Prosincové uvolnění opatření stavebnictví nepomohlo

Prosincové částečné uvolnění protiepidemických opatření stavebnictví nepomohlo. Nepotvrdilo se ani jarní očekávání, že toto odvětví bude tahounem při oživení ekonomiky. Uvedli to analytici, které dnes ČTK oslovila. V prosinci stavebnictví meziročně kleslo o 12,4 procenta, nejvíce v celém roce. Za celý rok kleslo o 7,7 procenta, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). Podle analytiků bude pokles pokračovat i letos, částečné oživení se dá očekávat nejdříve ve druhé polovině roku.

Stavebnictví
doporučujeme

"V prosinci se pokles stavebnictví prohloubil z listopadových 8,4 procenta. Ve srovnání se zbytkem ekonomiky tak prosincové rozvolnění protiepidemických opatření stavebnictví nikterak nepomohlo. Výrazný útlum je i nadále patrný v oblasti pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 16,5 procenta," uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. Pozemnímu stavitelství, tedy především výstavbě bytů, kanceláří nebo průmyslových hal a skladů, podle něj neprospívá zejména výrazná míra nejistoty ohledně dalšího vývoje, neboť řada stavebních projektů vyžaduje delší dobu na výstavbu. Firmy v tuto chvíli neinvestují, což se také odráží v nižší poptávce po stavebních pracích. Jak dále uvedl, výhled pro stavebnictví zůstává zatím spíše pesimistický, stejně jako pro celou ekonomiku tak lze výraznější oživení stavební produkce očekávat až v druhé půli roku.

"Prosinec jen potvrdil neradostnou situaci v odvětví stavebnictví, které loni zaznamenalo propad produkce o 7,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od roku 2010. Představy na začátku pandemie, že by odvětví mohlo podržet českou ekonomiku při výpadku exportní poptávky v průmyslu, vzaly brzy zasvé. Nakonec se tempo snížení produkce v průmyslu a stavebnictví téměř srovnalo," doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Znepokojivá je podle něj rovněž ztráta tempa v průběhu roku, když v posledním čtvrtletí stavebnictví kleslo více než o desetinu. Pro letošek očekává snížení produkce o dvě procenta.

Analytik společnosti Natland Petr Bartoň uvedl, že stavebnictví částečně pomáhají inženýrské stavby, tedy především dopravní infrastruktura. Toto odvětví v prosinci meziročně stagnovalo, za celý rok kleslo o procento. "V pozemním stavitelství je ovšem situace o to horší, že drasticky klesla zejména stavba bytových domů. Ty jsou efektivnějším způsobem, jak dodat na trh potřebné byty, než stavět rodinné domky. V loňském roce bylo zahájeno o čtvrtinu méně bytů v bytových domech než v předchozím roce," sdělil Bartoň.

Podle analytika Trinity Bank Lukáše Kovandy letos stavebnictví kvůli pokračující nepříznivé situaci a kvůli citelné setrvačnosti celého odvětví dále propadne, zhruba o pět procent. "K růstu se vrátí až v roce příštím, částečně ovšem jen kvůli citelně ponížené srovnávací základně," dodal Kovanda.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ztráty lyžařských areálů se pohybují v milionech

04.03.2021 13:50 Ztráty lyžařských areálů v Jihomoravském kraji za letošní sezonu jsou v milionech korun. Sezona…

Podnikání ukončilo nebo přerušilo o 2500 lidí méně než před rokem

04.03.2021 10:38 Své podnikání za posledních 12 měsíců, které byly v ČR ovlivněny řadou opatření proti šíření…

Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby

03.03.2021 13:46 Británie více než zdvojnásobila limit pro bezkontaktní platby, nově činí 100 liber (3000 Kč) proti…

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů

03.03.2021 09:18 V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama