Nedostatek peněz dopadá na firmy. Vyvolávat pnutí, dodavatelům se neplatí

Nedostatek peněz začíná vyvolávat pnutí mezi firmami. Pro zaměstnavatele je nyní prioritou vyplácet mzdy svým zaměstnancům i za cenu, že dočasně nezaplatí svým dodavatelům. Řada podniků ale potřebuje co nejrychleji peníze, aby závazky vůči zaměstnancům vyrovnala. A protože opatření vlády zasály téměř celý tuzemský odběratelsko-dodavatelský řetězec, i vztahy mezi firmami se začaly přiostřovat, vyplývá z analýzy Hospodářské komory.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

"Opakovaně jsme apelovali na stát, banky, pojišťovny, obce i soukromé pronajímatele, aby byli vůči zpožděným platbám shovívaví a společně s firmami hledali způsoby, které by podnikatelům umožnily udržitelné cash flow," uvedl prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. Banky podle něj hned pochopily, jaké problémy můžou nastat, a proto firmám mj. začaly odkládat splatnosti úvěrů ještě před moratoriem. Avšak stát i drtivá většina obcí s efektivní pomocí firmám udržet jejich likviditu otálí.

Potvrzuje to i nová analýza Hospodářské komory. Na pomoc státu totiž dosáhly jen vybrané podniky, ačkoliv vládními kroky je postižen téměř celý soukromý sektor. A i ty úspěšné podniky se musí vypořádat s nedostatkem peněz. V programu Antivirus na kompenzaci náhrady mezd dosáhl jen zlomek zaměstnavatelů, kteří musí nejprve mzdy a odvody zaplatit a teprve poté můžou žádat o jejich částečnou kompenzaci. Na státní úvěry COVID, které byly vyčerpány během několika minut, dosáhlo u každého z nich jen několik set žadatelů.

Neuspokojivý je přitom podle komory přístup obcí k promíjení místních poplatků. Přestože stále více radnic přistupuje k nějaké formě pomoci, většina z nich dosud neučinila vůbec žádný vstřícný krok.

Ačkoliv v dubnu podle analýzy ve srovnání s březnem mírně ubylo firem, které se dosud nesetkaly s žádným vstřícným krokem ze strany věřitelů, stále více než tři pětiny podniků, 62 procent, hlásí, že nezaznamenaly od svých věřitelů vůbec žádný vstřícný krok, který by jim pomohl zejména udržet likviditu a pomohl s cash flow. Proti březnu se v dubnu situace zlepšila především u velkých firem.

Fakt, že problémy s cash flow v souvislosti s dopady vládních preventivních opatření zasáhly většinu českých firem, se projevuje mimo jiné i neochotou dodavatelů k posunutí splatnosti faktur. Firmy zmiňují, že naopak řada dodavatelů zkrátila dobu splatnosti a snížila toleranci případných faktur po splatnosti. Tím dochází k napětí mezi podniky.

Firmy se častěji setkávají se vstřícností u bank, a to především ohledně posunu splátkového kalendáře. Týká se to celkem 16 procent firem. Častější než v březnu jsou rovněž odklady placení nájemného či prominutí sankcí za zpožděné splácení, se kterými má zkušenost již osm procent firem. Podnikatelé uvádějí pozitivní zkušenosti i například s dodavateli energií nebo leasingovými firmami.

Hospodářská komora analýzu zpracovala ze dvou šetření mezi jejími členy, které se uskutečnily v měsíčním rozestupu na konci března a na konci dubna na reprezentativním vzorku 405 firem.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

CzechTourism se chce více věnovat bezbariérovému cestování

01.06.2020 13:14 Státní agentura CzechTourism se chce více věnovat bezbariérovému cestování. Podle ředitele agentury…

Ve stísněných podmínkách bydlí 16 procent Čechů. Následky jsou závažné

31.05.2020 20:49 Aktualizováno Ve stísněných podmínkách, které omezují možnost efektivní práce z domova nebo domácího vzdělávání,…

Česká zbrojovka vstupuje na burzu, chce tak posílit svou důvěryhodnost

31.05.2020 16:59 Vstupem na pražskou burzu chce holding CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) posílit svou…

Armáda státních zaměstnanců se prodražuje, výdaje na platy vzrostly o 22…

31.05.2020 14:34 Výdaje na platy zaměstnanců státu a s nimi související výdaje loni vzrostly o víc než 22 miliard na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy