Prosincové uvolnění opatření stavebnictví nepomohlo

Prosincové částečné uvolnění protiepidemických opatření stavebnictví nepomohlo. Nepotvrdilo se ani jarní očekávání, že toto odvětví bude tahounem při oživení ekonomiky. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. V prosinci stavebnictví meziročně kleslo o 12,4 procenta, nejvíce v celém roce. Za celý rok kleslo o 7,7 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků bude pokles pokračovat i letos, částečné oživení se dá očekávat nejdříve ve druhé polovině roku.

"V prosinci se pokles stavebnictví prohloubil z listopadových 8,4 procenta. Ve srovnání se zbytkem ekonomiky tak prosincové rozvolnění protiepidemických opatření stavebnictví nikterak nepomohlo. Výrazný útlum je i nadále patrný v oblasti pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 16,5 procenta," uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Pozemnímu stavitelství, tedy především výstavbě bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, podle něj neprospívá zejména výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na výstavbu. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích. Jak dále uvedl, výhled pro stavebnictví zůstává zatím spíše pesimistický, stejně jako pro celou ekonomiku tak lze výraznější oživení stavební produkce očekávat až v druhé půli roku.

"Prosinec jen potvrdil neradostnou situaci v odvětví stavebnictví, které loni zaznamenalo propad produkce o 7,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od roku 2010. Představy na začátku pandemie, že by odvětví mohlo podržet českou ekonomiku při výpadku exportní poptávky v průmyslu, vzaly brzy zasvé. Nakonec se tempo snížení produkce v průmyslu a stavebnictví téměř srovnalo," doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Znepokojivá je podle něj rovněž ztráta tempa v průběhu roku, když v posledním čtvrtletí stavebnictví kleslo více než o desetinu. Pro letošek očekává snížení produkce o dvě procenta.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že stavebnictví částečně pomáhají inženýrské stavby, tedy především dopravní infrastruktura. Toto odvětví v prosinci meziročně stagnovalo, za celý rok kleslo o procento. "V pozemním stavitelství je ovšem situace o to horší, že drasticky klesla zejména stavba bytových domů. Ty jsou efektivnějším způsobem, jak dodat na trh potřebné byty, než stavět rodinné domky. V loňském roce bylo zahájeno o čtvrtinu méně bytů v bytových domech než v předchozím roce," sdělil Bartoň.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy letos stavebnictví kvůli pokračující nepříznivé situaci a kvůli citelné setrvačnosti celého odvětví dále propadne, zhruba o pět procent. "K růstu se vrátí až v roce příštím, částečně ovšem jen kvůli citelně ponížené srovnávací základně," dodal Kovanda.

Související

Více souvisejících

Stavebnictví

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 10 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kyjev: Ukrajinci v cizině sedí v restauracích, zatímco doma umíráme. Evropské státy začnou vracet brance do vlasti

Polsko a Litva jsou připraveny pomoci ukrajinským úřadům vrátit do vlasti muže podléhající branné povinnosti. Uvedli to představitelé obou zemí ve čtvrtek poté, co Kyjev oznámil pozastavení konzulárních služeb pro Ukrajince v zahraničí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy