Tržby v maloobchodě v září meziročně stagnovaly

Tržby obchodníků v Česku očištěné o kalendářní vlivy v září meziročně stagnovaly, meziměsíčně klesly o 0,4 procenta. Opět nejvíce si ve srovnání s loňským rokem polepšili internetoví prodejci. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). V srpnu maloobchodní tržby podle revidovaných údajů stouply meziročně o 1,5 procenta.

Nákupy potravin, ilustrační fotografie
doporučujeme

Bez očištění byly zářijové tržby v maloobchodě ve srovnání se stejným loňským měsícem o 0,4 procenta vyšší. Na nárůstu se podílely tržby za nepotravinářské zboží, které meziročně stouply o 2,6 procenta, naopak za potraviny obchodníci utržili o 2,1 procenta méně a za pohonné hmoty o 1,1 procenta méně.

"Růst však vykázaly pouze některé sortimenty nepotravinářského zboží, například prodej domácích a stavebních potřeb, prodej počítačového a komunikačního zařízení, prodej zdravotnických potřeb a léků," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

Meziroční zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ale ovlivnil růst internetového a zásilkového prodeje, kde ve srovnání s loňským zářím vzrostly tržby o 19,7 procenta. Podle Bouškové prodej prostřednictvím internetu dosahoval dvouciferného růstu ve všech měsících letošního roku.

Nárůst tržeb zaznamenaly stejně jako v předchozích měsících také obchody s počítači, proti loňskému září se zvýšily o 8,1 procenta. Prodejci farmaceutického a zdravotnického zboží meziročně utržili o 7,1 procenta více a obrat v prodejnách s výrobky pro domácnost vzrostl o 3,9 procenta.

Naopak méně než loni v září se prodávaly výrobky pro kulturu, sport a rekreaci a oděvy a obuv. Prodej v obchodech se sportovním zbožím se propadl o tři procenta a v prodejnách obuvi a oděvů o 18 procent. Boušková připomněla, že tržby prodejen oděvů a obuvi přitom letos meziročně vzrostly naposledy v lednu.

"Také tržby za prodej a opravy motorových vozidel jsou v letošním roce nižší než loni," doplnila Boušková. V září klesly po očištění o kalendářní vlivy meziročně o deset procent, meziměsíčně reálně vzrostly o 0,6 procenta.

Témata: Obchody | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řidiči zatím koupili přes 10 tisíc elektronických známek

04.12.2020 19:33 Aktualizováno Řidiči od úterního spuštění prodeje koupili přes 10.000 elektronických dálničních známek. ČTK to…

V provozu jsou dvě třetiny gastropodniků, tržby stouply o třetinu

04.12.2020 19:19 V provozu je po čtvrtečním uvolnění opatření podle statistiky společnosti Dotykačka, jejíž pokladní…

Tři uhelné kraje čeká velká proměna, v příštích letech do nich půjde téměř…

04.12.2020 16:50 Aktualizováno Do Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje půjde v příštích letech téměř 100 miliard…

Novým šéfem ČD Cargo se stal Tomáš Tóth, společnost chce vrátit do černých…

04.12.2020 14:54 Novým předsedou představenstva nákladního dopravce ČD Cargo se stal Tomáš Tóth, dosavadní výkonný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama