupně chceme k našemu projektu přizvat desítky spolupracovníků," řekl ředitel vznikající české pobočky BioXcelu Martin Podařil.

BioXcel používá strojové učení a pokročilé algoritmy ke skenování a průzkumu více než 2,5 milionu dostupných vědeckých a výzkumných publikací, studuje existující léky a hledá potenciál pro jejich znovuobjevení, respektive možné užití pro jiné účely. "Data pak pro klienty z medicínského prostředí a farmaceutického průmyslu i pro vlastní výzkum dokáže různě interpretovat - včetně virtuální reality a 3D modelace. Díky tomu je pak možné zkrátit proces uvedení léku na trh z běžných až 15 let na třetinu, tvrdí firma," uvedl list.

Tento způsob hledání nových léčiv nebo inovací či alternativního použití už fungujících léčiv se podle něj využívá například i v současnosti, kdy svět hledá lék na onemocnění covid-19.

Nyní BioXcel vyvíjí hlavně lékovou formuli pro léčbu neklidu způsobeného neuropsychiatrickými problémy nebo aktivátor imunity pro podporu boje s rakovinou prostaty nebo slinivky.

Skupina BioXcel byla založena v roce 2005. V sídle společnosti v New Havenu v Connecticutu ve Spojených státech zaměstnává asi 80 lidí, v indickém Dillí dalších zhruba 100. V posledních letech na svůj rozvoj od investorů získala desítky milionů dolarů, dodala E15.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohonné hmoty dál zdražily, nad 26 korun za litr roste i nafta

28.05.2020 09:09 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Průměrná cena Naturalu 95 od minulé středy stoupla o 13 haléřů…

Kuřáci si mají zase připlatit. Ministerstvo navrhlo daňový balíček pro rok…

27.05.2020 16:47 Aktualizováno Spotřební daň u tabáku a cigaret by měla v letech 2021 až 2023 růst zhruba o pět procent ročně.…

Ryanair by mohl nahradit linky Smartwings, uvedl irský dopravce

27.05.2020 16:35 Irská letecká společnost Ryanair by v případě krachu tuzemského Smartwings mohla nahradit jejich…

Nová ekonomická analýza: Pro Česko je důležité zkrátit recesi v EU na…

27.05.2020 14:56 Pro Česko je důležité prosazovat opatření, která recesi v Evropské unii zkrátí na minimum. Shodli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy