OKD udělalo přes 21 tisíc testů, pozitivních je zlomek. Zaměstnanci od jara nesundali roušky

Během dvou měsíců, kdy preventivně testuje své zaměstnance na covid-19, provedla těžební společnost OKD 21.211 PCR testů. Mezi vzorky bylo za tu dobu 113 pozitivních. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová.

Na dolech společnosti OKD na Karvinsku byla v květnu největší ohniska nákazy v Moravskoslezském kraji. Šíření viru tam v červenci vedlo k několikatýdennímu přerušení těžby. V polovině srpna firma těžbu obnovila a 17. srpna začala s pravidelným preventivním testováním zaměstnanců.

"Už druhý měsíc každý pracovní den testujeme stovky našich zaměstnanců na čtyřech lokalitách. Za celé dva měsíce jsme z provedených testů zaznamenali celkem 113 pozitivních případů, 57 lidí je už vyléčených a 56 je v tuto chvíli nemocných," uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

https://t.co/PrSI9q3mc4

— Sdružení hornických odborů (OKD) (@odborySHO) October 16, 2020

Předsedkyně představenstva OKD Vanda Staňková uvedla, že rozhodnutí pravidelně ve čtrnáctidenních cyklech testovat všechny zaměstnance hodnotí firma s odstupem času jako správné a včasné. "Vzhledem ke stále rostoucím číslům pozitivních případů v celé republice tak mají naší zaměstnanci pravidelně přehled o tom, jestli covid-19 mají, nebo ne," uvedla Staňková.

Ocení to podle ní zaměstnanci i jejich rodiny. "Jsme velmi rádi, že výsledky našeho testování jsou příznivé a po našich zkušenostech z předchozích měsíců můžeme pokračovat v těžbě," uvedla Staňková.

Hájek řekl, že k testování podnik nově přibral i zaměstnance, kteří nemoc prodělali. "Je to naše rozhodnutí a po uplynutí 90 dnů od onemocnění chceme i skupinu těchto zaměstnanců a jejich rodin ochránit před případnou nákazou," uvedl Hájek.

Připomněl, že podle ministerstva zdravotnictví lze počítat s imunitou po dobu 90 dnů. "V praxi se setkáváme se skutečností, že zaměstnanci, kteří měli rizikový kontakt s pozitivně testovanou osobou a zároveň měli pozitivní test covid-19 před více než 90 dny, jsou posílání krajskou hygienickou stanicí do karantény," uvedl Hájek.

Ve firmě platí opatření proti šíření viru zavedená v březnu. "Naši zaměstnanci od jarních měsíců nesundali roušky a respirátory ve vnitřních prostorách naší společnosti. Máme tým lidí, kteří neustále kontrolují dodržování nastavených pravidel a také provádění hygienických opatření, jako jsou například dezinfekce prostor," uvedl výkonný ředitel OKD Radim Tabášek. Denní spotřeba ochranných pomůcek jde podle něj do tisíců, a tak firma musí mít neustále dostatečnou zásobu respirátorů, roušek či rukavic.

Vzorky odebrané v OKD vyhodnocuje Ústav molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci. "Výsledky zasílají zaměstnancům pomocí SMS zprávy. Odběrové týmy tvoří vybraní zaměstnanci OKD, zdravotníci z Nemocnice s poliklinikou Karviná-Ráj a také medici z Lékařské fakulty Ostravské univerzity," doplnila Chattová.

OKD je jediný producent černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. Těžba má skončit na konci roku 2022. I s pracovníky dodavatelských firem v dolech pracuje přes 7000 lidí.

Související

OKD

Při čtvrtečním otřesu v dole na Karvinsku se zranilo 16 lidí

Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku, při němž ve čtvrtek zemřel jeden horník, utrpělo zranění celkem 16 lidí. Většina zraněných byla ještě ve čtvrtek propuštěna do domácí péče, šlo o lehčí zranění. ČTK to dnes řekla mluvčí OKD Naďa Chattová. Záchranáři ve čtvrtek zraněné rozváželi do několika nemocnic v Karviné, Havířově i Ostravě, a tak se počty zraněných upřesňovaly až dnes.

Více souvisejících

OKD Moravskoslezský kraj Horníci Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy