Urgentní výzva vládě: Hudební scéna žádá půjčky nebo změny DPH

Návrhy, jak efektivně a koncepčně pomoci hudebnímu sektoru postiženému pandemií koronaviru, připravila pracovní skupina zástupců české hudební scény. Tvoří ji zástupci festivalů, autorských svazů i nezávislých umělců, své návrhy hodlají co nejdříve předložit vládě. Chtějí bezúročné půjčky, posečkání s placením nájmů, pokud je pronajímatelem stát, a ponechání přidělených grantů i v případě, kdy se projekt neuskutečnil celý.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Vláda ČR
doporučujeme

O návrzích dnes za jejich autory ČTK informoval Libor Galia jménem Divadelního ústavu a platformy SoundCzech.

Navrhují trvale odložit povinnost zavádějící EET pro kulturní sektor nebo ji odložit o dva roky, dále chtějí snížit sazbu DPH na vstupenkách na nulu do konce roku 2023 a následně ji navýšit na deset procent, což je průměr Evropské unie. V ČR má vstupné na kulturní akce DPH 15 procent.

"Hudební scéna je ekosystém, v němž všichni zúčastnění hrají klíčovou roli, a pokud by jediný vypadl, způsobilo by to dlouhodobé problémy nejen celému hudebnímu odvětví," uvádějí. Připomínají multiplikační efekt kultury, v tomto případě hudebních festivalů. "Často přilákají velké množství návštěvníků do regionů, z čehož profitují i navazující služby jako hotely, penziony, pohostinství a další. Po majitelích restaurací, provozoven služeb a ubytovacích zařízení jsou jednou z nejzasaženějších skupin autoři, umělci, promotéři, manažeři, technici světla a zvuku, poskytovatelé služeb, agentury a další," píšou ve svém prohlášení.

Navrhují proto dvě vlny opatření, která by mohla hudebnímu průmyslu pomoci. Mezi rychlá opatření patří návrh zavést bezúročné úvěry COVID výhradně pro kulturní sektor a zmiňují možnou inspiraci německými a švýcarskými opatřeními, kde se poskytují půjčky 500.000 eur bez navýšení a s možností dvouletého splácení. "Zavést podobný krok v ČR s maximálním navýšením dvě procenta, roční odklad splátek a následně splatnost čtyři roky bez požadavku na dodatečné zajištění," uvádějí signatáři prohlášení.

Jako koncepční řešení s účinky v krátkodobém horizontu kromě odložení EET pro kulturu a snížení sazby DPH na vstupenky navrhují změnou zákona o rozhlasovém a televizním vysílání zavést kvóty českého hudebního a audiovizuálního repertoáru v lokálních médiích. V rámci kolektivní správy by se pak výnosy z autorských práv přerozdělily ve prospěch tuzemských autorů a umělců.

Pod návrhy jsou podepsáni Brněnská asociace klubové hudby, Česká asociace festivalů, Česká hudební rada, agentura Dilia, Festivalová asociace, Institut umění - Divadelní ústav, SoundCzech, Intergram, Music managers forum, Ochranný svaz autorský, Platforma nezávislých hudebníků a souborů klasické hudby a Svaz autorů a interpretů.

Loading...
Vstupte do diskuze (35)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazard se zdravím. Opalovací krém na dovolené v ČR nepoužije 40 procent…

30.05.2020 20:51 Aktualizováno Opalovací přípravek na dovolené v tuzemsku nepoužije bezmála 40 procent Čechů. Pokud už lidé…

V Česku přibylo zahájených oddlužení. Podívejte se na mapu bankrotů

30.05.2020 09:23 V Česku za poslední rok přibylo oddlužení. Od loňského června začalo 37.890 oddlužovacích řízení.…

Česko čeká vlna zdražování. Nepůjde jen o potraviny

29.05.2020 22:17 Aktualizováno Česko se může v následujících měsících potýkat se zdražováním potravin, elektroniky, ale i…

V první výzvě programu COVID III banky dají úvěry až 167 miliard

29.05.2020 18:14 Záruční program pro živnostníky a firmy zasažené v souvislosti s koronavirem COVID III by měl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy