Opatření proti nákaze stála obchody téměř 5 miliard, nákupní zvyky Čechů se změnily

Maloobchodníci za opatření proti koronaviru dosud zaplatili 4,8 miliardy korun. Spotřebovalo se mimo jiné 291.000 litrů dezinfekce a prodejci rozdali 12,4 milionu jednorázových rukavic. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. Dodal, že s prodloužením nouzového stavu se dá počítat až do konce roku, vláda bude opatření uvolňovat opatrně a pomalu.

Obchody jsou podle Prouzy bezpečné a není zjištěno, že by znamenaly zvýšené riziko nákazy. Prodavačů je podle něj zhruba stejně jako učitelů 160.000. Nemocných je nyní asi 900 prodavačů a 5000 pedagogů, dodal.

Proti jarní vlně pandemie lidé podle Prouzy upustili od panických nákupů. Do obchodů ale chodí méně často, mnohdy nakupuje jen jeden člen domácnosti. Lidé také více platí kartou.

Podle ředitele výzkumné společnosti Nielsen Karla Týry Češi začali preferovat větší prodejny. Mají víc zboží na skladě, širší možnost výběru a zároveň se zákazníci na velké prodejní ploše se cítí bezpečněji, řekl.

Prouza upozornil na další změnu proti jaru, a to sníženou ochotu lidí nyní respektovat opatření. Prodejci tak podle něj musejí řešit mnohem větší množství konfliktů.

Za kontraproduktivní Prouza považuje vládní restrikce o omezení prodejní doby do 19:59 a zákaz maloobchodu v neděli. Vytvořil se tím podle něj chaos a v obchodech koncentrují lidé v sobotu a pondělí.

Vánoce letos nebudou podle Prouzy takové jako obvykle. Například se podle něj nedá počítat s tím, že si bude možné dát svařené víno či trdelník na vánočních trzích. V souvislosti s nákupy vánočních dárků Prouza doporučuje, až to bude možné, jejich pořízení v předstihu.

Vláda od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Výjimku mají potraviny, drogérie, lékárny, optiky, květinářství či galanterie. Fungovat nemohou až na výjimky ani služby. Vybrané obchody mohou fungovat od pondělí do soboty maximálně do 19:59. O nedělích mohou být otevřené pouze čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních. Fungovat mohou také obchody s pietním zbožím, činnost je povolena kameníkům. Stravovací provozy mohou připravovat jídlo s sebou.

Nouzový stav vláda vyhlásila od 5. října, původně na 30 dní. Následně byl prodloužen do 20. listopadu. Sněmovnu chce vláda žádat o jeho další prodloužení. Kabinet o tom bude jednat v pátek, nebo v pondělí.

Související

Více souvisejících

Obchody Tomáš Prouza (ekonom) Svaz obchodu a cestovního ruchu Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy