Průměrná návštěvnost OC byla kolem 50 procent

Obchodní centra v Česku dnes při celkovém znovuotevření po uvolnění vládních restrikcí zásadní problémy nezaznamenala. Jejich průměrnou návštěvnost Asociace nákupních center odhaduje na 50 procent. Například ale pražská Galerie Harfa atakovala loňská čísla. Asociace i obchodníci čekají o nadcházejícím druhém adventním víkendu růst návštěvnosti, uvedli dnes pro ČTK.

Obchody

Nákupním centrům se podle předsedy českého výboru Asociace nákupních center Jana Kubíčka dařilo dohlížet na dodržování všech pravidel. "O zájmu lidí opět moci nakupovat svědčily kolony aut, které se v okolí některých nákupních center, například v Praze, přes den tvořily," uvedl. V nákupních centrech lidé stáli podle něj ve frontách u obchodů s oblečením, obuví či knihkupectvími.

Například návštěvnost Galerie Harfa se podle jejího výkonného ředitele Pavla Hradce blížila loňské, kdy byla ale navíc otevřená O2 arena. "I přes to byla kapacita parkoviště využita pouze na 50 procent, mnoho návštěvníků tedy přijelo tramvají," doplnil. Fronty se podle něj tvořily ale jen před diskontní prodejnou Pepco. Za nevýhodu současného stavu považuje omezený provoz stravovacích koutků. V těch může být jídlo prodáváno podle vládního nařízení pouze s sebou.

Do obchodů s módou českých značek Kara a Pietro Filipi dnes dorazilo v průměru zhruba 40 zákazníků. Podle Ladislava Pštrose, maloobchodního ředitele společnosti C2H, pod kterou obě značky patří, byla návštěvnost naopak nižší, než čekali. Nebylo nutné koordinovat a regulovat maximální počet lidí v prodejnách. "V Pietro Filipi byla mezi Prahou a regiony srovnatelná návštěvnost. V případě obchodů značky Kara bylo více zákazníků v regionech než v Praze," uvedl. Zákazníci podle něj nejvíce poptávali zimní zboží jako svetry nebo kabáty. V Kaře byl zájem o péřové bundy. Lidé mysleli i na vánoční dárky a pořizovali podle Pštrose šály, kravaty, ponožky či rukavice.

Velký počet zákazníků přišel dnes do Paláce knih Luxor na Václavském náměstí v Praze. Podle mluvčí společnosti Ivany Oberhofnerové už pár minut po otevření se limit počtu zákazníků v jeden čas v prodejně dostával na maximum. Luxor proto nasadil plný počet knihkupců, kteří pomáhali zákazníkům s výběrem, a to i na pokladny, aby se netvořily fronty. Lidé podle ní nakupovali hodně, knihy i další zboží. Výsledky prodejů se však podle ní ukážou až příští týden.

"Otevřeli jsme pouze hlavní vchod, kde stojí dva pánové z ostrahy a rozdávají čísla. Jimi regulujeme počet návštěvníků v knihkupectví. U vstupu a u pokladen jsou rozmístěné dezinfekce a ubrousky pro návštěvníky i zaměstnance," řekl Vlado Mikuš, zástupce vedoucí Paláce knih Luxor.

Vláda kvůli zamezení šíření koronaviru od 22. října zakázala maloobchodní prodej. Otevřeny mohly být potraviny, drogérie, lékárny, galanterie, květinářství nebo optiky. Dnes se mohla otevřít nákupní centra i všechny obchody a služby. V prodejnách platí limit 15 metrů čtverečních provozní plochy na jednoho zákazníka. Lidé musejí dodržovat dvoumetrové odstupy v obchodech, případně i ve frontách před nimi. V obchodních centrech fungují jídelní zóny v omezeném režimu, dětské koutky musejí dál zůstat zavřené.

Témata: Obchody | EuroZprávy.cz

Stát by měl podle minipivovarů kontroly bezinfekčnosti kompenzovat

25.10.2021 12:06 Českomoravský svaz minipivovarů žádá za zásahy do podnikání od vlády finanční kompenzace.…

Důvěra v ekonomiku čtvrtý měsíc po sobě klesla

25.10.2021 10:18 Důvěra v českou ekonomiku v říjnu klesla o 0,9 bodu na 95,3 bodu, snížila se tak čtvrtý měsíc za…

Třetina lidí chce s nákupy vánočních dárků začít dříve než v minulosti

25.10.2021 09:40 S nákupy vánočních dárků chce podle průzkumu společnosti GLS třetina Čechů začít letos dříve než v…

ČNB zadržela výrazně více odhalených padělaných bankovek a mincí

24.10.2021 09:20 Česká národní banka letos ke konci září zadržela 5868 padělaných a pozměněných bankovek a mincí.…

Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret

24.10.2021 08:13 Prostor k šetření vidí Češi hlavně u potravin, alkoholu a cigaret. Naopak u dopravy a účtů za…

Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween

23.10.2021 09:52 Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii…

Pojišťovny mají po silném větru hlášeny tisíce škod za desítky milionů

22.10.2021 16:18 Silný vítr, který zasáhl Českou republiku ve čtvrtek, způsobil klientům pojišťoven tisíce škod za…

Provozovatelé: Návštěvnost bazénů je skoro poloviční, po zrušení testů…

21.10.2021 17:02 Návštěvnost bazénů není podle jejich asociace valná, pohybuje se kolem 60 procent běžného stavu.…

Restauratéři budou zřejmě bezinfekčnost kontrolovat od 1. listopadu

20.10.2021 14:30 Restauratéři budou muset podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP)…

Hypoteční sazby v září posedmé v řadě stouply

20.10.2021 10:30 Aktualizováno Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba…

Související:

Právě se děje

reklama