Propad české ekonomiky byl mírnější, než odhadovala ČNB

Pokles české ekonomiky ve druhém čtvrtletí byl o jeden procentní bod mírnější, než očekávala ČNB v aktuální prognóze. Uvedl to dnes ředitel sekce měnové centrální banky Petr Král.

česká národní banka
doporučujeme

Meziroční pokles české ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu činil 11 procent. V mezičtvrtletním vyjádření ekonomická aktivita klesla o 8,7 procenta.

"S ohledem na bezprecedentní situaci, ve které se česká ekonomika nacházela během jarních měsíců, lze pozorovanou odchylku skutečného vývoje HDP od prognózy považovat za nevýznamnou," uvedl Král.

Téměř zcela v souladu s prognózou ČNB se podle Krále vyvíjela spotřeba domácností, která kvůli karanténním opatřením výrazně poklesla. Také čistý vývoz se vyvíjel podle odhadů ČNB při mírně menším poklesu jak celkového vývozu, tak dovozu. Menší meziroční propad zaznamenala hrubá tvorba kapitálu, což bylo dáno nečekaným zmírněním poklesu fixních investic. Spotřeba vlády si podle očekávání udržela meziroční růst, ten byl ale ve srovnání s odhady centrální banky o něco pomalejší.

"Zveřejněná data potvrzují výrazné negativní dopady koronavirové pandemie a s ní souvisejícího poklesu zahraniční poptávky a přijatých vládních karanténních opatření na tuzemskou ekonomiku během jarních měsíců," uvedl dále Král. Upozornil, že snížená zahraniční poptávka, výrazný nárůst nezaměstnanosti a celkově zhoršené vnímání ekonomické situace ze strany českých firem i domácností budou tlumit ekonomickou aktivitu i v následujících čtvrtletích.

Aktuální prognóza ČNB letos počítá s poklesem ekonomiky o osm procent. V příštím roce se ekonomika podle ČNB vrátí k růstu, ale výkon ekonomiky dosáhne předpandemické úrovně až na konci roku 2022.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Fitch potvrzuje Česku rating AA-. Rizikem je déletrvající nestřídmá…

24.01.2021 05:16 Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové…

Portál pro žádosti podnikatelů o podporu po selhání serveru opět funguje

23.01.2021 15:22 Po opakovaných problémech a výpadku se dnes ráno znovu spustil portál AIS MPO, kde mohou podávat…

Asociace: Situace skiareálů je neúnosná, vláda je musí otevřít

22.01.2021 21:59 Vláda podle Asociace horských středisek (AHS) bere skiareály jako rukojmí. Situace se již stává…

Strategie: Česko má být ekonomikou založenou na inovacích

22.01.2021 15:18 Národní výzkumná a inovační strategie pro inteligentní specializaci ČR chce cílit na to, aby Česko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama