Průzkum: Ekonomická krize je v plném proudu, myslí si téměř každý druhý Čech

Téměř každý druhý Čech souhlasí s tvrzením, že ekonomická krize je v plném proudu a přinese s sebou prudké zvýšení nezaměstnanosti. Téměř 30 procent obyvatel Česka situaci tak dramaticky nevnímá. Podle nich není sice růžová, ale o krizi není třeba mluvit. Vyplývá to z průzkumu Broker Consulting mezi 880 respondenty.

Ilustrační foto
doporučujeme

V loňském roce 38 procent oslovených nevědělo, zda očekávají příchod ekonomické krize. Tento rok je nerozhodných pět procent.

"Výsledky ukazují, že téma ekonomické krize spojené s pandemií koronaviru českou společností rezonuje a málokdo vůči němu zůstal imunní. Fakta jsou taková, že v listopadu dosáhla inflace 2,7 procenta a nezaměstnanost se vyšplhala na 3,8 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2016. Tedy data ukazují na zhoršující se ekonomickou situaci," komentoval výsledky metodik finančního plánování Broker Consulting Michal Cibulka.

Pro rok 2021 mírně převažuje pesimistický názor, když 28 procent obyvatel ČR očekává, že se jejich situace více či méně zhorší. Naproti tomu 24 procent doufá alespoň v mírné zlepšení situace.

"Dobrou zprávou je, že 40 procent Čechů neočekává, že se jejich situace bude v příštím roce nějak více měnit. Realita ale bude závislá na tom, jak rychle dokážeme obnovit běžné fungování ekonomiky bez vládních dotačních programů po zavedení očkování. Pokud se budeme i v roce 2021 potýkat s časově omezeným otevřením a následným uzavřením ekonomiky, tak je možné, že i těchto 40 procent lidí začne pociťovat zhoršení své situace," uvedl Cibulka.

Své případné finanční závazky bude v následujícím roce bez problémů splácet téměř každý druhý Čech (48 procent). Jak ukazují data v meziroční porovnání, takto skupina obyvatel je více méně konstantní už od roku 2018. Výrazný nárůst je ale u těch, kteří se obávají v příštím roce nečekaných výdajů, které nepokryjí z finanční rezervy.

Výrazné finanční úspory, které v případě potřeby pomohou krizi překlenout, má jen 3,1 procenta Čechů. Naopak 49,5 procenta by v případě plného vypuknutí ekonomické krize pocítilo její dopady více a zvažovalo by pečlivěji jednotlivé výdaje a tvořilo rezervy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vydavatelství INCORP uspělo u soudu v případě problematického programátora

27.01.2021 21:05 Vedení mediální společnosti zahájilo v roce 2017 spolupráci se žalovanou stranou týkající se…

Kinaři: Zvažovaná opatření pro nás nemají ekonomický význam

26.01.2021 12:33 Protipandemická opatření, která nabízí ve čtvrtém stupni systém PES, nemají podle provozovatelů kin…

IKEA letos otevře v Praze první projekční studio v ČR

26.01.2021 11:14 Nábytkářský řetězec IKEA letos chce v Praze otevřít své první projekční studio v regionu České…

V roce 2020 zaniklo v Česku 16.111 firem, dosud nejvíce

26.01.2021 10:12 V roce 2020 zaniklo v ČR 16.111 firem, o 353 více než předloni a zároveň dosud nejvíce. Vzniklo 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama