MMR: Zadávání menších veřejných zakázek by se mělo zjednodušit

Zadávání veřejných zakázek menšího rozsahu by se mělo zjednodušit. Počítá s tím nová metodika ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Měla by především zabránit časté praxi, kdy firmy vstupují do výběrového řízení jen formálně. Na setkání s novináři to dnes uvedli zástupci MMR a protikorupční platformy Rekonstrukce státu. Mezi veřejné zakázky malého rozsahu jsou počítány projekty do dvou milionů korun u běžných zakázek, do šesti milionů korun u stavebních zakázek.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ministerstva
doporučujeme

"Většina úřadů dnes z opatrnosti postupuje tak, že napodobuje náročné postupy určené pro velké zakázky, včetně hodnoticích komisí či formálních nároků na nabídky. Narážejí tak ale na nedostatek zájmu u firem, které administrativní složitost odrazuje. U malých zakázek je proto běžnou praxí, že předjednaný dodavatel dojedná krycí nabídky 'konkurentů', aby zakázka vypadala v pořádku," uvedl spoluautor metodiky Jiří Skuhrovec ze společnosti EconLab.

Metodika podle něj obsahuje několik novinek, které by praxi vzájemného "dělání křoví" měly omezit. "Zmírňujeme tlak na přehnanou formálnost otevřených soutěží. Motivace předstírat soutěž by proto měla ubývat. Když si zadavatelé a firmy tohle hraní divadla budou moci odpustit, všem se uleví," doplnil Skuhrovec.

Metodika není závazná, podle předsedy spolku Oživení Marka Zelenky však v právním vakuu mimo režim zákona bude mít velkou váhu. Podle něj zejména menší obce ocení jasný návod, jak postupovat a neriskovat penalizaci. "Doporučení by mělo být základem pro sjednocení auditní praxe. Zveme nyní k jednání velké poskytovatele dotací, abychom konečně začali mluvit jedním jazykem a vyžadovali po zadavatelích dodržování pouze jedněch pravidel," uvedl Zelenka.

Ministerstvo pro místní rozvoj podle ředitele odboru práva veřejných zakázek Vlastimila Fidlera již delší dobu vnímalo, že zejména obce mají o takový návod zájem. Jak dále uvedl, obce převážně nakupují právě prostřednictvím veřejných zakázek malého rozsahu. "Metodika je sice jen doporučením, nicméně dodržením doporučených pravidel bude mít zadavatel jistotu, že postupuje transparentně a nediskriminačně. Což přinese ekonomicky výhodnější nabídky," řekl.

Podle Skuhrovce by se menší zakázky nad milion korun měly soutěžit otevřeně, nad čtvrt milionu i uzavřenou soutěží alespoň tří firem. "Pod tuto hranici není hříchem dodavatele vybrat rovnou, třeba na základě vynikající zkušenosti s ním. Nemá totiž ekonomický smysl otevřeně soutěžit každou drobnost. S ministerstvem jsme se shodli na rozumných hranicích, pro které intenzita soutěže odpovídá možné úspoře," dodal Skuhrovec.

Podle údajů společnosti CEEC Research loni hodnota zadaných veřejných zakázek meziročně klesla zhruba o pětinu na 400 miliard korun. Podle Skuhrovce tvoří zakázky malého rozsahu asi polovinu celkového objemu. Co do množství je jich ovšem desetkrát více než těch velkých.

Rekonstrukce státu je platforma občanů, kteří prosazují do českých zákonů protikorupční opatření zformulovaná odborníky. Jejím cílem jsou lepší zákony proti zneužívání moci a plýtvání s veřejnými penězi. Platformu založila v roce 2013 dvacítka nevládních organizací z iniciativy organizace Frank Bold. Členy Rekonstrukce státu jsou kromě Frank Bold také Oživení, Otevřená společnost, EconLab, Hlídač státu a další.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hospodářská komora: 37 procent firem bude mít v dubnu potíže splácet…

06.04.2020 11:55 V dubnu se může kvůli opatřením proti šíření koronaviru podle průzkumu Hospodářské komory potýkat s…

Kurzarbeit a program Antivirus: Firmy by mohly dostat příspěvky na mzdy do…

06.04.2020 11:14 Firmy, na které dopadla nařízená omezení kvůli koronaviru a požádají o kurzarbeit, by mohly dostat…

Přebytek zahraničního obchodu ČR v únoru stoupl na 22,4 miliardy

06.04.2020 10:51 Aktualizováno Přebytek zahraničního obchodu České republiky v únoru stoupl na 22,4 miliardy korun. Meziročně byl…

Pokles průmyslové výroby v únoru zpomalil. Jak si vedlo stavebnictví?

06.04.2020 10:17 Průmyslová výroba v Česku letos v únoru zpomalila meziroční pokles z lednových 1,2 procenta podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy